10 maja 2019 r. odbylo się uroczyste podsumowanie prgramu "O zdrowie dbamy, bo jedno mamy". Zapraszamy do galerii zdjęć.
JESTEŚMY SZKOŁĄ PROMUJĄCĄ ZDROWIE
ROWEREM PO OKOLICY
23 maja i 6 czerwca uczniowie z klas V-VII uczestniczyli w wycieczkach rowerowych w ramach realizowanego programu „Powerem po okolicy”. Trasa wycieczek przebiegała przez Babsk, Wólkę Babską, Ossę, Chrząszczew i Franopol. Główne cele wycieczek to poznanie najbliższej okolicy, dostrzeżenie walorów turystycznych i przyrodniczych, wyrobienie postawy współpracy w grupie, zachęcenie do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz wdrażanie do dbania o bezpieczeństwo swoje i innych podczas jazdy rowerem. Było super. Zachęcamy wszystkich do wyjścia z domu i jazdy na rowerze. Organizatorem wycieczek była p. Elżbieta Krawczyk.
ŚCIEŻKA EDUKACYJNA "EKO-FILTREM DO RAWKI"
5 czerwca 2019 r. zostal zorganizowany wyjazd do Żydomic w ramach Programu Edukacji Ekologicznej "Chrońmy wodę - źródło życia!", który jest współfinansowany ze środków z WFOŚiGW w Łodzi. Uczniowie z klas V-VIII uczestniczyli w ścieżce edukacyjnej na terenie oczyszczalni ścieków. Ścieżka przedstawia drogę wody pitnej od ujęcia do odprowadzenia, a także skład ścieków komunalnych i sposoby oczyszczania wody.
XV TURNIEJ WIEDZY PRZYRODNICZEJ
XV Turniej Wiedzy Przyrodniczej uczniów Szkół Podstawowych - członków Szkolnych Kół Ligi Ochrony Przyrody już za nami. Konkurs składał się z trzech etapów - szkolnego, miejsko-gminnego i okręgowego. Ostatni etap, na szczeblu okręgu, odbył się 4 czerwca 2019 r. w Nadleśnictwie Skierniewice. Uczestnicy rozwiązywali zadania teoretyczne i praktyczne. Uczniowie naszej szkoły wypadli znakomicie. Laureatami turnieju zostały dwie uczennice z klasy V - Łucja Byster i Weronika Karpow, a finalistami - Natalia Nowak z klasy V i Kamila Śmierzyńska z klasy VIII. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
DZIEŃ DZIECKA
WYCIECZKA DO UNIEJOWA
15 maja 2019 r. uczniowie z klas V-VIII uczestniczyli w wycieczce do Uniejowa. W trakcie warsztatów w Geotermii Uniejów zapoznali się z wykorzystaniem wód termalnych, obszarem ich występowania, konstrukcją otworów geotermalnych i ich lokalizacją oraz korzyściami ekologicznymi wynikającymi z faktu zastąpienia tradycyjnego systemu grzewczego alternatywnym ciepłem wód termalnych. Kolejnym punktem wycieczki była ścieżka edukacyjno-turystyczna w parku zamkowym, opisująca m.in. cenne zbiorowiska roślinne nad kanałem rzeki Ulgi, starorzecze i drzewa pomnikowe. Wycieczka została zorganizowana w ramach Programu Edukacji Ekologicznej "Chrońmy wodę - źródło życia", współfinansowanego przez WFOŚiGW w Łodzi.
SPOTKANIE Z PAWŁEM WAKUŁĄ
9 maja 2019 r. gościliśmy w naszej szkole Pawła Wakułę, znanego autora książek dla dzieci, a także ilustratora i rysownika prasowego. Paweł Wakuła jest absolwentem malarstwa i pedagogiki artystycznej. W swoim dorobku pisarskim ma kilkanaście pozycji książkowych, m. in. „O czym szumi las”, „Kajtek i Yetik”, „Od morza do morza – 10 opowiadań z czasów Jagiellonów”, „Husarskie skrzydła – 10 opowiadań z czasów Rzeczpospolitej Szlacheckiej”, „Wierusz i Nikt”. Paweł Wakuła w 2007 r. za swoją debiutancką publikację „Co w trawie piszczy” został wyróżniony w konkursie literackim im. Astrid Lindgren, organizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. W 2011 r. za książkę „Kajtek i Yetik” został nominowany do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Podczas spotkania autor w bardzo ciekawy i humorystyczny sposób opowiadał o historii powstania swoich książek i o ich bohaterach. Opowieści o książkach na bieżąco ilustrował rysunkami. Spotkanie zakończyło się rozdawaniem autografów, po które ustawiła się długa kolejka.
NAUCZMY SIĘ NA PAMIĘĆ TEGO KRAJU
Uroczystości upamiętniające kolejne rocznice uchwalenia przez Sejm Czteroletni pierwszej w Europie, a drugiej w świecie konstytucji na trwałe wpisały się w kalendarium imprez w naszej szkole. Dziewczęta z klas starszych przygotowały montaż poetycko-muzyczny, w którym przybliżyły nam historię Ustawy Rządowej z 1791 roku.
ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA
Poczet sztandarowy w składzie Marta Melon, Weronika Wójcik i Gabriel Grzyb reprezentował naszą szkołę w Białej Rawskiej podczas uroczystych obchodów 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
WYCIECZKA PRZYRODNICZA
26 kwietnia 2019r. uczniowie klas I - IV uczestniczyli w wycieczce na trasie Spała - Tomaszów Mazowiecki - Smardzewice w ramach realizowanego w naszej szkole Programu Edukacji Ekologicznej "Chrońmy wodę - źródło życia!", z udziałem dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Zapraszamy do galerii zdjęć.
WARSZTATY EKOLOGICZNE
27 i 29 marca 2019r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach ekologicznych w związku z Programem Edukacji Ekologicznej "Chrońmy wodę – źródło życia!". Zajęcia przeprowadzili edukatorzy z Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła” z Łodzi. Głównym celem warsztatów było uświadomienie problemu niedostatku wody pitnej na świecie oraz konieczności oszczędzania wody i niezanieczyszczania jej w życiu codziennym.
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
21 marca świętowaliśmy pierwszy dzień wiosny. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
8 MARCA
Dzień Kobiet, obchodzony 8 marca, był pełen radości i uśmiechów. Uczniowie z klasy ósmej zaprezentowali dowcipne scenki ukazujące relacje między kobietami i mężczyznami w dorosłym życiu. Były życzenia i kwiaty dla pań i dziewcząt, a dla wszystkich słodkości od Samorządu Uczniowskiego.
NAJLEPSI W NAUCE, NAJLEPSI W SPORCIE
4 marca 2019r. odbyło się wręczenie stypendiów za wyniki w nauce w I półroczu roku szk. 2018/2019 "Najlepsi w nauce, Najlepsi w sporcie". Na uroczystości goścliśmy zastepcę burmistrza p. Zbigniewa Szcześniaka oraz rodziców. Stypendia otzymali:
Weronika Wójcik - uczennica klasy VIII
Maja Byster - uczennica klasy VII
Łucja Byster - uczennica klasy V
Dominik Piątkowski - uczeń klasy IV
Serdecznie gratulujemu uczniom i ich rodzicom oraz życzymy dalszych sukcesów!
DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
Również w tym roku szkolnym nasza szkoła włączyła się w świętowanie Dnia Języka Ojczystego, który obchodzony jest 21 lutego. Święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999r., aby podkreślić różnorodność językową i kulturową narodów. Najmłodsi uczniowie, pod kierunkiem swoich nauczycieli, rozwiązywali rebusy, krzyżówki ortograficzne, rozszyfrowywali ukryte słowa. Starsi uczniowie wykonali okolicznościowe plakaty. Dziewczęta z klasy siódmej przygotowały inscenizację, w trakcie której zwracały uwagę na piękno mowy ojczystej oraz dbałość o kulturę języka.
AUDYCJA MUZYCZNA - KONTRABAS
8 lutego nasi uczniowie wzięli udział w audycji muzycznej, w trakcie której demonstrowany był największy instrument strunowy smyczkowy – kontrabas. Omówiona została budowa instrumentu. Zaprezentowano również techniki gry na kontrabasie. Uczniowie mogli sami na nim zagrać, a także zajrzeć do wnętrza pudła rezonansowego i obejrzeć „duszę” kontrabasu. Przy akompaniamencie pięknie brzmiącego instrumentu wspólnie śpiewali znane piosenki. Trzeba przyznać, że nasi uczniowie są bardzo muzykalni i potrafią wspaniale się bawić. Było to bardzo ciekawe spotkanie z muzyką. Z niecierpliwością czekamy na następne.
POCZTA WALENTYNKOWA
Walentynki to święto zakochanych. Zwyczaj obchodzenia walentynek przeszedł już do tradycji naszej szkoły. Z tej okazji Samorząd Uczniowski uruchomił pocztę walentynkową. Do specjalnej skrzynki można było wrzucać listy do swoich sympatii, koleżanek i kolegów. 8 lutego listonoszki z klasy ósmej wręczyły adresatom walentynkowe kartki i liściki.
KIERMASZ POTRAW
7 lutego odbył się w naszej szkole pierwszy kiermasz potraw. Znalazły się na nim tradycyjne dania i wypieki kuchni rosyjskiej i kuchni angielskiej. Można było zakupić m.in. bliny ze śmietaną lub konfiturami, pielmieni, czyli pierożki z mięsnym nadzieniem, pączki, tosty z jajkiem, kanapki z masłem orzechowym i dżemem, placek z jabłkami, muffinki, ciasto ananasowe, frytki. Wszystkie potrawy zostały wykonane własnoręcznie przez uczniów oraz rodziców. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem. Potrawy bardzo szybko znikały ze stołów. Zebrane pieniądze uczniowie chcą przeznaczyć na zakup gier do wykorzystania w trakcie przerw międzylekcyjnych.
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
DBI 2019 był obchodzony 5 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Tegoroczna edycja Dnia Bezpiecznego Internetu zachęca wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online . Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę”. Uczniowie naszej szkoły czynnie uczestniczyli o obchodach DBI. Na holu głównym szkoły została zamieszczona tematyczna gazetka informacyjna. Dziewczęta z klasy ósmej przygotowały apel, w trakcie którego odbył się pokaz prezentacji multimedialnej oraz projekcja filmu edukacyjnego nt. zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Na zakończenie uczennice z klasy piątej i szóstej zaśpiewały piosenkę pt „Bezpieczny Internet”.
ŻYWA LEKCJA HISTORII
5 lutego uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazie historycznym „Ku Niepodległej”, zaprezentowanym przez Grupę Artystyczną Rekonstrukto z Lublina. Była to ciekawa lekcja historii, upamiętniająca dążenia niepodległościowe Polaków. W trakcie pokazu uczniowie mogli obejrzeć mundury żołnierskie oraz kolekcję replik broni używanej przez powstańców i w I wojnie światowej. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Archiwum Aktualności