W dniu 8 grudnia 2017r. drużyna chłopców z klasy V w składzie: Kacper Ciszewski, Bartosz Orlicki i Dawid Melon zajęła I miejsce w Gminnych Igrzyskach Dzieci Szkół Podstawowych w Tenisie Stołowym w Białej Rawskiej. Chłopcy, jako mistrzowie gminy, awansowali do rozgrywek powiatowych, które odbędą się 13 grudnia 2017r. w Kurzeszynie. Drużyna dziewcząt w składzie: Małgorzata Melon i Julia Melon, również z klasy V, zajęla III miejsce w tych zawodach. Wielkie gratulacje dla obydwu drużyn!
MISTRZOWIE GMINY
BOŻONARODZENIOWE WARSZTATY
7 grudnia odbyły się w naszej szkole bożonarodzeniowe warsztaty plastyczne, poprowadzone przez p. Rafała Reszkę i p. Krzysztofa Mamczarka z MGOK-u w Białej Rawskiej. W warsztatach uczestniczyli uczniowie klas IV-VI. Młodzi plastycy z wielkim zaangażowaniem wykonywali swoje prace, czego efektem były piękne anioły. Z pewnością będą one oryginalną, świąteczną dekoracją.
MIKOŁAJKOWE KARAOKE
Mikołajki to jeden z milszych dni w roku, kiedy wszyscy wręczają sobie drobne podarunki. W tym dniu zawitał do naszej szkoły św. Mikołaj, który obdarowal nas słodyczami. Odbyło się również „Mikołajkowe karaoke”, czyli wielkie, świąteczne śpiewanie. Uczniowie przygotowali swoje występy, korzystając z profesjonalnych podkładów muzycznych. Wszyscy wypadli znakomicie. Dźwięki pięknych kolęd i świątecznych piosenek sprawiły, że w szkole zapanowała bożonarodzeniowa atmosfera.
DZIEŃ MISIA
Pluszowe misie to jedna z najbardziej popularnych oraz lubianych zabawek na świecie. Maskotki stały się symbolem dzieciństwa wielu pokoleń. 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Samorząd Uczniowski zorganizował obchody ŚWIĘTA MISIA w naszej szkole w dniu 29 listopada. Wszystkie przedszkolaki oraz uczniowie klas 0-VII przynieśli do szkoły ulubione misie. Maja Byster i Natalka Szyszkiewicz z klasy VI przedstawiły historię święta, a następnie przeprowadziły wywiad na temat: ,,Czy potrzebny jest Światowy Dzień Pluszowego Misia?” Kolejnym punktem programu było malowanie misiów z zawiązanymi oczami. Uczniowie, którzy przynieśli największe i najmniejsze misie otrzymali nagrody. Na zakończenie zaśpiewaliśmy piosenkę ,,Jadą, jadą misie” Bawiliśmy się świetnie!
ANDRZEJKI
Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć w przyszłość. Dzisiaj ANDRZEJKI są wspaniałą okazją do dobrej zabawy. Aby tradycji stało się zadość, Samorząd Uczniowski zorganizował dzień wróżb i czarów. Wróżby pobudzają naszą wyobraźnię, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Każdy mógł się dowiedzieć, co czeka go w przyszłości: szczęście, pieniądze czy też jakaś inna niespodzianka. A po wróżbach odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Wszyscy uczniowie doskonale się bawili, tańcząc i śpiewając. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
CIEKAWA LEKCJA HISTORII
W dniu 22 listopada 2017 roku uczniowie klasy VI i VII uczestniczyli w uroczystym podsumowaniu Projektu „SŁUŻBA OJCZYŹNIE JEST MOIM PRAWEM – za przykładem gen. Józefa Hallera” w MGOK-u w Bialej Rawskiej. Projekt został zrealizowany w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Starej Wsi. Koordynatorem projektu była pani Iwona Stefańska - nauczycielki historii . Uroczystość rozpoczęła się występem uczniów ze Starej Wsi. Następnie doktor Adam Duszyk – historyk z 6 LO w Radomiu - przybliżył postać Józefa Hallera. Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja Szkolnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej w barwach 145 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych Błękitnej Armii generała Hallera, która działa przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Uroczystość zakończył wspólny śpiew pieśni patriotycznych.
Z WIZYTĄ W URZĘDZIE GMINY
22 listopada 2017r. uczniowie klasy VI i VII z p. Iwoną Godusławską i p. Elżbietą Krawczyk odwiedzili Urząd Miasta i Gminy w Białej Rawskiej. Pobyt w urzędzie rozpoczął się od wizyty u zastępcy burmistrza – p. Zbigniewa Szcześniaka. Uczniowie byli szczególnie zainteresowani specyfiką pełnienia roli włodarza gminy. Pan Szcześniak opowiedział o pracy urzędników i funkcji urzędu w gminie. Chętnie odpowiadał na wszystkie pytania młodych mieszkańców naszej gminy. Uczniowie zwiedzili także salę konferencyjną. Zasiedli za stołem, przy którym zazwyczaj obradują radni i sołtysi na posiedzeniach. Spotkali się również z pracownikami poszczególnych referatów. Na zakończenie odwiedzili Urząd Stanu Cywilnego.
MegaMisja - SUPERBOHATEROWIE NIE TYLKO W SIECI
"Superbohaterowie nie tylko w sieci" to temat kolejnego zadania MegaMisji. Jacy są nasi bohaterowie z bajek, gier czy filmów, a jacy jesteśmy my? Czy potrafimy robić te same rzeczy i mamy podobne umiejętności? Uczniowie na kolejnych zajęciach porównywali świat fikcji ze światem rzeczywistym, odpowiadając m.in. na powyższe pytania, a także opisując siebie i swoich ulubionych bohaterów oraz tworząc nowe, nietuzinkowe postaci. Wszystkie dzieci są dzięki swoim cechom i umiejętnościom wyjątkowe. Nie ma drugiej takiej samej osoby. Właśnie dzięki tej wyjątkowości każdy z nas może tworzyć rzeczy niepowtarzalne – postaci, światy, historie. Wyobraźnia i świat fikcji mogą bardzo wzbogacić nasze zabawy, dostarczać rozrywki i uczyć, jak marzyć. W świecie rzeczywistym natomiast możemy te marzenia realizować, rozwijać talenty, nabywać wiedzę i umiejętności oraz tworzyć.
IGRZYSKA W PIŁCE RĘCZNEJ
A oto kolejne sukcesy naszej sportowej kadry. 15 listopada 2017 roku reprezentacja dziewcząt i chłopców z naszej szkoły brała udział w Gminnych Igrzyskach Szkół Podstawowych w Piłce Ręcznej w Białej Rawskiej. Obydwie drużyny zajeły II miejsca i awansowały do rozgrywek powiatowych. Doskonale spisała się bramkarka Julia Melon, a także Małgosia Melon, Wiktoria Niewiadomska, Paula Kowara, Maja Byster, Weronika Karpow i Roksana Zając. W drużynie chłopców na pozycji bramkarza grał Bartosz Orlicki, a w świetnym i skutecznym ataku Dawid Wąsiewicz, Dawid Melon i Mateusz Gałązka. W skutecznej obronie zagrali: Patryk Wojciechowski, Hubert Sztocki i Igor Ochlik. Serdecznie gratulujemy sukcesu zawodnikom oraz ich trenerce - pani Eli Krawczyk.
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo, dlatego też tradycją stały się spotkania z funkcjonariuszami policji. W piątek, 10 listopada 2017 roku, w naszej szkole gościł pan Grzegorz Malarowicz - dzielnicowy z Komisariatu Policji w Białej Rawskiej. Uczniowie klasy I mieli okazję porozmawiać o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych oraz bezpiecznym podróżowaniu autem. Dzieci dowiedziały się także, jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać na nie w kontaktach z obcymi oraz dlaczego warto nosić elementy odblaskowe. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się wśród dzieci opowiadania o codziennej pracy Policji. Pierwszaki czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Na zakończenie pan policjant wręczył dzieciom elementy odblaskowe. Najmłodsi uczniowie podziękowali gościowi za przybycie. Zaprezentowali specjalnie przygotowane na tę okazję wierszyki i piosenki. Na zdjęciu uczniowie klasy I z panem policjantem oraz wychowawczynią pania Jolantą Zdulską.
MÓJ PRZYSZŁY ZAWÓD, MOJA PASJA
Ola Biniecka, uczennica klasy III została laureatką konkursu „Mój przyszły zawód, moja pasja”. Celem konkursu było przedstawienie przez dzieci zawodów, które chcieliby wykonywać w przyszłości. Wręczenie nagród odbyło się w siedzibie Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Skierniewicach. Na konkurs zgłoszono ponad 700 prac z 80 szkół podstawowych z powiatów: skierniewickiego, rawskiego i łowickiego. Serdecznie gratulujemy sukcesu naszej uczennicy i jej opiekunowi Pani Kamilli Łysoniewskiej.
BIAŁO-CZERWONE NUTY
W tegorocznym VI Powiatowym Festiwalu Pieśni Patritycznej "Biało-Czerwone Nuty" dziewczeta z naszej szkoły wypadły znakomicie. Zosia Witecka z klasy VII została laureatką I miejsca, a Łucja Byster z klasy IV zdobyła wyróznienie. Gratulujemy sukcesu uzdolnionym wokalistkom. Do konkursu dziewczęta przygotowała p. Honorata Pasiewicz.
KRÓTKA PODRÓŻ DO WOLNOŚCI
Narodowe Święto Niepodległości uczniowie naszej szkoły uczcili występem w kościele pw. św. Wojciecha w Białej Rawskiej, Młodzi artyści zaprezentowali montaż poetycko-muzyczny zatytułowany "Krótka podróż do wolności". 11 Listopada to symbol walki o wolność, znak wiary i zwycięstwa. Szczególnego wydźwięku emocjonalnego nabierają wtedy słowa: niepodległość, patriotyzm, walka o wolność. Pamięć minionych dni i dumę z odzyskanej niepodległości przywołały wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej. Występ został przygotowany pod kierunkiem p. Iwony Godusławskiej, p. Honoraty Pasiewicz i p. Jolanty Dziubińskiej.
FESTIWAL PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ
W dniu 7 listopada 2017r. odbył się międzygminny Festiwal Pieśni Patriotycznej w MGOK-u w Białej Rawskiej pod patronatem Burmistrza Białej Rawskiej. Duży sukces odniosły uczennice naszej szkoły. Zosia Witecka z klasy VII zajęła I miejsce, a Łucja Byster - II miejsce. Dziewczętom oraz opiekunowi - p. Honoracie Pasiewicz serdecznie gratulujemy!
IGRZYSKA W UNIHOKEJU
W dniu 6 listopada 2017 roku reprezentacja dziewcząt i chłopców z naszej szkoły brała udział w Gminnych Igrzyskach Szkół Podstawowych w Unihokeju w Białej Rawskiej. Dziewczęta zdobyły II miejsce i jako wicemistrzynie gminy awansowały do igrzysk powiatowych. Chłopcy zajęli III miejsce. Obydwie drużyny z wielkim zaangażowaniem, poświęceniem i ogromnym duchem walki rywalizowały z innymi drużynami. Na szczególne wyróżnienie zasługuje bramkarka Paula Kowara, a także Małgorzata Melon, Wiktoria Niewiadomska, Julia Melon, Maja Byster, Weronika Karpow, Roksana Zając, Natalia Szyszkiewicz oraz dziewczęta rezerwowe, które w czasie gry dopingowały i zagrzewały swoje koleżanki do dalszej, skutecznej walki. W drużynie chłopców w roli bramkarza grał Bartosz Orlicki, w świetnym i skutecznym ataku Dawid Wąsiewicz, Dawid Melon, Marcel Melon, Mateusz Gałązka i Patryk Wojciechowski oraz chłopcy zawodnicy rezerwowi - Kacper Ciszewski, Hubert Sztocki, Mariusz Sobczyński, którzy dołączyli do dziewcząt, aby dopingować naszym drużynom. Igrzyska młodzieży dla naszych uczestników to nie tylko okazja do sprawdzenia swoich umiejętności sportowych, ale też wielkie przeżycia emocjonalne, które będą mile wspominać. Gratulujemy sukcesu zawodnikom i p. Elżbiecie Krawczyk.
JESIEŃ W LESIE
26 października 2017r. odbyła sie lekcja otwarta w klasie II, kończąca cykl zajęć "Jesień w lesie". Na lekcji gościły dyrektor szkoły pani Mariola Karpińska oraz pani Karolina Bielawska. Dzieci popisywały się zdobytymi wiadomościami i umiejętnościami oraz zaprezentowały las "zamkniety w słoiku", którym będą się cieszyć przez cały rok i obserwować, jak sie zmienia. Zajęcia poprowadziła pani Wiesława Marciniak.
MegaMisja
Dzieci z klas I-III uczestniczyły w kolejnym zadaniu Mega Misji. Tematem zajęć była komunikacja z innymi na wiele sposobów: bezpośrednio, przez telefon, SMS-y, maile. Formy komunikacji czyli powitania, pożegnania oraz zasada, żeby nikogo nie obrażać i nie używać brzydkich słów jest podstawową zasadą, jaka obowiązuje w świecie komunikacji, nieważne, jak i z kim się porozumiewamy. Podstawową zasadą jest zawsze szacunek do drugiej osoby. Na zajęciach dzieci przyswajały podstawowe zasady komunikacji m.in.
- Nie trzymaj rąk w kieszeni.
- Nie popełniaj błędów ortograficznych.
- Powiedz, kto mówi.
- Patrz na osobę, z którą rozmawiasz.
- Stosuj wielkie litery, przecinki i kropki.
- Postaraj się, żeby wiadomość była naprawdę krótka.
- Podpisz się imieniem.
- Zapytaj drugą osobę, czy może teraz rozmawiać.
- Słowa „Pan”, Pani” i „Ty” pisz wielką literą.
- Nie obrażaj drugiej osoby.
- Nie używaj brzydkich słów.
- Przywitaj się i pożegnaj.
- Słuchaj drugiej osoby, kiedy mówi.
- Czytaj dokładnie list od drugiej osoby.
- Odpowiedz na zadane pytania.
- Nie wykrzykuj bez potrzeby.
- Nie stosuj zbyt wielu „buziek” (emotikon), bo nie będzie wiadomo, o co chodzi.
- Pilnuj, żeby nie obrazić kogoś minami lub gestami.
- W kontakcie z dorosłym nie używaj zbyt młodzieżowego języka.
- Napisz pozdrowienia na koniec wiadomości.Z niecierpliwością czekamy na kolejne zadania!
UROCZYŚCIE ŚLUBUJEMY
Uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy pierwszej odbyło się w naszej szkole 30 października 2017r. Dyrektor szkoły pani Mariola Karpińska powitała rodziców, uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, a następnie odbył się pokaz wiedzy i umiejętności pierwszoklasistów. Dzieci pięknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz odpowiadały na pytania i zagadki, potwierdzające ich znajomość zasad poprawnego zachowania się w szkole. Część oficjalna uroczystości rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu państwowego. Dzieci z wielkim przejęciem złożyły ślubowanie. Po ślubowaniu pierwszaki zostały pasowanie przez panią dyrektor na uczniów Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Babsku. W tej ważnej chwili uczczono również patrona naszej szkoły Fryderyka Chopina przez przypomnienie ważniejszych wątków z jego biografii oraz złożenie kwiatów pod portretem. Na zakończenie pani dyrektor pogratulowała uczniom pięknego występu oraz podziękowała wychowawczyni pani Jolancie Zdulskiej za przygotowanie uroczystości, a rodzicom za pomoc i zaangażowanie.
CIEKAWA LEKCJA FIZYKI
26 października uczniowie siódmych klas ze Starej Wsi, Chodnowa oraz naszej szkoły wzięli udział w wycieczce naukowej do Belska Dużego. Celem wyjazdu było spotkanie z pracownikami Centralnego Obserwatorium Geofizycznego Instytutu Geofizyki PAN. W pierwszej części wysłuchaliśmy wykładu i obejrzeliśmy prezentację multimedialną na temat „Pola magnetycznego Ziemi”, którą przedstawił pan Paweł Czubak. Później przeprowadzaliśmy doświadczenia z polem elektromagnetycznym. W dalszej części zwiedzili obserwatorium. Następnie pan Piotr Sobolewski wprowadził wszystkich w tajniki Meteorologii. A na zakończenie zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie.
POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY "Z TRAW, LIŚCI I..."
Patrycja Wojciechowska i Weronika Wójcik uczennice klasy VII oraz Weronika Karpow uczennica klasy IV odebrały w ubiegły piątek wyróżnienia w postaci bonów pieniężnych do Empiku w ramach konkursu plastycznego Barwy jesieni 2017 „Z traw, liści i...”. Konkurs polegał na wykonaniu dowolnych kompozycji z użyciem wymienionych w tytule materiałów roślinnych – plecione przedmioty dekoracyjne np. koszyczki, ozdoby wiszące, bukieciki. Prace zostały wykonane pod kierunkiem Pani Kamilli Łysoniewskiej. Na zdjęciu Patrycja Wojciechowska i Weronika Wojcik.
Archiwum Aktualności