10 listopada 2023 r. drużyna dziewcząt z klas VII i VIII zdobyła wicemistrzostwo powiatu rawskiego w Powiatowych igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Unihokeju Dziewcząt. Drużyna chłopców z klas VII i VIII zajęła III miejsce w tych zawodach. Gratulujemy zespołom pięknej sportowej postawy!
Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Woźniak, Weronika Pieczątka, Zuzanna Łomińska, Karina Orlicka, Zuzanna Matyszewska, Joanna Pruś, Hubert Sypka, Maciej Pruś, Piotr Melon, Krzysztof Byster, Jakub Frączak, Adam Szwarc i Damian Gałązka.
WIELKIE BRAWA!!!
Nasze sukcesy sportowe
- 8
Wspólna nauka przez zabawę w Dniu Postaci z Bajek
- 67
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek dzieci z oddziału przedszkolnego 6-latków odwiedziły starszych kolegów i koleżanki z klasy I. Dzieci wspólnie wysłuchały jednej z przygód Kota Cukierka oraz uczestniczyły w zabawach dotyczących kotów. Poznały kilka ciekawostek o kotach i dowiedziały się na jakich kontynentach można spotkać lwy, oceloty, jaguary. Dzieci wraz z wychowawczyniami panią Anną Szczepańską i Martyną Szymańską zamieniły naukę w zabawę czerpiąc z tego dużo przyjemności i radości. Dodatkowo przedszkolaki z oddziału przedszkolnego 6-latków zaprosiły w tym wyjątkowym dniu kolegów i koleżanki z klasy II, aby z podziwem przysłuchiwać się zdobytym przez starszaki umiejętnościom czytania. Dzieci z klasy II wraz z wychowawczynią panią Karoliną Bielawską zaprezentowały treść kilku krótkich wierszowanych historii o zwierzętach, niosących swym morałem naukę, jak prawidłowo postępować w życiu i jak być dobrym człowiekiem. Dzień pełen atrakcji i humoru był dla dzieci szansą na wymianę doświadczeń, społeczną i międzyszkolną integrację oraz wyrazem szacunku do wzajemnej pracy.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a. Jest to wspaniała inicjatywa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych - bajki bowiem są świetnym pomostem do wspólnej zabawy między pokoleniami. Dzień Postaci z Bajek niesie za sobą nie tylko chęć docenienia bajek i ich twórców, ale też wartości edukacyjne. Przedszkolaki i uczniowie z naszej szkoły uczcili to święto przebierając się za ulubionych bajkowych bohaterów. W tym dniu czytano bajki, dzieci uczestniczyły w zabawach, rozwiązywały zagadki i rebusy. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji.
35
Nasze sukcesy sportowe
- 6
31 października 2023 r. drużyny dziewcząt z klas VII i VIII oraz chłopców z klasy VI wywalczyły wicemistrzostwo Gminy Biała Rawska w Zawodach Piłki Ręcznej Dziewcząt i w Zawodach Piłki Ręcznej Chłopców rozgrywanych w ramach Gminnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej i tym samym zakwalifikowały się do rozgrywek powiatowych. Drużyna chłopców z klas VII i VIII zajęła III miejsce, a drużyna dziewcząt z klas V i VI – IV miejsce w tych zawodach. Naszym uczniom serdecznie gratulujemy sukcesów!
Jak woda krąży w przyrodzie?
- 10
31 października dzieci z oddziału przedszkolnego 6-latków uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych w ramach Ogólnopolskiego Projektu "Z darami natury świat nie jest ponury". Było to zadanie nr 20 "Co nam w duszy gra". Przedszkolaki poznawały drogę kropli wody w naturalnym obiegu, jak również stany skupienia wody. Podczas zajęć dzieci pod opieką wychowawczyni Martyny Szymańskiej, przy użyciu podstawowych akcesoriów kuchennych, wykonały eksperyment pokazujący zmiany stanów skupienia wody oraz obrazujący cykl obiegu wody w przyrodzie. Zachodzące zjawisko parowania i skraplania było na tyle ciekawym doświadczeniem, że zostało wykonane kilka razy.
Za nami pierwszy tydzień realizacji projektu "ŁÓDZKIE DWUJĘZYCZNE"
- 38
Mamy za sobą pierwszy tydzień realizacji Wojewódzkiego Projektu "ŁÓDZKIE DWUJĘZYCZNE". Każdego tygodnia zabawa z językiem angielskim odbywa się według powtarzającego się schematu. Realizowany jest określony blok tematyczny, zawierający określone słowa i zwroty, które dzieci mają przyswoić i w miarę możliwości zapamiętać. Pierwszego dnia przedszkolaki oglądają krótki film, drugiego - słuchają piosenki, trzeciego - wykonują zadanie, czwartego - uczestniczą w zabawie, a piątego - powtarzają wybraną aktywność lub wykonują nowe zadanie w obrębie danego bloku tematycznego. Dzieci z grupy 3-4 latków w minionym tygodniu zapoznały się ze wszystkimi żuczkami Baby Beetles oraz zrealizowały pierwszy blok tematyczny: "Bawmy się!", z którego przyswoiły słowo "play" oraz zwrot "let's play". Przedszkolaki z grupy 5 i 6 latków zapoznały się z bohaterami pakietu: Tom I Keri, wysłychały piosenki na powitanie i utrwaliły podczas zabawy ruchowej pierwsze poznane wspólnie z bohaterami słowa. Nauka języka angielskiego poprzez zabawę jest dla dzieci atrakcyjnym elementem dnia i przynosi mnóstwo radości.
Przedszkolaki wzięły udział w akcji #SzkołaPamięta
- 19
Jak co roku w ramach akcji MEiN #SzkołaPamięta przedszkolaki z oddziału przedszkolnego 3-4 latków przy Szkole Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Babsku, wraz z wychowawcą Marzeną Wiśniewską, odwiedziły cmentarz parafialny. Dzieci zapaliły znicze na grobie Konstancji Gładkowskiej, młodzieńczej muzy Fryderyka Chopina, Lucjana Zakonnika – byłego Dyrektora naszej szkoły oraz zmarłych nauczycieli, pracowników i uczniów naszej szkoły. Chwilą ciszy uczciły pamięć żołnierzy AK Oddziału Leśnego Dzik, poległych 11 stycznia 1945 r. w Studzianku oraz ofiar Katynia z 1940 roku, którym poświęcone są tablice na murach kościoła w Babsku.
Akcja #SzkołaPamięta 2023
- 33
Nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #SzkołaPamięta. Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Co roku podejmujemy różne działania mające na celu pielęgnowanie pamięci o naszej historii. Porządkujemy i zwiedzamy groby poległych oraz grób Konstancji Gładkowskiej na miejscowym cmentarzu parafialnym. Zapalamy znicze przy tablicach pamiątkowych zamieszczonych na murach kościoła w Babsku – „KATYŃ 1940”, „Pamięci żołnierzy Armii Krajowej oddziału leśnego DZIK poległym 11 stycznia 1945 r. w Studzianku”, „Pamięci dowódcy oddziału partyzanckiego Armii Krajowej SOKÓŁ – ŁÓKOŚ” oraz tablicy pamiątkowej ku czci powstańców Powstania Styczniowego 1863. Akcja prowadzona przez Szkolne Koło Wolontariatu ma również na celu uczczenie pamięci zmarłych nauczycieli, pracowników i uczniów naszej szkoły oraz uhonorowanie pamiątkowym zniczem miejsc ważnych w gminie i regionie.
Wojewódzki Projekt "ŁÓDZKIE DWUJĘZYCZNE"
30 października dzieci z oddziałów przedszkolnych rozpoczęły realizację Wojewódzkiego Projektu "ŁÓDZKIE DWUJĘZYCZNE". Główne cele projektu to propagowanie idei dwujęzyczności w przedszkolu oraz kształtowanie kompetencji kluczowych u dzieci w zakresie rozwijania umiejętności językowych. Z przedszkolakami rojekt realizują nauczycielki wychowania przedszkolnego - Marzena Wiśniewska, Ewa Krakowiak i Martyna Szymańska oraz nauczycielka języka angielskiego - Anna Szczepańska. W październiku, w ramach projektu, odbyły się szkolenia dla nauczycieli w CRE w Skierniewicach. Dzieciom w nauce języka angielskiego towarzyszą maskotki związane z danym poziomem nauki języka. Każda grupa przedszkolna realizuje inny pakiet: 3-4 latki rozpoczęły od najłatwiejszego pakietu, w którym bohaterami są żuczki Baby Beetles, natomiast 5 i 6 latkom towarzyszą Tom i Keri (pakiet trudniejszy).
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Z darami natury świat nie jest ponury"
- 32
27 października dzieci z oddziału przedszkolnego 6-latków wykonały zadanie nr 18 „Gazetowelove” z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Z darami natury świat nie jest ponury”. W ramach zadania przedszkolaki mogły doskonalić swoje umiejętności słuchowe powtarzając usłyszane dźwięki. Dodatkowo ćwiczyły koordynację ruchową z gazetową piłką. Na zakończenie wykonały prace plastyczną z wykorzystaniem gazet i stworzyły piękne jesienne drzewa.
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "CZYTAM Z KLASĄ"
- 24
Uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe biorą udział już w V edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „CZYTAM Z KLASĄ. Lekturki spod chmurki" pod hasłem „Na tropach dobroczynności”. Głównymi założeniami projektu są: rozbudzenie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, pogłębienie wiedzy na temat dobroczynności oraz kształtowanie u uczniów stałych sprawności w czynieniu dobra. Do zaprezentowania wybraliśmy książkę Grzegorza Kasdepke pt. „Detektyw. pozytywka”. Fragmenty lektury czytali uczniowie klas III, V i VII oraz panie Agata Kierasińska i Jolanta Dziubińska. Przygotowaliśmy wystawkę na temat przeczytanej lektury oraz innych książek Grzegorza Kasdepke. Zapraszamy do szkolnej biblioteki. Koordynatorem projektu realizowanego na zajęciach w świetlicy szkolnej jest pani Elżbieta Krawczyk.
Warsztaty laboratoryjne "Akcja - hydroedukacja" w Centrum Nauki i Techniki w Łodzi
- 45
"Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie"
- 18
W naszej szkole promujemy czytelnictwo i zamiłowanie do książek. 27 października 2023 r. przystąpiliśmy do IV MIĘDZYNARODOWEJ EDYCJI VIII OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI „PRZERWA NA CZYTANIE - BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE”. Akcja realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, a jej organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Podczas wszystkich przerw śródlekcyjnych uczniowie czytali przyniesione przez siebie lub wypożyczone z biblioteki szkolnej książki. Miejsce do czytania każdy wybierał sam. Czytaliśmy na szkolnych korytarzach, w bibliotece szkolnej i w świetlicy. Do akcji zaangażowali się wychowawcy oddziałów przedszkolnych, którzy czytali książki przedszkolakom. Bardzo cieszył widok czytających na przerwach uczniów. Do akcji „Przerwa na czytanie” nasza szkoła przystąpiła po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni.
Dotacja z WFOŚiGW w Łodzi na utworzenie ogrodu dydaktycznego
Z ogromną przyjemnością i satysfakcją informujemy, że nasza szkoła już po raz szósty otrzymała dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi. Projekt na utworzenie OGRODU DYDAKTYCZNEGO, wykonany przez Panią Honoratę Pasiewicz, został nagrodzony w Konkursie z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze Ekologiczne Pracownie” dotacją w kwocie 60 000,00 zł. Koszt całkowity zadania, z udziałem własnym, to kwota blisko 70 000,00 zł. Utworzenie ogrodu zaplanowane zostało po wschodniej stronie budynku przedszkola na terenie o powierzchni 380 m2 (zdjęcia powyżej). Projektowany ogród będzie stanowił atrakcyjne uzupełnienie bazy dydaktycznej naszej szkoły. W ogrodzie zostanie posadzonych 500 roślin, a wśród nich rośliny iglaste, byliny miododajne, zioła, jarzębiny, trawy, tuje. Znajdą się tutaj dydaktyczne gry terenowe, tablice edukacyjne, stacja meteorologiczna, domek dla owadów, karmniki dla ptaków i budki lęgowe. W centrum ogrodu będzie ustawiona altana wyposażona w stoły
i ławeczki. W ogrodzie znajdzie się ścieżka ruchowa, która posłuży dzieciom do ćwiczeń i zabaw. W nowych nasadzeniach zaplanowany jest system nawadniający. W ramach realizacji projektu będą zakupione liczne pomoce dydaktyczne, m.in. mikroskopy stereoskopowe do obserwacji przestrzennych okazów przyrodniczych, lornetki, lupy, kompasy, gnomon, przewodniki do oznaczania roślin i zwierząt i inne.
Planowany ogród w sąsiedztwie budynku przedszkola będzie atrakcyjnym miejscem do zabawy, nauki i wypoczynku dla naszych PRZEDSZKOLAKÓW. Odbywać się tutaj będą zajęcia z przyrody, biologii i geografii oraz warsztaty ekologiczne.
Realizacja projektu potrwa od 02.01.2024 r. do 30.06.2024 r.
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Klasa w terenie"
- 26
Uczniowie klasy 1 wraz wychowawczynią, panią Anną Szczepańską, uczestniczą w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "Klasa w terenie". Jego celem jest promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu. Dzieci, podczas spaceru po okolicy, obserwowały przyrodę, zbierały dary jesieni, rozpoznawały drzewa iglaste i liściaste, badały pogodę. Z zebranych liści i igieł wykonały prace plastyczne.
Zwiedzanie dworu w Babsku
- 12
Uczniowie klasy 4 i klasy 5 byli gośćmi we dworze w Babsku. Obejrzeli dawną wozownię, spichlerz, otoczenie dworu pełne wiekowych drzew. Napotkali mieszkające tam zwierzęta - kozę, gęsi i pawie. W dworskim salonie, razem z właścicielami - państwem Jagielińskimi, obejrzeli prezentację na temat tego miejsca. Ciepło kominka i klimat domu spowodowały, że zamarzyło się wszystkim tam zamieszkać. Dziękujemy za możliwość zobaczenia wszystkich zabudowań.
Wyniki powiatowego konkursu plastycznego
Miło nam poinformować, że wśród laureatów powiatowego konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych pod hasłem „Pejzaż liśćmi malowany”, którego organizatorem był Miejski Dom Kultury w Rawie Mazowieckiej, znaleźli się uczniowie naszej szkoły.
Nagrody otrzymali:
Antoni Szymański z klasy II,
Milena Pieczątka z klasy III,
Anna Piątkowska z klasy IV,
Miłosz Niewiadomski z klasy VI.
Serdecznie gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim uczestnikom.
Zajęcia szachowe
- 10
Zajęcia szachowe cieszą się w naszej szkole bardzo dużym zainteresowaniem. Uczęszcza na nie blisko jedna trzecia uczniów. Nauka gry w szachy rozwija umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia, kształci pamięć, wpływa na rozwój intelektu, zwiększa aktywność umysłową, rozbudza zdolności twórcze. Zajęcia szachowe prowadzi pani Agnieszka Włostowska – wykwalifikowany instruktor szachowy z wieloletnim doświadczeniem i licznymi sukcesami, sędzia szachowy, czynna zawodniczka, organizatorka wielu turniejów szachowych dla dzieci i dorosłych.
Jak dbać o swoje dobre samopoczucie?
- 23
Dzieci z oddziału przedszkolnego 6-latkow uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez panią pedagog Małgorzatę Bernacińską. Przedszkolaki nazywały emocje oraz utrwalały umiejętności z zakresu emocji przyjemnych i nieprzyjemnych. Poznały sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami oraz otrzymały propozycje jak radzić sobie ze stresem. Zajęcia były bardzo interesujące. Wszystkie dzieci bardzo aktywnie w nich uczestniczyły.
Warsztaty profilaktyczne
W ramach działań profilaktycznych w naszej szkole zostały przeprowadzone warsztaty dla uczniów klasy VII przez panią pedagog Małgorzatę Bernacińską. Spotkanie dotyczyło problemu depresji wśród dzieci i młodzieży. Na warsztatach uczniowie dowiedzieli się co to jest depresja, jakie są jej objawy, w jaki sposób można ją pokonać i gdzie się udać by uzyskać pomoc.
Archiwum Aktualności