• Aktualności

            • Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Biologii rozstrzygnięty!

            • Z wielką dumą i radością przekazujemy wiadomość, że uczennica klasy VIII Weronika Karpow została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Biologii, organizowanego przez Łódzkiego Kuratora Oświaty. Serdecznie gratulujemy uzyskanego wyniku Weronice i opiekunowi konkursu Pani Janinie Pietrzak.

            • Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem

            • 11 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Pawłem Beręsewiczem - tłumaczem literatury anglojęzycznej, twórcą książek dla dzieci i młodzieży oraz laureatem wielu nagród literackich. Jego najpopularniejsze książki to: „Co tam u Ciumków?”, „Poczet psujów polskich”, „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”, „Tajemnica człowieka z blizną” i wiele innych. Na wstępie autor opowiedział wszystkim zebranym o początkach swojej twórczości: „Zanim zająłem się pisaniem książek, byłem „najgroźniejszym” nauczycielem języka angielskiego, leksykografem i tłumaczem.” Następnie, w oryginalny sposób przedstawił swoje książki. Przemycał ich fragmenty, zadawał pytania, ale nigdy nie zdradzał zakończenia, zachęcając tym samym do ich przeczytania. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję osobiście pogawędzić z pisarzem. Rozmowy okazały się bardzo interesujące i inspirujące. Uczestnicy przekonali się, że autor w swoich utworach porusza wiele ważnych zagadnień. Kolejnym punktem spotkania było wyłonienie pracy plastycznej, która weźmie udział w etapie gminnym konkursu plastycznego pn. „Gdy (pra)dziadkowej byli dziećmi - ich świat na starej fotografii”. Komisja konkursowa wybrała pracę Amelki Dawidowicz, uczennicy klasy VII. Amelka oraz inni autorzy wyróżnionych prac – Marysia Śmiałkowska z klasy VII i Jakub Lewandowski z klasy II – otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe z dedykacją Pana Pawła Beręsewicza. Pozostałym uczestnikom konkursu Pan Paweł wręczył pamiątkowe dyplomy. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem uczniów. Pisarz chętnie odpowiadał na liczne pytania oraz rozdał autografy.

            • WARSZTATY FOTOGRAFICZNE

            • Warsztaty fotograficzne to kolejny punkt realizacji zadań w ramach projektu "Książeczka wycieczka po wioskach i wioseczkach". W tej aktywności brali udział uczniowie klasy 4 oraz grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Lesiewie, która współpracuje z nami przy tworzeniu książeczki. Prowadząca zajęcia p. Joanna Frukacz zapoznała grupę z technikami i trikami fotograficznymi, zaprezentowała serie pięknych fotografii i...zachęciła do samodzielnych działań. Czekamy na zdjęcia wykonane przez uczniów , a w załączeniu relacja fotograficzna ze spotkania, które odbyło się przy leśniczówce w Babsku.

            • WARSZTATY PLASTYCZNE

            • Podczas warsztatów prowadzonych przez p. Rafała Reszkę i p. Tomasza Sawickiego z MGOK-u w Białej Rawskiej powstały fantastyczne zakładki do książek. Każdy z uczestników wykonał trzy prace, każdą inną, każda została wykonana inną techniką. Warsztaty te wpisały się w kilka bieżących wydarzeń- projekt realizowany przez uczniów klasy 4 we współpracy z uczniami z Lesiewa, obchodzone w ubiegłym tygodniu Dni Książki, zbliżające się Dni Bibliotek i projekt gminny "Z książką na walizkach".

            • MAJOWE ŚWIĘTA - DNI, O KTÓRYCH NALEŻY PAMIĘTAĆ.

            • Dla wszystkich Polaków majowe święta są szczególnym czasem wielkiego patriotyzmu i pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem.

              Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950.

              Dzień Flagi, inaczej Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto, które wprowadzone zostało na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. 

              Tego samego dnia obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

              Święto Narodowe Trzeciego Maja – polskie święto państwowe obchodzone  w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja (1791), ustanowione w 1919 i ponownie w 1990.

              Nie byłoby tego święta, radosnych wiwatów, gdyby nie ci, co podsunęli myśl, aby stworzyć „cud majowy”. Byli to: król Stanisław August Poniatowski, marszałek Stanisław Małachowski oraz Ignacy i Stanisław Potoccy, Hugo Kołłątaj, Józef Wybicki, Stanisław Staszic. Wszyscy oni na Sejmie Czteroletnim 3 Maja 1791 roku uchwalili ustawę zwaną  Konstytucją Trzeciego Maja.