DZIEŃ BABCI I DZIADKA
BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE - O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
Wyniki konkursu "Projektanci edukacji"
fot. Nowa Era
Z przyjemnością informujemy, że w tegorocznej 13. edycji konkursu „Projektanci edukacji” zostały nagrodzone dwa projekty edukacyjne autorstwa pani Anny Szczepańskiej: Biuro detektywistyczne "Szczęśliwa Trzynastka" i Czerwony Kapturek to ... nie ja! Na realizację każdego projektu został przyznany grant w wysokości 2000 zł. Serdecznie gratulujemy!
WYCIECZKA DO RAWY MAZOWIECKIEJ
- 33
Czy 13 w piątek może być miłym dniem pełnym niespodzianek? Oczywiście, że tak. Taki dzień mają za sobą uczniowie klasy 3, którzy wraz z wychowawczynią wybrali się na małą wyprawę do Rawy Mazowieckiej. Głównym powodem tego wyjazdu było zaproszenie do Miejskiej Biblioteki Publicznej Oddział dla Dzieci, w której tego dnia odbywało się podsumowanie zabawy związanej z realizacją zadań z kalendarza adwentowego. Uczestnicy przez 24 dni wykonywali proponowane przez bibliociocie polecenia, świetnie się przy tym bawiąc, ucząc i udowadniając jak znakomicie potrafią współpracować. Oprócz wizyty w bibliotece i odebrania nagrody, dzieci były jeszcze w kinie, zwiedziły jatki miejskie, odwiedziły Jana Chryzostoma Paska siedzącego na ławeczce na rynku i pozwoliły sobie na słodkie szaleństwo w kawiarence.
PROGRAMUJEMY Z ROBOTEM PHOTON
- 11
Jak ważna dla współczesnego młodego człowieka jest umiejętność programowania i kodowania, nie trzeba nikogo przekonywać. Nasza szkoła czyni wiele starań, aby uczniowie mogli korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań. Dzięki udziałowi w programie „Laboratoria Przyszłości” zakupiony został m. in. ZESTAW DO PROGRAMOWANIA – PRACOWNIA ROBOTYKI, w skład którego wchodzą: 7 robotów Photon EDU, „Photon Moduł Robotyka i kodowanie” (akcesoria do robotów, scenariusze zajęć), monitor interaktywny oraz maty edukacyjne do Photona. Robot Photon EDU jest pierwszym na świecie interaktywnym robotem, który rozwija się razem z dzieckiem, uczy logicznego myślenia, nowych technologii, podstaw programowania, szybkiego podejmowania decyzji, rozwijania pamięci. Został zintegrowany z tabletem, smartfonem oraz komputerem. Specjalnie przygotowana aplikacja stawia przed użytkownikiem szereg zadań, związanych ze stopniową nauką programowania. Photona wyposażono w sensory, które pozwalają mu widzieć, słyszeć, odczuwać dotyk, odróżniać ciemność od światła, mierzyć odległość i nie tylko. Język programowania zainspirowały Scratch oraz Google Blockly, dzięki czemu opanować mogą go nawet najmłodsi. Zatem czas na programowanie z robotem Photon.
KONSTRUUJEMY Z KLOCKAMI KORBO
- 15
W ramach udziału naszej szkoły w programie „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI” zakupione zostały zestawy klocków konstrukcyjnych - Pakiet STEAM-TEAM Korbo EDU. Klocki Korbo to przede wszystkim wspaniała alternatywa nauki poprzez zabawę. Dają ogromne możliwości. Uczą strategicznego, logicznego myślenia, planowania, współpracy, cierpliwości i dokładności. Pomagają zwiększyć u dzieci zdolności manualne. Klocki konstrukcyjne Korbo to zestawy elementów, wśród których znajdują się koła zębate umożliwiające wprawienie stworzonej konstrukcji w ruch. Dzieci konstruują „maszyny”, które faktycznie się ruszają. Wymyślają rozwiązania, na które dorośli by nawet nie wpadli. Budowanie z klockami Korbo, to nowy wymiar konstruowania, zabawy i nauki w jednym. Klocki Korbo doskonale nadają się do zajęć z elementami kodowania.
BAKCYL w naszej szkole
- 6
Od października do grudnia 2022 r. uczniowie klas VI, VII i VIII wzięli udział w kolejnej edycji projektu edukacyjnego BAKCYL w ramach Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży. Uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez wolontariuszy BAKCYLA, których tematy to: „Twoje pieniądze”, „Od oszczędzania do inwestowania” oraz „Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni”. BAKCYL to program, którego celem jest podnoszenie poziomu wiedzy dzieci i młodzieży z zakresu finansów i bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz inspirowanie świadomych działań i budowanie właściwych postaw w zakresie przedsiębiorczości. Młodzież wprowadzana jest w świat codziennych finansów, dzięki czemu na starcie dorosłości każdy z uczniów będzie potrafił wykorzystać odpowiednie dla siebie usługi finansowe oraz zabezpieczyć własne potrzeby na przyszłość. Dzięki udziałowi w programie nasi uczniowie rozwijają swoją wiedzę finansową, która jest niezbędnym elementem funkcjonowania każdego człowieka. Poznają także zasady bezpiecznych płatności w internecie i płatności mobilnych, uczą się rozpoznawać oferty potencjalnych oszustów finansowych.
Koordynatorem projektu był p. Michał Zdulski – nauczyciel matematyki i informatyki.
REALIZUJEMY MIĘDZYMARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY "CZYTAM Z KLASĄ"
Zakończyliśmy I moduł IV edycji Międzynarodowego projektu edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”. Innowacja pedagogiczna realizowana jest w naszej szkole od 3 października 2022 r. i potrwa do 31 maja 2023 r. Czwarta edycja projektu, zaprojektowana na rok szkolny 2022/2023, polega na skorelowaniu czytania danej lektury ze zgłębianiem wiedzy na temat wybranych krajów na kuli ziemskiej, o których będzie mowa w czytanym tekście, ich piękna, różnorodności, kultury i tradycji. Wybraliśmy lekturę "Pilot i ja" Adama Bahdaja. Wykonaliśmy wszystkie zadania: uzupełniliśmy lekturniki, stworzyliśmy zakładki do książki oraz kącik promujący lekturę. Kolejny moduł i nowa lektura przed nami. Nie możemy się doczekać!
WYNIKI ŚWIĄTECZNYCH KONKURSÓW PLASTYCZNYCH
Na zdjęciu anioł wykonany przez uczennicę klasy VI Weronikę Pieczątkę - fot. MDK w Rawie Mazowieckiej
Gminny konkurs plastyczny „ZIMA W BOMBCE” 2022 – organizator MGOK w Białej Rawskiej:
I miejsce w kategorii „Przedszkole” - Barbara Dziubińska
I miejsce w kategorii „Klasa VI” – Karina Orlicka
Konkurs plastyczny dla szkół „Świąteczny Anioł” – organizator MDK w Rawie Mazowieckiej
Nagroda – Weronika Pieczątka – klasa VI
Konkurs na szopkę ludową regionu rawskiego – organizator Muzeum Ziemi Rawskiej w Rawie Mazowieckiej
Wyróżnienie – Weronika Pieczątka – klasa VI
Gratulujemy!
Wesołych Świąt!
Dzisiaj w Betlejem wesoła nowina
Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych w roku. W klimacie nadchodzących świąt i blasku choinkowych świec 22 grudnia w naszej szkole zostały wystawione jasełka, czyli opowieść o narodzinach Jezusa. Tę cudowną historię uczniowie przedstawili w niezwykłej scenerii i oryginalnych kostiumach. W pięknych strojach przybyli do „Betlejem” Józef i Maryja, królowie, aniołki, pastuszkowie i dzieci. Przedstawienie przeplatane kolędami i pastorałkami dostarczyło wszystkim wielu emocji i wzruszeń. Jasełka były dużym przeżyciem dla młodych wykonawców. Publiczność nagrodziła aktorów gromkimi brawami.
112
Betlejemskie Światło Pokoju
- 4
W tym roku dotarło do naszej szkoły Betlejemskie Światło Pokoju odpalane z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Światełko przekazała nam Pani Katarzyna Paczkowska wraz z córką Gabrysią, harcerką ZHP.
Światło Pokoju ma wymiar uniwersalny, bo nawiązuje do tradycji , które zwykle są związane ze Świętami Bożego Narodzenia, a także do ognia, który towarzyszy harcerzom w ich obrzędowości harcerskiej. Światłem mierzy się odwagę, bo to droga w kierunku dobra, to służba drugiemu człowiekowi
Siła tego maleńkiego płomienia tkwi w tym, że jest dzielony. Odpalamy świecę od świecy, dzięki czemu świat staje się jaśniejszy. Tak dzieje się z dobrem, pokojem i miłością. Dzielone z innymi, pomnażają się, sprawiają, że nasze życie staje się piękniejsze, że rodzi się nadzieja.
Serdecznie dziękujemy.
WYCIECZKA DO WARSZAWY
- 12
15 grudnia uczniowie klas VI-VIII uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Najpierw obejrzeliśmy w Cinema City Janki film „Listy do M”5. Ta bożonarodzeniowa komedia dostarczyła mam wielu wesołych i wzruszających doznań. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Wydarzenia związane z powstaniem są tu ukazane z bardzo wielu różnych punktów, dając w ten sposób barwny, rzetelny i całościowy ogląd na powstanie. Od samego wejścia słychać było piosenki powstańcze. Co ciekawe w gmachu budynku nie ma olśniewających marmurowych podłóg, czy też zadbanych parkietów, do jakich przyzwyczaiły nas inne muzea, ale występuje nierówna kostka brukowa, wręcz popularnie nazywane "kocie łby", co podkreśla nastrój i atmosferę tego miejsca. Zbieraliśmy luźne kartki porozwieszane w różnych miejscach tworząc kopię kalendarza z roku 1944.
Wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego to niewiarygodne przeżycie. Istnieją takie miejsca, które każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić, by móc poznać prawdziwie dziedzictwo własnego kraju
WYJAZD DO KINA
- 10
Wyjazd przedszkolaków oraz uczniów klas I-III do Miejskiego Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej na spektakl Teatru Muza z Łodzi pt. "Mikołaj spełnienia sny". Dzieci obiecały Mikołajowi, że będą grzeczne. Ciekawe, czy dotrzymają słowa?
PRZYGOTOWANIA DO KIERMASZU ŚWIĄTECZNEGO
- 36
Trwają przygotowania do KIERMASZU ŚWIĄTECZNEGO. Wolontariusze z naszej szkoły wykonują przepiękne ozdoby i stroiki bożonarodzeniowe. Prace potrwają do piątku.
DZIEŃ GUZIKA W GRUPIE "SŁONECZKA"
- 43
12 grudnia swój wielki dzień w grupie 3-4 latków miały guziki. Nie jest to przypadkowa data. Święto guzika przypada na 12 dzień 12 miesiąca, ponieważ guziki liczy się tuzinami, a tuzin składa się z 12 sztuk. To nietypowe święto pozwoliło wychowawczyni Marzenie Wiśniewskiej zrealizować zadania zawarte w podstawie programowej w oryginalny sposób. Przedszkolaki segregowały, przeliczały, układały i nazywały kolory guzików. Następnie każdy wykonał piękną i wyjątkową choinkę ozdobioną... guzikami.
SZLACHETNA PACZKA - PODZIĘKOWANIE
Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w tegoroczną akcję SZLACHETNA PACZKA. Dziękujemy Rodzicom, Uczniom, Nauczycielom i Pracownikom Szkoły za ofiarowany czas, za szlachetność, dobro i otwartość na drugiego człowieka. Dziękujemy Paniom, które koordynowały przebieg akcji – Iwonie Godusławskiej, Agacie Kierasińskiej i Karolinie Bielawskiej. Dzięki wspólnemu wysiłkowi udało nam się zaspokoić zgłoszone potrzeby wybranej przez nas Rodziny. Oprócz artykułów materialnych, tak potrzebnych rodzinom, potrzebne jest też serce i czas, który poświęcamy innym. Pamiętajmy, że dobro, które dajemy, zawsze do nas wraca.Dyrektor Szkoły, Szkolny Klub Wolontariatu, Samorząd Uczniowski
SZLACHETNA PACZKA 2022
W czwartek 8 grudnia w naszej szkole po raz kolejny została zakończona akcja SZLACHETNA PACZKA. Przekazaliśmy zebrane dary organizatorom i już wkrótce trafią one do rodzin potrzebujących pomocy. Mamy nadzieję, że dzięki temu w wielu domach przy świątecznych stołach zagości radość i uśmiech.
PRZEDSTAWIENIE PROFILAKTYCZNE PT. "MAPA SKARBÓW"
- 21
6 grudnia Teatr Kurtyna z Krakowa przedstawił społeczności szkolnej spektakl profilaktyczny pt. „Mapa skarbów”. Opowieść była pełna przygód, muzyki i tańca. Dla dzieci i starszych uczniów był to mile spędzony czas, ale też nauka umiejętności właściwego zachowania się w sytuacjach zwycięstwa i porażki, nawiązywania i podtrzymywania relacji z rówieśnikami oraz rozpoznawania ich potrzeb, empatia i szacunek dla słabszych.
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
- 5
W Szkolnym Konkursie Plastycznym pn. „Drzewa wokół nas” dla dzieci z grup przedszkolnych oraz uczniów klas I-III zostali nagrodzeni:
Maja Kieszek - oddział przedszkolny 3-4 latki
Helena Szymczak - oddział przedszkolny 3-4 latki
Zuzanna Dzwonek - oddział przedszkolny 3-4 latki
Karol Woszczyk - oddział przedszkolny 3-4 latki
Nina Kieszek - oddział przedszkolny 5-6 latki
Jagoda Kaliszczak - oddział przedszkolny 5-6 latki
Wojciech Koprowski - klasa I
Bartłomiej Pitkiewicz - klasa I
Anna Piątkowska - klasa III
Olga Szymczak - klasa III
Wiktoria Wojciechowska - klasa III
Jakub Lewandowski - klasa III
GRATULUJEMY!
Konkurs zorganizowała p. Honorata Pasiewicz, opiekun Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody.
Archiwum Aktualności