Poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Białej Rawskiej.
GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
- 2
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
- 71
11 listopada przypada 104 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji 10 listopada 2022 r. odbyła się w naszej szkole akademia upamiętniająca tych, którzy oddali swoje życie za wolność Ojczyzny. Pamięć minionych wydarzeń została przywołana przez montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów z klas V-VIII. W swoim występie uczniowie przypomnieli historię niewoli naszej Ojczyzny począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. Piękne recytacje były przeplatane pieśniami żołnierskimi i patriotycznymi oraz prezentacjami. Uroczystość została przygotowana przez p. Urszulę Siudzińską, p. Jolantę Dziubińską i p. Izabelę Piecuch. O oprawę artystyczną przedstawienia zadbali p. Karolina Bielawska (scenografia) i p. Michał Zdulski (podkłady muzyczne, prezentacje).
SZKOŁA DO HYMNU 2022
10 listopada 2022 roku o symbolicznej godzinie 11:11 odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji #SzkołaDoHymnu. Jest to inicjatywa Ministra Edukacji i Nauki. Jej celem jest włączenie się społeczności szkolnych we wspólne obchody Narodowego Święta Niepodległości.
WYNIKI KONKURSÓW PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ
8 listopada 2022 r. odbył się gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej, którego organizatorem był MGOK w Białej Rawskiej. W konkursie I miejsce zdobył Dominik Piątkowski z klasy VIII w kategorii klas VII-VIII, a wyróżnienie – Nadia Mateja z klasy I w kategorii klas I-III.
W powiatowym Konkursie Pieśni Patriotycznej „Biało-Czerwone Nuty” w dniu 9 listopada 2022 r. naszą szkołę reprezentowali Anna Piątkowska z klasy III i Dominik Piątkowski z klasy VIII. Dominik Piątkowski zdobył wyróżnienie.
WIELKIE BRAWA DLA NASZYCH UCZNIÓW! GRATULUJEMY NADII I DOMINIKOWI!
WYNIKI KONKURSU GRANTOWEGO W PROGRAMIE EDUKACJA INSPIRACJA
Edukacja Inspiracja to program grantowy dla nauczycieli z małych miejscowości prowadzony przez Fundację EFC we współpracy z Fundacją Szkoła z Klasą. Miło nam jest poinformować, że autorski projekt nauczycielki naszej szkoły pani Anny Szczepańskiej pt. „Wielka historia małej miejscowości” został nagrodzony grantem w wysokości 4 500 zł. Serdecznie gratulujemy pani Ani wyróżnienia i życzymy sukcesów w realizacji projektu!
WSPOMÓŻ PSIAKA LUB KOCIAKA!
Szkolny Klub Wolontariatu zaprasza do wsparcia zbiórki dla zwierząt ze schroniska w Boguszycach. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w akcji. Dodatkowych informacji udzielają p. Agata Kierasińska i p. Karolina Bielawska.
Akcja #SzkołaPamięta 2022
- 38
Nasza szkoła zgłosiła swój udział w ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #SzkołaPamięta. Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Co roku podejmujemy różne działania mające na celu pielęgnowanie pamięci o naszej historii. Porządkujemy i zwiedzamy groby poległych oraz grób Konstancji Gładkowskiej na miejscowym cmentarzu parafialnym, zapalamy znicze przy tablicach pamiątkowych zamieszczonych na murach kościoła w Babsku – „KATYŃ 1940”, „Pamięci żołnierzy Armii Krajowej oddziału leśnego DZIK poległym 11 stycznia 1945 w Studzianku”, „Pamięci dowódcy oddziału partyzanckiego Armii Krajowej SOKÓŁ – ŁÓKOŚ”. Akcja prowadzona przez Szkolne Koło Wolontariatu ma również na celu uczczenie pamięci zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły oraz uhonorowanie pamiątkowym zniczem miejsc ważnych w gminie i regionie. Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Na zajęciach z wychowawcą oraz lekcjach historii wspominaliśmy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.
#SzkołaPamięta
- 12
27 października w ramach akcji MEiN #SzkołaPamięta dzieci z oddziału przedszkolnego 3-4 latków wraz z wychowawczynią Marzeną Wiśniewską odwiedziły cmentarz parafialny, gdzie zapaliły znicze na grobie Konstancji Gładkowskiej, młodzieńczej muzy i pierwszej miłości Fryderyka Chopina - patrona naszej szkoły. Przy tablicach zamieszczonych na murach kościoła p.w. św. Antoniego Padewskiego w Babsku dzieci uczciły chwilą ciszy pamięć żołnierzy Armii Krajowej oddziału leśnego Dzik poległych 11.01.1945 r. w Studzianku oraz ofiar Katynia z 1940 r.
Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
- 51
W październiku nasza szkolna biblioteka po raz kolejny włączyła się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. To październikowe święto, ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 roku, obchodzone było przez jeden dzień, a od 2008 - przez cały październik. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek szkolnych w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży. W tym roku szkolnym tematem przewodnim jest hasło „Czytanie dla pokoju”. Uczniowie aktywnie uczestniczyli we wszystkich działaniach organizowanych przez bibliotekarkę panią Elżbietę Krawczyk. W ramach obchodów święta bibliotek odbyły się spotkania przy czytaniu, w trakcie których czytane były fragmenty książek „Dziadek i niedźwiadek” Łukasza Wierzbickiego oraz „Kamienie na szaniec” Andrzeja Kamińskiego. Uczniowie wzięli udział w szkolnych konkursach plastycznych: na plakat promujący hasło tegorocznego Miesiąca Bibliotek Szkolnych „Czytanie dla pokoju” oraz w konkursie na zakładkę do książki „By się czytać chciało, zakładkę stwórz wspaniałą”, a ponadto w konkursie fotograficznym „Poczytam ci koleżanko i kolego”. Zapraszamy i zachęcamy wszystkich do odwiedzania naszej szkolnej biblioteki, zapoznania się z nowościami czytelniczymi oraz do korzystania z jej zbiorów.
Wyniki konkursu plastycznego "Jesienne wariacje"
Wśród laureatów konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu rawskiego pod hasłem „JESIENNE WARIACJE”, którego organizatorem był MDK w Rawie Mazowieckiej, znaleźli się uczniowie naszej szkoły.
Nagrody otrzymali:
Franciszek Cybulski z klasy I,
Lena Szymańska z klasy II,
Kacper Tęczyński z klasy III,
Mateusz Krzemiński z klasy V.
Wielkie brawa!
Koncert gitarowy pt. "Hiszpańskie struny"
- 8
21 października odwiedził naszą szkołę pan Hanusz Kowalczyk w towarzystwie artystów grających na gitarach. Wysłuchaliśmy koncert gitarowy pt. „Hiszpańskie struny”. Muzycy - pan Jarosław Czajczyński i pan Michał Izydorczyk – zaprezentowali piękne melodie inspirowane kulturą hiszpańską. Uczestnicy poznali wiele ciekawostek dotyczących budowy gitary. Podczas spotkania uczniowie próbowali zatańczyć flamenco, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Dużo radości sprawił wszystkim konkurs muzyczny, w którym uczniowie mieli podać tytuł filmu, z którego pochodzi zagrany fragment utworu. Było mnóstwo oklasków, uśmiechu i zabawy.
Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Jana Pawła II
- 6
W Gminnym Konkursie Recytatorskim Poezji Jana Pawła II ph. „I w sercu i w pamięci”, który odbył się 21.10.2022 r. w Szkole Podstawowej w Lesiewie, Zuzanna Matyszewska zajęła II miejsce, a Marika Kędzierawska zdobyła wyróżnienie w kategorii klas VII-VIII. Gratulujemy naszym laureatkom!
Dzień Poczty Polskiej i Dzień Listonosza
- 52
W czwartek 20 października obchodziliśmy w oddziałach przedszkolnych Dzień Poczty Polskiej, jak również Dzień Listonosza. Z tej okazji przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach, które przybliżyły im pracę poczty i listonosza. Dzieci obejrzały prezentację "Droga listu", dzięki niej dowiedziały się jaką drogę przebywa każdy list/paczka zanim dotrze do adresata. Przedszkolaki wysłuchały wiersza o listonoszu oraz wcieliły się w jego rolę zakładając przygotowane czapki listonosza. Najwięcej emocji wzbudziło u dzieci tworzenie znaczków, naklejanie ich na kopertę i wysyłanie własnego pierwszego listu. A kiedy przyszedł do nich Pan Listonosz, radości nie było końca. Kulminacją dnia było dostarczenie paczki dla dzieci przez panie pracujące na poczcie. Warto pamiętać, że takie zawody jeszcze istnieją, pomimo nowoczesnego świata. I może warto czasem napisać list lub przesłać kartkę na święta.
Dzień Edukacji Narodowej
13 października świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystość otworzyła dyrektor szkoły Honorata Pasiewicz, która serdecznie powitała zebranych i podziękowała za przybycie szanownym gościom. Dzień Edukacji Narodowej świętowali z nami: emerytowana dyrektor szkoły pani Grażyna Wolska, emerytowani nauczyciele pani Krystyna Wojtecka i pani Henryka Gos, emerytowani pracownicy obsługi szkoły pani Janina Zdulska i pani Anna Krawczyk, ks. proboszcz Paweł Pietrzak oraz przedstawiciele Rady Rodziców. W swoim przemówieniu dyrektor szkoły odniosła się do historii święta oraz wyraziła podziękowanie pedagogom i wszystkim pracownikom szkoły za trud wkładany w wychowanie młodych pokoleń. Część artystyczną, przygotowaną pod kierunkiem pani Jolanty Dziubińskiej, przedstawili uczniowie klasy IV. Towarzyszył im chórek z klasy VI oraz młodsze koleżanki i koledzy z klasy III. Na akordeonie pięknie zagrał Piotr Melon z klasy VI. Samorząd Uczniowski przygotował na tę okazję oryginalne laurki z życzeniami. Scenografię do przedstawienia wykonały p. Elżbieta Krawczyk i p. Lilla Radlak. Ten dzień był pełen miłych wrażeń.
46
"Serdeczna Karteczka"
- 9
Najmłodsze przedszkolaki wykonały przeuroczą laurkę w ramach projektu "Serdeczna Karteczka". W październiku kartka dedykowana jest nauczycielom i pracownikom oświaty w ramach Dnia Edukacji Narodowej. Swoją kartkę wręczyliśmy Pani Lilli Radlak w dowód wdzięczności za wieloletnią pracę w przedszkolu.
"Z darami natury świat nie jest ponury"
- 11
Jesień w pełni. Przedszkolaki z grupy "Słoneczka" w otoczeniu przyrody wykonały kolejne zadanie z projektu "Z darami natury świat nie jest ponury" pn. "Leśne ludki" - nauczanie outdoorowe.
Światowy Dzień Drzewa
- 54
10 października obchodzony jest Światowy Dzień Drzewa. To międzynarodowa akcja, której celem jest zwiększanie świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz zwrócenie uwagi na rolę drzew w środowisku i dbanie o zielone płuca Ziemi. Święto zostało zainicjowane pod koniec XIX wieku przez amerykańskiego sekretarza rolnictwa Juliusza Sterlinga Mortona, miłośnika przyrody. W Europie obchody Światowego Dnia Drzewa odbywają się od 1951 r., natomiast w Polsce obchodzimy to święto od 2002 r., zawsze 10 października. O tym, jak ważną rolę w naszym życiu pełnią drzewa, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Drzewa są naturalnym elementem naszego środowiska, kształtują klimat, produkują tlen oraz dostarczają cennego surowca. Także w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Drzewa. Uczniowie brali udział w konkursie plastycznym, ogłoszonym przez SK LOP, pn. ,,Drzewa wokół nas’’. Podczas zajęć warsztatowych w terenie rozpoznawali pospolite gatunki drzew. Dyskutowali na temat roli drzew w przyrodzie i życiu człowieka.
Dzień Drzewa w grupie "Słoneczka"
- 27
Co roku 10 października obchodzimy w Polsce Dzień Drzewa , który jest elementem edukacji ekologicznej. W naszym przedszkolu tego dnia odbyły się zajęcia związane z tematyką drzew. Dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Wykonały wspólnie jesienne drzewo i otrzymały pamiątkowe dyplomy.
Trening czyni mistrza
- 7
W Dniu Tabliczki Mnożenia uczniowie klasy 3 mnożyli na planszy do kodowania, uzupełniali piramidę mnożenia, kolorowali obrazki z "tabliczkowymi" zwierzakami. W sprawdzeniu poziomu opanowania tabliczki mnożenia pomagała im pluszowa sówka, maszyna do mnożenia i... palce W poznaniu wyników mnożenia przez 6, 7, 8 i 9 uczniowie chętnie korzystają z metody zaproponowanej przez zaprzyjaźnionego z nami pana Ireneusza Czyżewskiego.
https://www.youtube.com/watch?v=CdMdaa2_OCo.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
7 października 2022 r. obchodziliśmy w naszej szkole XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Głównym celem tej akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób. Uczniowie utrwalali tabliczkę mnożenia przez cały wrzesień, a w dniu wydarzenia mogli się sprawdzić rozwiązując różnorodne zadania w formie łamigłówek, rebusów, wykreślanek, kolorowanek, zagadek, itp. Akcja z pewnością przyczyniła się do przypomnienia i utrwalenia tabliczki mnożenia w ciekawy i atrakcyjny sposób. Zachęcamy do dalszego treningu i wzięcia udziału za rok w kolejnej edycji ŚDTM.
10
Archiwum Aktualności