• Programy i projekty

          • BEZPIECZNIE TU I TAM

          •         https://fundacja.orange.pl/kurs/assets/files/materialy-dodatkowe/www_800x400.jpg

             

            PIKNIK SZKOLNY

            W czartek 20.10.2016r. odbył sie w naszej szkole PIKNIK SZKOLNY, zorganizowany przez p. Iwonę Godusławską i p. Agatę Kierasińską w ramach Konkursu edukacyjnego Bezpiecznie Tu i Tam. Konkurs został ogłoszony przez Fundację Orange. Akcja potrwa do końca marca 2017. Celem projektu jest podniesienie kompetencji dzieci i ich rodziców w zakresie bezpieczeństwa w Internecie, by świadomiej i bezpieczniej korzystali z zasobów sieci. Zwycięskie szkoły otrzymają cenne nagrody: wyposażenie pracowni multimedialnej o wartości 30 tys. zł i 10 zestawów sprzętu dydaktycznego o wartości 5 tys. zł każdy.

             

            ZEBRANIE Z RODZICAMI

            Podczas zebrania w dniu 26.10.2016r. rodzice zostali zapoznali z zasadami Konkursu edukacyjnego "Bezpiecznie Tu i Tam". Obejrzeli prezentację multimedialną w wersji aktywizującej oraz filmy instruktażowe pokazujące w jaki sposób przejść kurs internetowy   o  ochronie dziecka w sieci oraz zdobywać certyfikaty i punkty dla naszej szkoły.


             

            STOP CYBERPRZEMOCY!

            12 grudnia dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Białej Rawskiej w naszej  szkole odbyły się dla uczniów klas IV – VI warsztaty profilaktyczne nt. „Stop cyberprzemocy”. Warsztaty przeprowadzone zostały przez krakowski teatr KURTYNA.
            Uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, podczas których  mieli możliwość analizy sytuacji ofiary i sprawcy przestępstwa internetowego.

            W toku zajęć poruszane były następujące kwestie:

            • Internet – przyjaciel, czy wróg? Bilans mocnych i słabych stron korzystania  z cyberprzestrzeni i multimediów.
            • Cyberprzemoc – co to takiego ? – uświadomienie istoty zjawiska.
            • Niebezpieczeństwo w sieci – film ukazujący przemoc rówieśniczą z użyciem mediów elektronicznych.
            • Rodzaje cyberprzemocy.
            • Konsekwencje psychologiczne i prawne stosowania cyberprzemocy.

            Warsztaty uświadomiły uczniom zagrożenia oraz niebezpieczeństwa płynące z niewłaściwego użytkowania komputera oraz Internetu. Żyjemy bowiem w świecie, w którym Internet, przestrzeń wirtualna, stała się powszechnym dobrem. Dzieci i młodzież są jednak w niej pozostawione często same sobie, bez nadzoru, wsparcia, kontroli. Dlatego zawsze musimy pamiętać, że w przestrzeni Internetu dochodzi do niebezpiecznych zjawisk, które definiujemy szeroko jako cyberprzemoc, dlatego też należy dołożyć starań, by temat ten był z uczniami poruszany. Na zakończenie uczniowie  zaprojektowali i zredagowali Kodeks Bezpiecznego i Kulturalnego Korzystania z Netu.
            TERAZ WIEDZĄ DZIECI, JAK BYĆ BEZPIECZNYM W SIECI!

             

            DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

            W dniu 9 lutego 2017r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu, poświęcony bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w sieci. Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Razem zmieniamy internet na lepsze”. Uczniowie klasy V, pod kierunkiem p. Iwony Godusławskiej i p. Agaty Kierasińskiej, przygotowali scenki pokazujące pozytywne wykorzystanie zasobów internetowych, zasady bezpiecznego użytkowania komputera, a także zagrożenia w sieci. Przedstawili również prezentację multimedialną związaną z omawianą tematyką. Warto pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w sieci zależy przede wszystkim od nas samych. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, w jaki sposób korzysta z zasobów internetu.

             

            SPOTKANIE CZYTELNICZE


            W ostatnim dniu lutego odbyło się kolejne spotkanie czytelnicze z cyklu „Czytam kiedy i gdzie mogę”, przygotowane przez p. Iwonę Godusławską i p. Elżbietę Krawczyk. Gościliśmy p. Ewę Kaczmarek – Naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury i Polityki Społecznej oraz rodziców. Tym razem uczniowie klasy szóstej czytali fragmenty powieści Joanne K. Rowling pt. „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Przedstawili również scenki ukazujące przygody chłopca, który w swoje jedenaste urodziny odkrywa, że jest czarodziejem. Następnie odbyła się prelekcja – wystąpienie pani bibliotekarki Elżbiety Krawczyk na temat  wykorzystania  sieci internetowych i różnorodnych multimediów we współczesnym czytelnictwie pt. Internet wsparciem czy zagrożeniem dla czytelnictwa. Mówiła o promocji książek w Internecie  w różnych portalach społecznościowych. Pani Elżbieta przekazała także spostrzeżenia z przeprowadzonych lekcji bibliotecznych, na których zadawała uczniom pytanie o to, czy częściej korzystają z Internetu czy książki. Dzieci mówiły przede wszystkim o pozytywnym wykorzystaniu  Internetu. Pani bibliotekarka stwierdziła, że Internet pełni ważną rolę  w życiu młodych ludzi, bo to oni z niego korzystają najczęściej. Jest bardzo przydatny i staje się powoli nieodłącznym elementem życia. Należy jednak pamiętać o zagrożeniach, które są z nim związane. Na zakończenie szóstoklasiści czytali fragmenty powieści  Joanne K. Rowling pt. „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”.  Bartosz  przeczytał  z książki, natomiast  Zosia swój fragment czytała  z tabletu, pokazując, że możemy używać do czytania  różnych „narzędzi” multimedialnych.
             

            O CHŁOPCU, KTÓRY SIĘ ZAGUBIŁ


            W  naszej szkole w ramach realizacji podstawy programowej w klasach III i IV z cyklu „Wynalazki zmieniają świat”, przygotowane zostały przez p. Iwonę Godusławską  i p. Agatę Kierasińską lekcje połączoną z warsztatami.             Gościliśmy p. Ewę Klembę – psychologa z  Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej.           Uczniowie klasy III i IV zapoznali się  z treścią opowiadania Roksany Jędrzejewskiej pt : „O chłopcu, który się zagubił”, poznali  problem Ariela, który zatracił się w wirtualnym świecie. Chłopiec dostaje na prezent komputer. Jego fascynacja nowymi parametrami komputera, grami i ogólne zauroczenie zaistniałą sytuacją wymyka się spod kontroli. Po zapoznaniu z treścią opowiadania odbyła się dyskusja z aktywnym udziałem uczniów. W ramach integracji do czynnego działania przystąpiła psycholog, która skupiła swoją uwagę na tym: Co dzieje się z dzieckiem i dorosłym, który długo korzysta z komputera lub gra w różne gry? Uczniowie musieli pokazać, jaka jest różnica między kolegą wirtualnym a realnym. Mieli wskazać dobre i złe strony jednej i drugiej postaci. Uczniowie jednoznacznie potwierdzili, że nie ma takiej gry, czy programu, który oddałby uczucia, które towarzyszą prawdziwemu koleżeństwu czy przyjaźni. Uczniowie potwierdzili kilkakrotnie, że wybierają dla siebie tylko takie gry, które uczą i rozwijają. Pani Ewa Klemba po spotkaniu z dziećmi, przekazała swoje spostrzeżenia i uwagi z przeprowadzonych warsztatów. Była zaskoczona poziomem świadomości uczniów oraz ich zaangażowaniem. Jednoznacznie stwierdziła, że udział uczniów  w programie „ Bezpiecznie TU I TAM” przyniósł korzyści przede wszystkim uczniom, ale podniósł świadomość również rodziców.   
             

            DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

            Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku dla upamiętnienia wydarzeń w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu, w 1952 roku. Zginęło wówczas 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. 21 lutego to obecnie święto narodowe w Bangladeszu. Pierwsze obchody w Polsce zorganizowano 11 lat temu. Tegoroczne hasło święta brzmi: Wysokiej jakości edukacja, język(i) nauczania a efekty edukacyjne.  Podkreśla ono znaczenie języka ojczystego dla jakości edukacji i różnorodności językowej. Obchody Międzynarodowego Języka Ojczystego mają na celu podkreślenie różnorodności językowej świata, promocję wielojęzyczności, a także zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących. Chronimy języki po to, by nie zagubić narodowej tożsamości kulturowej. W ramach obchodów święta języka w naszej szkole zostało zaplanowanych wiele ciekawych wydarzeń:

            a) odbyło się spotkanie z panią bibliotekarką z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Białej Rawskiej na temat: Język internetowy a współczesny język polski.

            b) wychowawcy w klasach przeprowadzili pogadanki na temat etykiety językowej i internetowej netykiety,

            c) na lekcjach informatyki w klasach I-III  odbyły się rozmowy z uczniami na temat: Czy rozumiem wszystkie wyrazy w Internecie?, a wśród uczniów klas IV-VI na temat: Jakiego języka używam w Necie?,

            d) zorganizowaliśmy konkurs literacki Sieciakowe rymowanki. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych – klasy I-III i klasy IV-VI. Trzy najciekawsze wiersze z każdej grupy wiekowej zostały nagrodzone,

            e) na głównym korytarzu szkoły uczniowie przygotowali gazetkę ścienną na temat obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego oraz języka internetowego,

            f) podsumowaniem wydarzeń było czytanie przez Małgosię i Kacpra fragmentów lektury z wykorzystaniem tabletu i  książki.
             

            SPOTKANIE Z POLICJANTEM

            23 marca 2017r. uczniowie naszej szkoły spotkali się z aspirantem sztabowym Grzegorzem Malarowiczem – policjantem z  Komisariatu Policji w Białej Rawskiej.  Tematem spotkania  były zagrożenia związane z cyberprzemocą i cyberprzestępczością (stalking, plagiat – prawa autorskie oraz piractwo internetowe). W czasie spotkania uczniowie poznali  podstawowe procedury postępowania  w sytuacji, kiedy nieletni jest osobą  pokrzywdzoną w wyniku przestępstwa internetowego, jak chronić się  przed negatywnymi skutkami stalkngu i innych cyberprzestępstw, które stają się coraz powszechniejsze z udziałem młodych ludzi. Nasz gość scharakteryzował  zjawisko stalkingu, którego działania mogą  wyrządzić młodym ludziom wielkie szkody, gdyż przybiera on różne formy: rozpowszechnianie plotek i kłamstw, głuche telefony, niechciane sms-y, e-maile,  listy, groźby, śledzenie, szantaż, wykorzystywanie czyjegoś wizerunku bez jego zgody, niechciane robienie zdjęć.  Ponadto omówił konsekwencje prawne  nieletnich, którzy dopuszczają się różnych czynów karalnych lub przestępstw. Na zakończenie pan policjant wspomniał o nowej grze, która pojawiła się w Internecie pod nazwą niebieski wieloryb oraz wielkim zagrożeniu, jakie ze sobą niesie. Było to bardzo pouczające spotkanie, które uświadomiło wszystkim, że o zjawiskach cyberprzemocy i cyberprzestępstw trzeba mówić, przypominać, informować  o sytuacjach, które nas niepokoją, a w razie potrzeby pomagać lub zwracać się o pomoc do fachowców, gdyż wspólnie łatwiej rozwiązuje się problemy.

            Z inicjatywy naszej szkoły odbyło się w dniu 17 marca podobne spotkanie z dzielnocowyn aspirantem sztabowym Grzegorzem Malarowiczem z mieszkańcami Babska i okolicznych miejscowości. Tematyka spotkania również dotyczyła m.in. cyberprzemocy i cyberprzestępstw, tylko w wydaniu dla dorosłych. W spotkaniu uczestniczyło także wielu rodziców naszych uczniów, którzy później rozmawiali na ten temat ze swoimi dziećmi. Obydwa spotkania przyniosły bardzo cenne efekty. Dorośli dowiedzieli się o wielu groźnych zjawiskach ze świata wirtualnego oraz zagrożeniach z Internetu. Natomiast nasi uczniowie pogłębili swoją wiedzę i bardziej będą teraz dbać i zwracać uwagę na  swoje bezpieczeństwo w Sieci. Takie spotkania „na żywo” z fachowcami przynoszą najlepsze efekty.

             

            PODSUMOWANIE PROJEKTU

             Bezpiecznie Tu i Tam

            Jestem bezpieczny w Sieci

            Od 1 września 2016r. społeczność naszej szkoły uczestniczy w Ogólnopolskim Konkursie edukacyjnym Bezpiecznie Tu i Tam ogłoszonym przez Fundację Orange. Uczniowie klas I-VI, nauczyciele i rodzice (w 100%) wspólnie zdobywali punkty za realizację poszczególnych działań i zadań konkursowych dotyczących podnoszenia kompetencji dzieci i rodziców w zakresie bezpieczeństwa w Internecie. Pod koniec marca przeprowadziliśmy ewaluację Konkursu – uczniowie, nauczyciele oraz rodzice wypełnili ankietę Bezpieczny Internet (rodzice na ostatnim zebraniu szkolnym 28 marca).

            W każdym miesiącu uczniowie zdobywali punkty dzięki swojej aktywności w trakcie zajęć edukacyjnych i biorąc udział w dodatkowych zadaniach konkursowych. Rodzice pozyskiwali certyfikaty za realizację kursu internetowego Bezpiecznie Tu i Tam,     a nauczyciele za realizując aktywności konkursowych dla uczniów i rodziców, tj.

            - przeprowadzono spotkania z rodzicami informującego o konkursie i kursie online,

            - zorganizowano piknik szkolny dla uczniów i rodziców,

            - przygotowano i przeprowadzono cykl zajęć dla uczniów o bezpieczeństwie online,

            - przeprowadzono trzy zadania konkursowe: Rywalizacja na słowa, Rywalizacja na obrazy oraz rywalizacja na multimedia,

            -przygotowaliśmy też dodatkowe aktywności: Odblaskowe dzieciaki to bezpieczne Sieciaki, warsztaty profilaktyczne na temat cyberprzemocy przeprowadzone przez teatr Kurtyna z Krakowa, Dzień Bezpiecznego Internetu, Jakiego języka używam w Necie?– spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, w świecie Harrego Pottera – Internet wsparciem czy zagrożeniem współczesnego czytelnictwa, warsztaty profilaktyczne na temat agresywnych zachowań dzieci online i offline, przeprowadzone przez panią Ewę Klembę – psychologa z poradni Psychopogiczno-Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej,  spotkanie z aspirantem sztabowym Grzegorzem Malarowiczem – policjantem z  Komisariatu Policji w Białej Rawskiej na temat cyberprzemocy i cyberprzestępczości dla uczniów naszej szkoły i społeczności lokalnej.

            Pod koniec marca przeprowadziliśmy ewaluację Konkursu – uczniowie, nauczyciele oraz rodzice wypełnili ankietę Bezpieczny Internet (rodzice na ostatnim zebraniu szkolnym 28 marca). Uczniowie i rodzice są świadomi zagrożeń świata wirtualnego, znają bezpieczne i atrakcyjne strony internetowe, wiedzą, że Internet jest bardzo wartościowym źródłem wiedzy i rozrywki, wspólnie z rodzicami ustalają zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i przestrzegają tych zasad, właściwie i rozsądnie korzystają z sieci internetowych, gdy coś ich zaniepokoi w Internecie wiedzą, co robić lub do kogo zwrócić się o pomoc, rodzice częściej i bardziej świadomie kontrolują swoje dzieci podczas serfowania w Sieci,  

            Projekt Bezpiecznie Tu i Tam był formą szkolenia i pedagogizacji dla całej społeczności naszej szkoły z zakresu bezpieczeństwa w Internecie. Rodzice poznali nie tylko zagrożenia Internetu, ale także jego zalety, uzyskali wiedzę, jak rozmawiać  z dziećmi i zdobywać ich zaufanie w sprawach trudnych.

            Na zakończenie rodzice obejrzeli wystawę wszystkich prac konkursowych i wszelkich działań związanych z projektem Bezpiecznie Tu i Tam przygotowaną przez uczniów na głównym korytarzu szkoły. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam spełnił swoje zadanie i był bardzo pożytecznym działaniem w naszej szkole. Tematyka bezpiecznego Internetu będzie dalej kontynuowana i ciągle przypominane i utrwalane będą zasady bezpiecznego korzystania z Sieci.

            W najbliższym wydaniu gazety lokalnej Dziennik Rawy i okolicy ukaże się również nasz artykuł prasowy na temat wszystkich działań, jakie poczyniliśmy w związku z Konkursem edukacyjnym Bezpiecznie Tu i Tam.   

            Bardzo dziękujemy rodzicom za certyfikaty, które zdobywali za realizację kursu internetowego.