• Aktualności

            • SZLACHETNA PACZKA 2023 - DZIĘKI TOBIE zmieniają się historie ludzi w potrzebie

            •                                                      Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele!

              SZLACHETNA PACZKA to akcja, która pokazuje, że pięknie jest pomagać, ale wymaga to współpracy i zaangażowania. Oprócz artykułów materialnych, tak potrzebnych rodzinom, potrzebne jest też serce i czas, który poświęcamy innym. Razem stać na dobro. Pomóżmy najbardziej potrzebującym.

              Szkolny Klub Wolontariatu zachęca wszystkich do wsparcia AKCJI.

              W tym roku chcielibyśmy pomóc Pani Jowicie z Rodziną.

              HISTORIA RODZINY
              Pani Jowita sama wychowuje trójkę dzieci – syna Roberta – 12 lat, syna Piotra - 10 lat i roczną córeczkę Igę. Zdecydowała się na rozwód, kiedy kilka miesięcy temu mąż opuścił rodzinę. Uznała, że takie rozwiązanie będzie korzystniejsze, niż trwanie w toksycznej relacji. Kobieta zmaga się głównie z problemami finansowymi, gdyż obecnie nie ma możliwości podjęcia pracy i nie otrzymuje wsparcia finansowego, od wkrótce byłego męża. Rozwód rodziców nie jest też łatwym czasem dla chłopców, dlatego pani Jowita, jak potrafi, stara się zapewnić synom poczucie bezpieczeństwa. Dzień ma wypełniony obowiązkami. Iga stawia pierwsze kroki, wszędzie jej pełno. Chłopcy są przez mamę odprawiani na autobus, którym codziennie dojeżdżają do szkoły. A jeszcze trzeba posprzątać, pilnować pieca, aby nie zgasło czy ugotować posiłek.

              CODZIENNOŚĆ RODZINY
              Dla pani Jowity dzieci są całym światem. Można powiedzieć, że poświęca im cały swój czas. Codziennie pilnuje, aby chłopcy odrobili prace domowe, pomaga im przygotowywać się do klasówek, wspólnie czytają lektury szkolne. Czuwa nad tym, by synowie pakowali plecaki. Chłopcy świetnie się uczą. Robert gra w szachy, otrzymał stypendium za bardzo dobre wyniki w nauce. Interesuje się historią, jest zapalonym kibicem Barcelony. Piotrek pięknie rysuje. Rodzina utrzymuje się ze świadczeń przyznanych na dzieci (3042 zł). Po odliczeniu wydatków związanych z utrzymaniem mieszkania (716 zł), na życie pozostaje im miesięcznie około 580 zł na osobę.

              POTRZEBY RODZINY
              1. Żywność
              : herbata, kawa, ryż, kasza, makaron, mąka, mleko, cukier, olej, dżem, konserwy mięsne, konserwy rybne, owoce i warzywa w puszkach, płatki śniadaniowe, produkty dla niemowląt (mleko w proszku BEBIKO 3, przeciery BOBOWITA, herbatka owocowa)
              2. Środki czystości: mydło / żel myjący, szampon, szczoteczki do zębów, pasta do zębów, płyn do płukania tkanin, proszek do prania, płyn do mycia naczyń; artykuły dziecięce: (pieluchy DADA 6, gąbka do mycia ciała, szampon i płyn do kąpieli NIVEA BABY), płyny czyszczące (płyny do podłóg, okien, sanitariatów, mebli, do kuchni i łazienki)
              3. Odzież: bluzy, dresy, obuwie sportowe dla chłopców (zakup z bonem upominkowym)
              4. Wyposażenie mieszkania: kołdry,  koce, komplety pościelowe (poszwy, prześcieradło), poduszki
              5. Szczególne upominki
              Jowita: perfumy - słodki, kwiatowy zapach
              Robert: komplet sportowy - strój piłkarski BARCELONA
              Piotr: zestaw do malowania i rysowania w walizce
              Iga: zabawka interaktywna

              Pytania dotyczące akcji Szlachetna Paczka prosimy kierować bezpośrednio do opiekunów Szkolnego Klubu Wolontariatu: p. Iwony Godusławskiej, p. Agaty Kierasińskiej i p. Anny Szczepańskiej (nauczycielki j. angielskiego).

               

            • Wycieczka do fabryki bombek SZKŁO-DEKOR w Piotrkowie Trybunalskim

            • 30 listopada odbyła się wycieczka uczniów klas 1-4 do fabryki bombek SZKŁO-DEKOR w Piotrkowie Trybunalskim. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja bombek odbywa się ręcznie, a także zapoznanie dzieci z procesem powstawania ozdób choinkowych. Zwiedzanie fabryki obejmowało cały proces wytwórczy, począwszy od szklanej rurki do uzyskania ręcznie malowanych, pięknie zdobionych bombek. Uczniowie wzięli też udział w warsztatach ozdabiania szklanych ozdób choinkowych. Pomalowane przez siebie bombki zabrali na pamiątkę do domu.

            • KIERMASZ ANDRZEJKOWY

            • 29 listopada 2023 r., z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Klubu Wolontariatu, odbył się w naszej szkole charytatywny kiermasz andrzejkowy. Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Podczas przerw można było zakupić pyszne wypieki, soki owocowe i lemoniadę, którą wykonał Adam Szwarc.
              Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim Rodzicom, Uczniom i Nauczycielom, którzy włączyli się w organizację kiermaszu.
              Szczególnie dziękujemy Rodzicom za przygotowanie mnóstwa słodkości w postaci ciast, ciasteczek, babeczek i muffinek oraz podarowanie soków owocowych.
              Podziękowania kierujemy również do osób kupujących, które swoją hojnością wsparły nasze przedsięwzięcie.
              Bardzo dziękujemy za otwarte serca i życzliwość.

            • Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze...

            • W dzień świętego Andrzeja tradycją jest wróżenie sobie przyszłości. Z tej okazji 29 listopada Samorząd Uczniowski zapraszał wszystkich na andrzejkowe wróżby. Katalog wróżb był bardzo bogaty. Było lanie wosku, wróżby numerologiczne, przepowiednie z kuli i inne. Każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Z magicznego miejsca nikt nie wychodził ze smutna miną. Wszyscy świetnie się bawili.

            • Masz wpływ na swoje bezpieczeństwo - na wsi można żyć zdrowo i bezpiecznie

            • 28 listopada 2023 r. uczniowie klas VI-VIII uczestniczyli w spotkaniu z panem Adamem Tomczykiem specjalistą ds. prewencji w Placówce Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Rawie Mazowieckiej. W ramach spotkania omówione zostały między innymi ogólne zasady BHP w rolnictwie, jak i wszystkie prace jakich nie powinny wykonywać dzieci i młodzież do lat 16. Podsumowaniem był konkurs z zakresu przekazanej wiedzy z atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi dla zwycięzców. Nagrody otrzymali: Adam Dybała z klasy VI oraz Zuzanna Matyszewska i Jakub Frączak z klasy VIII. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali broszurki prewencyjne, kalendarze i linijki ostrzegawcze. Dziękujemy bardzo panu Adamowi za wizytę w naszej szkole.

            • Światowy Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole

            • 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka - Pluszowy Miś. Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony w 2002 roku, aby upamiętnić setną rocznicę powstania tej maskotki. Miś jest symbolem empatii, serdeczności, życzliwości i dobrych uczuć. W naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodziliśmy 24 listopada. Przedszkolaki i uczniowie mogli przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił im czas spędzony w szkole.  W ramach obchodów tego miłego święta przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach plastycznych, w trakcie których kolorowały i ozdabiały misie. Bawiły się przy muzyce i tańczyły razem z Misiem. Starsi uczniowie rozwiązywali zagadki oraz zadania o tematyce związanej z misiami. Dzień Pluszowego Misia był pełen radości, uśmiechów i życzliwości. Co prawda kolejne święto misia dopiero za rok, jednak z całą pewnością nasze misie nie będą czuły się samotne. Z miłości do misiów nigdy się nie wyrasta…

            • Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu

            • Dzień Pluszowego Misia to święto obchodzone 25 listopada od 2002 roku. Tego dnia Pluszowy Miś obchodził swoje setne urodziny. Właśnie w przeddzień tego święta dzieci z oddziałów przedszkolnych w naszej szkole odwiedził największy MIŚ na świecie. Wspólnie z przedszkolakami bawił się przy muzyce. Dzieci uczestniczyły także w warsztatach plastycznych, na których samodzielnie wykonały misie - zawieszki. Każdy miś został pomalowany farbami i zyskał wełniane futerko. Radości i uśmiechom nie było końca. Misiu do zobaczenia za rok. Pamiętaj o nas!

            • Rozstrzygnięcie konkursu literackiego na najciekawsze opowiadanie o Rawie i Ziemi Rawskiej

            • W konkursie literackim na najciekawsze opowiadanie o Rawie Mazowieckiej i Ziemi Rawskiej, organizowanym przez KochamRawe.pl,  został wyróżniony uczeń klasy IV naszej szkoły – Jakub Lewandowski. Opowiadanie Kuby pt. „Babsk” zostało opublikowane w książce z najlepszymi opowiadaniami „Rawa i okolice... Tu wszystko jest możliwe”. Serdecznie gratulujemy Jakubowi i życzymy dalszych sukcesów!

            • 20 listopada - Światowy Dzień Praw Dziecka

            • 16 listopada 2023 r., w ramach obchodów Światowego Dnia Praw Dziecka, gościliśmy w naszej szkole adwokata panią Agnieszkę Bienias. Pani mecenas przeprowadziła dla uczniów klas I-VIII prelekcję poświęconą prawom, ale również obowiązkom dzieci na gruncie szkolnym. Prowadząca podkreśliła, że prawa i obowiązki powinny być wypełniane we wzajemnej korelacji. Warto przypomnieć, że najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest „Konwencja o prawach dziecka” uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku. Pani adwokat przybliżyła również uczniom ich prawa i obowiązki wynikające z kodeksu karnego. Omówiła zachowania określane mianem cyberprzemocy, agresji w szkole lub poza nią. Udzieliła odpowiedzi na wszystkie pytania uczniów dotyczące zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych, a przede wszystkim apelowała o przewidywanie skutków własnego postępowania.

            • Dzień Praw Dziecka w przedszkolu

            • 17 listopada w oddziale przedszkolnym 3-4 latków odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, który przypada 20 listopada w rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Z tej okazji przeprowadzone zostały zajęcia poświęcone tej tematyce. Przedszkolaki zastanawiały się, co może wywołać u dzieci radość i uśmiech, a co - smutek. Wspólnie ustaliły, że mają prawo do zabawy, nauki, radości, miłości i uśmiechu. Utrwaliły znajomość swoich praw wykonując wspólną pracę plastyczną. Świadomość swoich praw wśród dzieci wpływa na rozwój w przyszłości postawy do bycia wspaniałym człowiekiem.

            • XLIII Mały Konkurs Recytatorski

            • Zdjęcia: MDK w Rawie Mazowieckiej

              16 listopada w MDK-u w Rawie Mazowieckiej odbyły się przesłuchania XLIII edycji Małego Konkursu Recytatorskiego, w których uczestniczyło 52 oratorów ze szkół powiatu rawskiego. Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Sabat z klasy I, Miłosz Niewiadomski z klasy VI oraz Joanna Pruś z klasy VIII.
              W kategorii klas VII-VIII Joanna Pruś zdobyła wyróżnienie.
              Serdecznie gratulujemy Asi! Wielkie brawa dla naszych uczniów!

            • 16 listopada - Międzynarodowy Dzień Tolerancji

            • W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji pani pedagog Małgorzata Beracińska przeprowadziła warsztaty profilaktyczne dla dzieci z oddziału przedszkolnego 6-latków oraz uczniów klas I-VIII. Uczniowie dyskutowali o stereotypach, uprzedzeniach oraz poszanowaniu ludzkiej godności. Pani pedagog mówiła o propagowaniu w szkole i poza nią wartości takich jak wzajemny szacunek, tolerancja, chęć niesienia pomocy i działanie na rzecz innych.

            • "Szkoła do hymnu" 2023

            • #SzkolaDoHymnu
              Cała społeczność naszej szkoły uroczyście odśpiewała "Mazurka Dąbrowskiego". W ten sposób włączyliśmy się do akcji „Szkoła do hymnu”, organizowanej przez MEiN w przeddzień obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

            • Narodowe Święto Niepodległości

            • Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto – święto każdego Polaka. Z tej okazji odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia upamiętniająca tych, którzy oddali swoje życie za wolność Ojczyzny. Pamięć minionych wydarzeń została przywołana w montażu słowno-muzycznym pt. „Kochamy wolność”. W swoim występie uczniowie przypomnieli historię niewoli naszej Ojczyzny począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. Piękne recytacje były przeplatane pieśniami żołnierskimi i patriotycznymi. Występom towarzyszyło skupienie, wzruszenie, duma oraz radość, że możemy żyć w wolnym kraju. Uroczystość została przygotowana przez p. Iwonę Godusławską, p. Jolantę Dziubińską i p. Izabelę Piecuch.

            • Nasze sukcesy sportowe

            • 10 listopada 2023 r. drużyna dziewcząt z klas VII i VIII zdobyła wicemistrzostwo powiatu rawskiego w Powiatowych igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Unihokeju Dziewcząt. Drużyna chłopców z klas VII i VIII zajęła III miejsce w tych zawodach. Gratulujemy zespołom pięknej sportowej postawy!
              Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Woźniak, Weronika Pieczątka, Zuzanna Łomińska, Karina Orlicka, Zuzanna Matyszewska, Joanna Pruś, Hubert Sypka, Maciej Pruś, Piotr Melon, Krzysztof Byster, Jakub Frączak, Adam Szwarc i Damian Gałązka.
              WIELKIE BRAWA!!!

            • Wspólna nauka przez zabawę w Dniu Postaci z Bajek

            • W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek dzieci z oddziału przedszkolnego 6-latków odwiedziły starszych kolegów i koleżanki z klasy I. Dzieci wspólnie wysłuchały jednej z przygód Kota Cukierka oraz uczestniczyły w zabawach dotyczących kotów. Poznały kilka ciekawostek o kotach i dowiedziały się na jakich kontynentach można spotkać lwy, oceloty, jaguary. Dzieci wraz z wychowawczyniami panią Anną Szczepańską i Martyną Szymańską zamieniły naukę w zabawę czerpiąc z tego dużo przyjemności i radości. Dodatkowo przedszkolaki z oddziału przedszkolnego 6-latków zaprosiły w tym wyjątkowym dniu kolegów i koleżanki z klasy II, aby z podziwem przysłuchiwać się zdobytym przez starszaki umiejętnościom czytania. Dzieci z klasy II wraz z wychowawczynią panią Karoliną Bielawską zaprezentowały treść kilku krótkich wierszowanych historii o zwierzętach, niosących swym morałem naukę, jak prawidłowo postępować w życiu i jak być dobrym człowiekiem. Dzień pełen atrakcji i humoru był dla dzieci szansą na wymianę doświadczeń, społeczną i międzyszkolną integrację oraz wyrazem szacunku do wzajemnej pracy.