30 października dzieci z oddziałów przedszkolnych rozpoczęły realizację Wojewódzkiego Projektu "ŁÓDZKIE DWUJĘZYCZNE". Główne cele projektu to propagowanie idei dwujęzyczności w przedszkolu oraz kształtowanie kompetencji kluczowych u dzieci w zakresie rozwijania umiejętności językowych. Z przedszkolakami rojekt realizują nauczycielki wychowania przedszkolnego - Marzena Wiśniewska, Ewa Krakowiak i Martyna Szymańska oraz nauczycielka języka angielskiego - Anna Szczepańska. W październiku, w ramach projektu, odbyły się szkolenia dla nauczycieli w CRE w Skierniewicach. Dzieciom w nauce języka angielskiego towarzyszą maskotki związane z danym poziomem nauki języka. Każda grupa przedszkolna realizuje inny pakiet: 3-4 latki rozpoczęły od najłatwiejszego pakietu, w którym bohaterami są żuczki Baby Beetles, natomiast 5 i 6 latkom towarzyszą Tom i Keri (pakiet trudniejszy).
Wojewódzki Projekt "ŁÓDZKIE DWUJĘZYCZNE"
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Z darami natury świat nie jest ponury"
- 32
27 października dzieci z oddziału przedszkolnego 6-latków wykonały zadanie nr 18 „Gazetowelove” z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Z darami natury świat nie jest ponury”. W ramach zadania przedszkolaki mogły doskonalić swoje umiejętności słuchowe powtarzając usłyszane dźwięki. Dodatkowo ćwiczyły koordynację ruchową z gazetową piłką. Na zakończenie wykonały prace plastyczną z wykorzystaniem gazet i stworzyły piękne jesienne drzewa.
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "CZYTAM Z KLASĄ"
- 24
Uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe biorą udział już w V edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „CZYTAM Z KLASĄ. Lekturki spod chmurki" pod hasłem „Na tropach dobroczynności”. Głównymi założeniami projektu są: rozbudzenie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, pogłębienie wiedzy na temat dobroczynności oraz kształtowanie u uczniów stałych sprawności w czynieniu dobra. Do zaprezentowania wybraliśmy książkę Grzegorza Kasdepke pt. „Detektyw. pozytywka”. Fragmenty lektury czytali uczniowie klas III, V i VII oraz panie Agata Kierasińska i Jolanta Dziubińska. Przygotowaliśmy wystawkę na temat przeczytanej lektury oraz innych książek Grzegorza Kasdepke. Zapraszamy do szkolnej biblioteki. Koordynatorem projektu realizowanego na zajęciach w świetlicy szkolnej jest pani Elżbieta Krawczyk.
Warsztaty laboratoryjne "Akcja - hydroedukacja" w Centrum Nauki i Techniki w Łodzi
- 45
Dotacja z WFOŚiGW w Łodzi na utworzenie ogrodu dydaktycznego
Z ogromną przyjemnością i satysfakcją informujemy, że nasza szkoła już po raz szósty otrzymała dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi. Projekt na utworzenie OGRODU DYDAKTYCZNEGO, wykonany przez Panią Honoratę Pasiewicz, został nagrodzony w Konkursie z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze Ekologiczne Pracownie” dotacją w kwocie 60 000,00 zł. Koszt całkowity zadania, z udziałem własnym, to kwota blisko 70 000,00 zł. Utworzenie ogrodu zaplanowane zostało po wschodniej stronie budynku przedszkola na terenie o powierzchni 380 m2 (zdjęcia powyżej). Projektowany ogród będzie stanowił atrakcyjne uzupełnienie bazy dydaktycznej naszej szkoły. W ogrodzie zostanie posadzonych 500 roślin, a wśród nich rośliny iglaste, byliny miododajne, zioła, jarzębiny, trawy, tuje. Znajdą się tutaj dydaktyczne gry terenowe, tablice edukacyjne, stacja meteorologiczna, domek dla owadów, karmniki dla ptaków i budki lęgowe. W centrum ogrodu będzie ustawiona altana wyposażona w stoły
i ławeczki. W ogrodzie znajdzie się ścieżka ruchowa, która posłuży dzieciom do ćwiczeń i zabaw. W nowych nasadzeniach zaplanowany jest system nawadniający. W ramach realizacji projektu będą zakupione liczne pomoce dydaktyczne, m.in. mikroskopy stereoskopowe do obserwacji przestrzennych okazów przyrodniczych, lornetki, lupy, kompasy, gnomon, przewodniki do oznaczania roślin i zwierząt i inne.
Planowany ogród w sąsiedztwie budynku przedszkola będzie atrakcyjnym miejscem do zabawy, nauki i wypoczynku dla naszych PRZEDSZKOLAKÓW. Odbywać się tutaj będą zajęcia z przyrody, biologii i geografii oraz warsztaty ekologiczne.
Realizacja projektu potrwa od 02.01.2024 r. do 30.06.2024 r.
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Klasa w terenie"
- 26
Uczniowie klasy 1 wraz wychowawczynią, panią Anną Szczepańską, uczestniczą w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "Klasa w terenie". Jego celem jest promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu. Dzieci, podczas spaceru po okolicy, obserwowały przyrodę, zbierały dary jesieni, rozpoznawały drzewa iglaste i liściaste, badały pogodę. Z zebranych liści i igieł wykonały prace plastyczne.
Zwiedzanie dworu w Babsku
- 12
Uczniowie klasy 4 i klasy 5 byli gośćmi we dworze w Babsku. Obejrzeli dawną wozownię, spichlerz, otoczenie dworu pełne wiekowych drzew. Napotkali mieszkające tam zwierzęta - kozę, gęsi i pawie. W dworskim salonie, razem z właścicielami - państwem Jagielińskimi, obejrzeli prezentację na temat tego miejsca. Ciepło kominka i klimat domu spowodowały, że zamarzyło się wszystkim tam zamieszkać. Dziękujemy za możliwość zobaczenia wszystkich zabudowań.
Wyniki powiatowego konkursu plastycznego
Miło nam poinformować, że wśród laureatów powiatowego konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych pod hasłem „Pejzaż liśćmi malowany”, którego organizatorem był Miejski Dom Kultury w Rawie Mazowieckiej, znaleźli się uczniowie naszej szkoły.
Nagrody otrzymali:
Antoni Szymański z klasy II,
Milena Pieczątka z klasy III,
Anna Piątkowska z klasy IV,
Miłosz Niewiadomski z klasy VI.
Serdecznie gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim uczestnikom.
Zajęcia szachowe
- 10
Zajęcia szachowe cieszą się w naszej szkole bardzo dużym zainteresowaniem. Uczęszcza na nie blisko jedna trzecia uczniów. Nauka gry w szachy rozwija umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia, kształci pamięć, wpływa na rozwój intelektu, zwiększa aktywność umysłową, rozbudza zdolności twórcze. Zajęcia szachowe prowadzi pani Agnieszka Włostowska – wykwalifikowany instruktor szachowy z wieloletnim doświadczeniem i licznymi sukcesami, sędzia szachowy, czynna zawodniczka, organizatorka wielu turniejów szachowych dla dzieci i dorosłych.
Jak dbać o swoje dobre samopoczucie?
- 23
Dzieci z oddziału przedszkolnego 6-latkow uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez panią pedagog Małgorzatę Bernacińską. Przedszkolaki nazywały emocje oraz utrwalały umiejętności z zakresu emocji przyjemnych i nieprzyjemnych. Poznały sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami oraz otrzymały propozycje jak radzić sobie ze stresem. Zajęcia były bardzo interesujące. Wszystkie dzieci bardzo aktywnie w nich uczestniczyły.
Warsztaty profilaktyczne
W ramach działań profilaktycznych w naszej szkole zostały przeprowadzone warsztaty dla uczniów klasy VII przez panią pedagog Małgorzatę Bernacińską. Spotkanie dotyczyło problemu depresji wśród dzieci i młodzieży. Na warsztatach uczniowie dowiedzieli się co to jest depresja, jakie są jej objawy, w jaki sposób można ją pokonać i gdzie się udać by uzyskać pomoc.
Akcja "Pusty tusz wrzuć do paki i dokarmiaj zwierzaki"
Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji ekologiczno-edukacyjnej „Tusz do paki”. Celem akcji jest edukacja ekologiczna oraz kształtowanie wrażliwości i empatycznej, przyjacielskiej postawy wobec zwierząt. Zbieramy tylko tusze atramentowe, nie zbieramy laserowych tonerów. Zachęcamy uczniów do przynoszenia zużytych tuszów do drukarek atramentowych, które będą przekazane do recyklingu. Z pozyskanych środków zostanie zakupiona karma dla zwierząt i przekazana do schronisk za pośrednictwem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce.
WAŻNE! Tusze muszą pochodzić z drukarek atramentowych i być oryginalne, czyli nigdy wcześniej nienapełniane.
ZAPRASZAMY DO WŁĄCZENIA SIĘ DO AKCJI!
Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody
Nasze sukcesy sportowe
- 10
Drużyny dziewcząt i chłopców z klas VII i VIII wywalczyły w dniu dzisiejszym wicemistrzostwo Gminy Biała Rawska w zawodach w unihokeju rozgrywanych w ramach Gminnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej i tym samym zakwalifikowały się do rozgrywek powiatowych. Drużyna chłopców z klasy VI zajęła III miejsce, a drużyna dziewcząt z klasy V – IV miejsce. Naszym uczniom gratulujemy sukcesów i pięknej, sportowej postawy!
Dzień Edukacji Narodowej
12 października świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystość otworzyła dyrektor szkoły Honorata Pasiewicz, która serdecznie powitała zebranych i podziękowała za przybycie szanownym gościom. Dzień Edukacji Narodowej świętowali z nami emerytowani nauczyciele: pani Krystyna Wojtecka, pani Henryka Gos i pani Teresa Ptasińska, emerytowani pracownicy obsługi szkoły: pani Janina Zdulska i pani Anna Krawczyk, ks. proboszcz Waldemar Marczak oraz przedstawiciele Rady Rodziców. W swoim przemówieniu dyrektor szkoły odniosła się do historii święta oraz podziękowała pedagogom i wszystkim pracownikom szkoły za trud wkładany w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń. Uroczystość uświetnił występ uczniów klasy VI, VII i VIII, przygotowany pod kierunkiem pani Elżbiety Krawczyk. Dodatkową atrakcją akademii były piosenki w wykonaniu Nadii Matei z klasy II, uczniów klasy III oraz Krzysztofa Bystera z klasy VIII. Na akordeonie zagrał Piotr Melon z klasy VII. Samorząd Uczniowski przygotował na tę okazję oryginalne dyplomy z życzeniami. Ten dzień był pełen miłych wrażeń.
38
Światowy Dzień Drzewa
- 45
10 października obchodzony jest Światowy Dzień Drzewa. To międzynarodowa akcja, której celem jest zwiększanie świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz zwrócenie uwagi na rolę drzew w środowisku i dbanie o zielone płuca Ziemi. O tym, jak ważną rolę w naszym życiu pełnią drzewa nie trzeba nikogo przekonywać. Drzewa są naturalnym elementem naszego środowiska, kształtują klimat, produkują tlen oraz dostarczają cennego surowca. Także w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Drzewa. Uczniowie aktywnie włączyli się w obchody tego ekologicznego święta. Pod okiem opiekunki SK LOP pani Honoraty Pasiewicz sadzili młode sosny w ogrodzie szkolnym. Podczas zajęć warsztatowych w terenie rozpoznawali pospolite gatunki drzew. Dyskutowali na temat roli drzew w przyrodzie i życiu człowieka oraz form ochrony przyrody. Z okazji Dnia Drzewa ogłoszony został szkolny konkurs plastyczny dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów klas 1-3 pn. „Moje ulubione drzewo”, natomiast uczniowie klas IV-VIII mogą wziąć udział w konkursie pn. „Rozpoznawanie drzew i krzewów”.
Akcja "SZKOŁY pełne TALENTÓW"
Nasza szkoła przystąpiła do akcji Lidla "SZKOŁY pełne TALENTÓW". Gorąco zachęcamy wszystkich do zbierania TALENCIAKÓW. Kody z kuponu otrzymanego przy okazji robienia zakupów w sklepie Lidl można skanować bądź wpisywać ręcznie na stronie www.lidl.pl/szkoly wybierając naszą szkołę lub wrzucać do specjalnych pudełek, które czekają na naszym szkolnym korytarzu. Zebrane TALENCIAKI można wymienić na pomoce naukowe, sprzęt sportowy i elektroniczny. Z góry serdecznie dziękujemy!
ŚWIATEŁKO PAMIĘCI
Wspólne granie z okazji Dnia Gier Planszowych
- 25
Z okazji Dnia Gier Planszowych uczniowie klasy 1 i klasy 4 spotkali się na wspólnym graniu. Na stołach pojawiły się gry rozwijające umiejętności matematyczne, logiczne myślenie, koncentrację.
DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH
- 9
Dzień Gier Planszowych to coroczne święto miłośników planszówek obchodzone 10 października. Planszówkowe rozgrywki to nie tylko sposób na relaks i ciekawą rozrywkę, ale także zajęcie, które wspiera rozwój naszej wiedzy i wyobraźni. A co najważniejsze – spotkanie przy grach planszowych to idealna, łącząca pokolenia okazja do spędzenia czasu z innymi ludźmi. Dlatego 10 października Samorząd Uczniowski zaprosił całą społeczność szkolną do grania w gry planszowe.
ZBIÓRKA KASZTANÓW
Samorząd Uczniowski i Szkolny Klub Wolontariatu serdecznie zapraszają do udziału w akcji!!!
Archiwum Aktualności