W Szkolnym Konkursie Ortograficznym zostali nagrodzeni:
Wiktoria Jędrzejewska - Mistrz Ortografii Klasy IV
Jeremiasz Byster - Mistrz Ortografii Klasy V
Mateusz Krzemiński - Mistrz Ortografii Klasy VI
Karina Orlicka - Mistrz Ortografii Klasy VII
Marika Kędzierawska - Mistrz Ortografii Klasy VIII
W Szkolnym Konkursie Plastycznym LOP pn. "Drzewa wokół nas"nagrody zdobyli:
w kategorii grupa przedszkolna 3-5 lat:
Helena Szymczak
Kacper Lewandowski
Ignacy Wasilewski
Barbara Dziubińska
Lena Nowak
Łucja Satro
w kategorii klasy 0-I
Ignacy Adamczyk
Wojciech Ochlik
Ksawery Pietrzak
Maria Cybulska
Aleksandra Sabat
Alicja Wachowicz
w kategorii klasy II-III
Zofia Biniszewska
Franciszek Cybulski
Gabriel Piekarek
Julia Krawczyk
Ksawery Biedrzycki
Franciszek Satro
Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym oraz dziękujemy pozostałym uczestnikom konkursów za wkład pracy i zaangażowanie.
PODSUMOWANIE SZKOLNYCH KONKURSÓW
- 3
Warsztaty krawieckie w klasie I
- 24
8 marca uczniowie klasy 1 nie tylko świętowali Dzień Kobiet, ale także uczyli się szyć. Lekcji szycia i przyszywania udzieliła im babcia jednej z uczennic- Julii Wróblewskiej, pani Halina Idzikowska. Pani Halina przyniosła mnóstwo tkanin, nici, różnych przyborów krawieckich: igieł, mydełek, guzików itp. Wszyscy uczniowie nawlekali igły, zawiązywali supełki i szyli... każdy z nich uszył torebkę. Dziękujemy Pani Halinie za fantastyczne spotkanie
Przedszkolaki poznają kosmos
- 37
W minionym tygodniu przedszkolaki z grupy 6-latków poznawały przestrzeń kosmiczną. W ramach tematu oglądały filmy edukacyjne, słuchały piosenek oraz uczyły się fragmentu wiersza Wandy Chotomskiej „Dzieci Pana Astronoma”. Ponadto wykonały kilka prac plastycznych takich jak ilustracja do wysłuchanego opowiadania o kosmosie i rakieta kosmiczna. Ponadto dzieci podjęły wyzwanie stworzenia własnego Układu Słonecznego. Do projektu wykorzystały gazety, balony i farby. Układ Słoneczny powstawał w kilku etapach, co dodatkowo było elementem pobudzającym ciekawość dzieci.
Projekt edukacyjny "Spotkajmy się pod miłorzębem"
- 30
W dniu 1 marca, na zaproszenie nauczycielki przyrody, pani Anny Szczepańskiej, odwiedził nas podleśniczy Leśnictwa Babsk, pan Tomasz Smierzchała. Uczniowie klasy 4 i 1 zainaugurowali w ten sposób działania zaplanowane w ramach projektu "Spotkajmy się pod miłorzębem". Pan podleśniczy opowiedział uczniom o drzewach rosnących na naszym terenie, o tym, w jaki sposób można je rozpoznawać. Część teoretyczną dopełniły zadania (ułożenie puzzli, gra memory) oraz spacer po terenie przyszkolnym i rozpoznanie kilku gatunków drzew. Dzieci wysłuchały także czytanej przez pana Tomasz "Bajki o drzewie". Pan podleśniczy odwiedził również dzieci z oddziału przedszkolnego, którym opowiedział o tym, czym jest las i na czym polega jego praca.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
- 47
15 lutego nasza szkoła świętowała Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który został ogłoszony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. Uczniowie czytali fragmenty książki Melchiora Wańkowicza pt. „Ziele na kraterze”. Do czytania przyłączył się również pan Michał Zdulski. Uczniowie klas VII i VIII wykonali okolicznościową wystawę dotyczącą twórczości pisarza. Warto przypomnieć, że rok 2024 ustanowiony został Rokiem Melchiora Wańkowicza - niepokornego, odważnego, wnikliwego dziennikarza, pisarza i reportażysty, będącego wzorem i symbolem polskiego dziennikarstwa. W trakcie spotkania wybrano mistrza czytania. Został nim Adam Szwarc z klasy VIII, drugie miejsce zdobył Antoni Frukacz z klasy III, a trzecie – Karina Orlicka z klasy VII. Gratulujemy!
Dzisiaj książka ma poważną konkurencję. Dlatego tak ważne jest, by już u najmłodszych wyrabiać nawyki czytelnicze, bo o tym ile korzyści niesie za sobą czytanie, chyba nie trzeba nikogo przekonywać.
Pasowanie na czytelnika
- 45
Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną i pasowanie uczniów klasy I na czytelnika to wyjątkowa uroczystość. Głównym celem uroczystości, która odbyła się 14 lutego, było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie musieli wykonać przygotowane przez panią Elżbietę Krawczyk zadania, rozwiązać zagadki i ułożyć puzzle, z czym poradzili sobie doskonale. Następnie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki. Po takim wprowadzeniu, skupione i poważne uroczycie przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie każde z dzieci po raz pierwszy wypożyczyło książkę. Na zakończenie uroczystości każdy uczeń otrzymał dyplom i zakładkę do książki. Wszystkim pierwszakom życzymy, aby zawsze towarzyszyła im miłość do książek oraz pasja czytania.
Zapraszamy do biblioteki szkolnej.
Pierwszaki poznają Układ Słoneczny
- 10
W lutym Mikołaj Kopernik skończyłby 551 lat. Z tej okazji uczniowie klasy 1 poznali jego sylwetkę, planety Układu Słonecznego, wykonali prace plastyczne oraz zadania z wykorzystaniem tabletów, prowadzili także obserwacje z użyciem teleskopu. Przypominamy, że tablety oraz teleskop zostały zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
Jak zostać fizjoterapeutą?
- 22
23 lutego gościliśmy w naszej szkole panią Ilonę Wasilewską, która z zawodu jest fizjoterapeutką. Było nam tym bardziej miło, bo pani Ilona jest absolwentką naszej szkoły. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy VII w ramach zajęć z doradztwa zawodowego, prowadzonych przez panią Marzenę Wiśniewską. Głównym celem wizyty było zapoznanie uczniów z tajnikami zawodu fizjoterapeuty oraz propagowanie zdrowego stylu życia. Nasz gość nie tylko wyczerpująco opowiedział uczniom na czym polega jego praca, kim są jego pacjenci, ale także zaprezentował sprzęt niezbędny do wykonywania zabiegów fizjoterapeutycznych. Pani Ilona zwróciła szczególną uwagę na konieczność dbania o prawidłową postawę oraz aktywność fizyczną. Dla naszych uczniów wizyta była okazją do poszerzenia wiedzy na temat zawodu fizjoterapeuty, poznania ścieżki edukacyjnej do uzyskania tego zawodu oraz jego pozycji na rynku pracy.
Serdecznie dziękujemy za wizytę w naszej szkole.
ZAGROŻENIA W SIECI
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Rawie Mazowieckiej organizuje w dniu 26.02.2024 r. w Miejskim Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej konferencję dotyczącą zagrożeń dzieci w sieci. Konferencja będzie miała charakter szkoleniowy i będzie przeznaczona dla nauczycieli, specjalistów, dyrektorów, pracowników służb pomocowych oraz rodziców. Zaproszeni prelegenci przedstawią problem uzależnienia behawioralnego, wpływu mediów na rozwój dzieci od urodzenia do momentu podjęcia nauki w szkole oraz nastolatków. Poruszony będzie temat profilaktyki, uczestniczenia dzieci w internecie oraz aspekt cyberprzemocy.
Z UWAGI NA WAŻNOŚĆ PROBLEMU ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU W TYM WYDARZENIU.
Szkolne konkursy o Fryderyku Chopinie
Z okazji Dnia Patrona Szkoły - Fryderyka Chopina, zapraszamy do udziału w szkolnych konkursach o Fryderyku Chopinie. Materiały obejmujące zakres wiedzy oraz regulaminy konkursów znajdują się w załącznikach.
REGULAMIN__konkursu_o_Fryderyku_Chopinie
FRYDERYK_CHOPIN_zakres_wiadomosci
REGULAMIN_konkurs_plastyczny
Program "Aktywna Tablica"
W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do programu „Aktywna Tablica”. Otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 43 750 zł, dzięki któremu baza dydaktyczna szkoły wzbogaciła się o specjalistyczne pomoce dydaktyczne, programy multimedialne i sprzęt komputerowy. W ramach projektu zakupiliśmy m. in. podłogę interaktywną. Magiczna podłoga FunFloor EDU to innowacyjny i nowoczesny system stworzony dla rozwoju i edukacji dziecka, wpływający na poprawę zdolności motorycznych, zwiększający orientację przestrzenną, szybkość reakcji, spostrzegawczość wzrokowo-ruchową oraz aktywność fizyczną. Podłoga interaktywna świetnie sprawdza się podczas zajęć lekcyjnych, zajęć przedszkolnych oraz świetlicowych. W doskonałych humorach dzieci uczą się poprzez zabawę i współpracują ze sobą. Poniżej fotorelacja z zajęć świetlicowych z wykorzystaniem podłogi interaktywnej.
62
Projekt edukacyjny SENSORYCZNA MATEMATYKA
- 24
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny Kreatywna Matematyka - SENSORYCZNA MATEMATYKA
Przedszkolaki z grupy 3-4 latków wykonały w ramach projektu karty dotykowe. Wspólnie stworzyły sensoryczne plansze demonstracyjne z cyframi. Powstałe prace sensomotoryczne są różnorodne pod względem kolorów, użytych faktur czy tekstur. Dzisiejsze zadanie nie tylko dostarczyło dzieciom wrażeń dotykowych, ale również pozwoliło utrwalić przeliczanie w zakresie 5.Wszystkie reakcje:
5Marzena Wiśniewska, Ilona Owczarek i 3 innych użytkowników
Walentynki w przedszkolu
W minionym tygodniu dzieci z oddziału przedszkolnego 6-latków wspólnymi zabawami uczciły WALENTYNKI. W naszej grupie myślą przewodnią tego dnia była życzliwość, koleżeństwo i dobre słowo. Nie zabrakło komplementów. Dzieci bardzo chętnie dzieliły się pozytywnymi emocjami i określeniami. Szukały w sobie i w innych samych dobrych cech. Dodatkowo w świętowanie wplataliśmy literowe zabawy dydaktyczne, utrwalając poznane litery oraz ćwicząc umiejętność czytania.
13
Harmonogram FERII ZIMOWYCH Biała Rawska 2024
ZABAWA KARNAWAŁOWA
Karnawał to czas przepełniony muzyką i zabawą. 25 stycznia odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa. Uczniowie przybyli w pięknych i pomysłowych przebraniach. Wszyscy bawili się znakomicie przy dźwiękach lubianych melodii wśród blasku świateł i kolorowych balonów. Były pociągi, korowody, kółeczka. Uczestnicy zabawy mogli wziąć udział w licznych konkursach, które przygotował Samorząd Uczniowski. Wspólna zabawa przyniosła wiele wrażeń i radości.
52
Spotkanie z psycholożką Dorotą Zawadzką
24 stycznia naszą szkołę odwiedziła psycholożka – Dorota Zawadzka, charyzmatyczna i znana z telewizji Superniania. Pani psycholog spotkała się z dziećmi i młodzieżą, którzy mieli okazję porozmawiać o swoich problemach i o relacjach z dorosłymi w swoich rodzinach. Zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu przyjęli również rodzice naszych uczniów. Temat spotkania „Budowanie wartości dziecka, jego praw i obowiązków” stał się okazją do wymiany poglądów oraz refleksji uczestników i samej prowadzącej. Pani Dorota Zawadzka podkreśliła wiodącą rolę rodziców w wychowaniu dzieci oraz znaczenie dobrej komunikacji w rodzinie. Podzieliła się również własnymi doświadczeniami z wieloletniej pracy z dziećmi, rodzicami i pedagogami. Nie zabrakło też zabawnych dygresji i historii z życia wziętych. Charyzma oraz pozytywna energia pani Doroty sprawiły, że spotkanie będziemy z pewnością mile wspominać.
17
ZEBRANIE Z RODZICAMI
Drodzy Rodzice,
serdecznie zapraszamy na spotkanie nt. “Budowanie wartości dziecka, jego praw i obowiązków”.
Spotkanie dla rodziców dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz rodziców uczniów naszej szkoły odbędzie się 24 stycznia 2024 r. o godzinie 16.00 i poprowadzi je pani Dorota Zawadzka, która jest psychologiem rozwojowym, współautorką wielu kampanii wspierających prawa dzieci, autorką bestsellerowych poradników dla rodziców, zyskała popularność dzięki takim programom telewizyjnym jak m.in.: „Superniania”, „Dorota Zawadzka. Do tablicy”, „I Ty możesz mieć super dziecko”. Tematem spotkania będzie budowanie wartości dziecka, jego praw i obowiązków. Program szkolenia obejmuje również zagadnienia związane z normami, zasadami i regułami w relacjach rodzic dziecko, będzie też o potrzebach dzieci, kompromisach i argumentach, a także inteligencji emocjonalnej.
Po spotkaniu zapraszamy na zebrania podsumowujące pierwsze półrocze roku szkolnego 2023/2024.
Teatrzyk profilaktyczny "Drogowy zawrót głowy"
- 37
23 stycznia po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole aktorów ze Studia Artystycznego Akada z Suwałk, którzy zaprezentowali przedstawienie teatralne pt. „Drogowy zawrót głowy”. Podczas przedstawienia przedszkolaki oraz uczniowie klas I-IV świetnie się bawili, utrwalając zasady bezpiecznych i prawidłowych zachowań na drodze.
Projekt edukacyjny "Zdrowo jem, więcej wiem"
- 25
W pierwszym półroczu 2023/2024 dzieci z oddziału przedszkolnego 6-latków wraz z wychowawczynią panią Martyną Szymańską zrealizowały Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Zdrowo jem, więcej wiem” - edycja jesienno- zimowa. Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Podczas realizacji projektu dzieci wykonały 4 zadania dotyczące: pozyskiwania wiedzy na temat dobrych nawyków żywieniowych, korzyści wynikających ze spożywania śniadania, oraz jak istotna dla zdrowego i dobrego funkcjonowania ucznia jest aktywność fizyczna. Dzieci w ramach projektu przypomniały sobie piramidę zdrowego żywienia, na podstawie przypomnianych zasad, stworzyły swój projekt piramidy. Ponadto stworzyły zeszyciki „Moje nawyki żywieniowe i aktywność”, w których dokonywały zapisów jakie posiłki spożywały i jak dbali o aktywność fizyczną. Dzieci przystąpiły do wewnątrzklasowego konkursu „Najlepszy rysunek pierwszego śniadania”. Uczestniczyły w wielu zabawach ruchowych i sztafetach. Dodatkowo w ramach projektu na początku roku zorganizowały dzień zdrowych przekąsek, podczas którego wykonały naturalne soki, owocowe koreczki i jogurtowo – owocowe musli. Na koniec podzieliły się swoja zdobyta wiedzą z uczniami szkoły poprzez ustawienie na szkolnym korytarzu wystawy ze swoimi pracami i działaniami. Oddziały przedszkolne prowadzone przez panią Martynę Szymańską uczestniczą już w trzeciej edycji projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”. Podczas zabawy poszerzają swoją wiedzę prozdrowotną, czerpiąc z tego mnóstwo radości i nowych doświadczeń.
Wyjazd do kina na "Akademię pana Kleksa"
- 25
19 stycznia 2024 r. uczniowie klas 1-4 wybrali się wraz z wychowawcami do kina, aby zobaczyć najnowszą ekranizację „Akademii pana Kleksa”.
Film przeniósł nas w cudowny świat magii, stworzony przez pana Kleksa i jego wspaniałych uczniów. Czuliśmy się jak w bajce, jakbyśmy sami byli bohaterami tej niezwykłej historii. Byliśmy zachwyceni efektami specjalnymi, kolorowymi kostiumami, krajobrazami oraz ścieżką dźwiękową. To wspaniała lekcja o wartościach, przekazanych przez Akademię pana Kleksa. BYŁO MAGICZNIE!
Archiwum Aktualności