• Aktualności

            • Światowy Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole

            • 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka - Pluszowy Miś. Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony w 2002 roku, aby upamiętnić setną rocznicę powstania tej maskotki. Miś jest symbolem empatii, serdeczności, życzliwości i dobrych uczuć. W naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodziliśmy 24 listopada. Przedszkolaki i uczniowie mogli przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił im czas spędzony w szkole.  W ramach obchodów tego miłego święta przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach plastycznych, w trakcie których kolorowały i ozdabiały misie. Bawiły się przy muzyce i tańczyły razem z Misiem. Starsi uczniowie rozwiązywali zagadki oraz zadania o tematyce związanej z misiami. Dzień Pluszowego Misia był pełen radości, uśmiechów i życzliwości. Co prawda kolejne święto misia dopiero za rok, jednak z całą pewnością nasze misie nie będą czuły się samotne. Z miłości do misiów nigdy się nie wyrasta…

            • Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu

            • Dzień Pluszowego Misia to święto obchodzone 25 listopada od 2002 roku. Tego dnia Pluszowy Miś obchodził swoje setne urodziny. Właśnie w przeddzień tego święta dzieci z oddziałów przedszkolnych w naszej szkole odwiedził największy MIŚ na świecie. Wspólnie z przedszkolakami bawił się przy muzyce. Dzieci uczestniczyły także w warsztatach plastycznych, na których samodzielnie wykonały misie - zawieszki. Każdy miś został pomalowany farbami i zyskał wełniane futerko. Radości i uśmiechom nie było końca. Misiu do zobaczenia za rok. Pamiętaj o nas!

            • Rozstrzygnięcie konkursu literackiego na najciekawsze opowiadanie o Rawie i Ziemi Rawskiej

            • W konkursie literackim na najciekawsze opowiadanie o Rawie Mazowieckiej i Ziemi Rawskiej, organizowanym przez KochamRawe.pl,  został wyróżniony uczeń klasy IV naszej szkoły – Jakub Lewandowski. Opowiadanie Kuby pt. „Babsk” zostało opublikowane w książce z najlepszymi opowiadaniami „Rawa i okolice... Tu wszystko jest możliwe”. Serdecznie gratulujemy Jakubowi i życzymy dalszych sukcesów!

            • 20 listopada - Światowy Dzień Praw Dziecka

            • 16 listopada 2023 r., w ramach obchodów Światowego Dnia Praw Dziecka, gościliśmy w naszej szkole adwokata panią Agnieszkę Bienias. Pani mecenas przeprowadziła dla uczniów klas I-VIII prelekcję poświęconą prawom, ale również obowiązkom dzieci na gruncie szkolnym. Prowadząca podkreśliła, że prawa i obowiązki powinny być wypełniane we wzajemnej korelacji. Warto przypomnieć, że najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest „Konwencja o prawach dziecka” uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku. Pani adwokat przybliżyła również uczniom ich prawa i obowiązki wynikające z kodeksu karnego. Omówiła zachowania określane mianem cyberprzemocy, agresji w szkole lub poza nią. Udzieliła odpowiedzi na wszystkie pytania uczniów dotyczące zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych, a przede wszystkim apelowała o przewidywanie skutków własnego postępowania.

            • Dzień Praw Dziecka w przedszkolu

            • 17 listopada w oddziale przedszkolnym 3-4 latków odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, który przypada 20 listopada w rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Z tej okazji przeprowadzone zostały zajęcia poświęcone tej tematyce. Przedszkolaki zastanawiały się, co może wywołać u dzieci radość i uśmiech, a co - smutek. Wspólnie ustaliły, że mają prawo do zabawy, nauki, radości, miłości i uśmiechu. Utrwaliły znajomość swoich praw wykonując wspólną pracę plastyczną. Świadomość swoich praw wśród dzieci wpływa na rozwój w przyszłości postawy do bycia wspaniałym człowiekiem.

            • XLIII Mały Konkurs Recytatorski

            • Zdjęcia: MDK w Rawie Mazowieckiej

              16 listopada w MDK-u w Rawie Mazowieckiej odbyły się przesłuchania XLIII edycji Małego Konkursu Recytatorskiego, w których uczestniczyło 52 oratorów ze szkół powiatu rawskiego. Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Sabat z klasy I, Miłosz Niewiadomski z klasy VI oraz Joanna Pruś z klasy VIII.
              W kategorii klas VII-VIII Joanna Pruś zdobyła wyróżnienie.
              Serdecznie gratulujemy Asi! Wielkie brawa dla naszych uczniów!

            • 16 listopada - Międzynarodowy Dzień Tolerancji

            • W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji pani pedagog Małgorzata Beracińska przeprowadziła warsztaty profilaktyczne dla dzieci z oddziału przedszkolnego 6-latków oraz uczniów klas I-VIII. Uczniowie dyskutowali o stereotypach, uprzedzeniach oraz poszanowaniu ludzkiej godności. Pani pedagog mówiła o propagowaniu w szkole i poza nią wartości takich jak wzajemny szacunek, tolerancja, chęć niesienia pomocy i działanie na rzecz innych.

            • "Szkoła do hymnu" 2023

            • #SzkolaDoHymnu
              Cała społeczność naszej szkoły uroczyście odśpiewała "Mazurka Dąbrowskiego". W ten sposób włączyliśmy się do akcji „Szkoła do hymnu”, organizowanej przez MEiN w przeddzień obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

            • Narodowe Święto Niepodległości

            • Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto – święto każdego Polaka. Z tej okazji odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia upamiętniająca tych, którzy oddali swoje życie za wolność Ojczyzny. Pamięć minionych wydarzeń została przywołana w montażu słowno-muzycznym pt. „Kochamy wolność”. W swoim występie uczniowie przypomnieli historię niewoli naszej Ojczyzny począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. Piękne recytacje były przeplatane pieśniami żołnierskimi i patriotycznymi. Występom towarzyszyło skupienie, wzruszenie, duma oraz radość, że możemy żyć w wolnym kraju. Uroczystość została przygotowana przez p. Iwonę Godusławską, p. Jolantę Dziubińską i p. Izabelę Piecuch.

            • Nasze sukcesy sportowe

            • 10 listopada 2023 r. drużyna dziewcząt z klas VII i VIII zdobyła wicemistrzostwo powiatu rawskiego w Powiatowych igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Unihokeju Dziewcząt. Drużyna chłopców z klas VII i VIII zajęła III miejsce w tych zawodach. Gratulujemy zespołom pięknej sportowej postawy!
              Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Woźniak, Weronika Pieczątka, Zuzanna Łomińska, Karina Orlicka, Zuzanna Matyszewska, Joanna Pruś, Hubert Sypka, Maciej Pruś, Piotr Melon, Krzysztof Byster, Jakub Frączak, Adam Szwarc i Damian Gałązka.
              WIELKIE BRAWA!!!

            • Wspólna nauka przez zabawę w Dniu Postaci z Bajek

            • W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek dzieci z oddziału przedszkolnego 6-latków odwiedziły starszych kolegów i koleżanki z klasy I. Dzieci wspólnie wysłuchały jednej z przygód Kota Cukierka oraz uczestniczyły w zabawach dotyczących kotów. Poznały kilka ciekawostek o kotach i dowiedziały się na jakich kontynentach można spotkać lwy, oceloty, jaguary. Dzieci wraz z wychowawczyniami panią Anną Szczepańską i Martyną Szymańską zamieniły naukę w zabawę czerpiąc z tego dużo przyjemności i radości. Dodatkowo przedszkolaki z oddziału przedszkolnego 6-latków zaprosiły w tym wyjątkowym dniu kolegów i koleżanki z klasy II, aby z podziwem przysłuchiwać się zdobytym przez starszaki umiejętnościom czytania. Dzieci z klasy II wraz z wychowawczynią panią Karoliną Bielawską zaprezentowały treść kilku krótkich wierszowanych historii o zwierzętach, niosących swym morałem naukę, jak prawidłowo postępować w życiu i jak być dobrym człowiekiem. Dzień pełen atrakcji i humoru był dla dzieci szansą na wymianę doświadczeń, społeczną i międzyszkolną integrację oraz wyrazem szacunku do wzajemnej pracy.

            • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

            • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a. Jest to wspaniała inicjatywa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych - bajki bowiem są świetnym pomostem do wspólnej zabawy między pokoleniami. Dzień Postaci z Bajek niesie za sobą nie tylko chęć docenienia bajek i ich twórców, ale też wartości edukacyjne. Przedszkolaki i uczniowie z naszej szkoły uczcili to święto przebierając się za ulubionych bajkowych bohaterów. W tym dniu czytano bajki, dzieci uczestniczyły w zabawach, rozwiązywały zagadki i rebusy. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji.

            • Nasze sukcesy sportowe

            • 31 października 2023 r. drużyny dziewcząt z klas VII i VIII oraz chłopców z klasy VI wywalczyły wicemistrzostwo Gminy Biała Rawska w Zawodach Piłki Ręcznej Dziewcząt i w Zawodach Piłki Ręcznej Chłopców rozgrywanych w ramach Gminnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej i tym samym zakwalifikowały się do rozgrywek powiatowych. Drużyna chłopców z klas VII i VIII zajęła III miejsce, a drużyna dziewcząt z klas V i VI – IV miejsce w tych zawodach. Naszym uczniom serdecznie gratulujemy sukcesów!

            • Jak woda krąży w przyrodzie?

            • 31 października dzieci z oddziału przedszkolnego 6-latków uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych w ramach Ogólnopolskiego Projektu "Z darami natury świat nie jest ponury". Było to zadanie nr 20 "Co nam w duszy gra". Przedszkolaki poznawały drogę kropli wody w naturalnym obiegu, jak również stany skupienia wody. Podczas zajęć dzieci pod opieką wychowawczyni Martyny Szymańskiej, przy użyciu podstawowych akcesoriów kuchennych, wykonały eksperyment pokazujący zmiany stanów skupienia wody oraz obrazujący cykl obiegu wody w przyrodzie. Zachodzące zjawisko parowania i skraplania było na tyle ciekawym doświadczeniem, że zostało wykonane kilka razy.

            • Za nami pierwszy tydzień realizacji projektu "ŁÓDZKIE DWUJĘZYCZNE"

            • Mamy za sobą pierwszy tydzień realizacji Wojewódzkiego Projektu "ŁÓDZKIE DWUJĘZYCZNE". Każdego tygodnia zabawa z językiem angielskim odbywa się według powtarzającego się schematu. Realizowany jest określony blok tematyczny, zawierający określone słowa i zwroty, które dzieci mają przyswoić i w miarę możliwości zapamiętać. Pierwszego dnia przedszkolaki oglądają krótki film, drugiego - słuchają piosenki, trzeciego - wykonują zadanie, czwartego - uczestniczą w zabawie, a piątego - powtarzają wybraną aktywność lub wykonują nowe zadanie w obrębie danego bloku tematycznego. Dzieci z grupy 3-4 latków w minionym tygodniu zapoznały się ze wszystkimi żuczkami Baby Beetles oraz zrealizowały pierwszy blok tematyczny: "Bawmy się!", z którego przyswoiły słowo "play" oraz zwrot "let's play". Przedszkolaki z grupy 5 i 6 latków zapoznały się z bohaterami pakietu: Tom I Keri, wysłychały piosenki na powitanie i utrwaliły podczas zabawy ruchowej pierwsze poznane wspólnie z bohaterami słowa. Nauka języka angielskiego poprzez zabawę jest dla dzieci atrakcyjnym elementem dnia i przynosi mnóstwo radości.

            • Przedszkolaki wzięły udział w akcji #SzkołaPamięta

            • Jak co roku w ramach akcji MEiN #SzkołaPamięta przedszkolaki z oddziału przedszkolnego 3-4 latków przy Szkole Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Babsku, wraz z wychowawcą Marzeną Wiśniewską, odwiedziły cmentarz parafialny. Dzieci zapaliły znicze na grobie Konstancji Gładkowskiej, młodzieńczej muzy Fryderyka Chopina, Lucjana Zakonnika – byłego Dyrektora naszej szkoły oraz zmarłych nauczycieli, pracowników i uczniów naszej szkoły. Chwilą ciszy uczciły pamięć żołnierzy AK Oddziału Leśnego Dzik, poległych 11 stycznia 1945 r. w Studzianku oraz ofiar Katynia z 1940 roku, którym poświęcone są tablice na murach kościoła w Babsku.

            • Akcja #SzkołaPamięta 2023

            • Nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #SzkołaPamięta. Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Co roku podejmujemy różne działania mające na celu pielęgnowanie pamięci o naszej historii. Porządkujemy i zwiedzamy groby poległych oraz grób Konstancji Gładkowskiej na miejscowym cmentarzu parafialnym. Zapalamy znicze przy tablicach pamiątkowych zamieszczonych na murach kościoła w Babsku – „KATYŃ 1940”, „Pamięci żołnierzy Armii Krajowej oddziału leśnego DZIK poległym 11 stycznia 1945 r. w Studzianku”, „Pamięci dowódcy oddziału partyzanckiego Armii Krajowej SOKÓŁ – ŁÓKOŚ” oraz tablicy pamiątkowej ku czci powstańców Powstania Styczniowego 1863. Akcja prowadzona przez Szkolne Koło Wolontariatu ma również na celu uczczenie pamięci zmarłych nauczycieli, pracowników i uczniów naszej szkoły oraz uhonorowanie pamiątkowym zniczem miejsc ważnych w gminie i regionie.

            • Wojewódzki Projekt "ŁÓDZKIE DWUJĘZYCZNE"

            • 30 października dzieci z oddziałów przedszkolnych rozpoczęły realizację Wojewódzkiego Projektu "ŁÓDZKIE DWUJĘZYCZNE". Główne cele projektu to propagowanie idei dwujęzyczności w przedszkolu oraz kształtowanie kompetencji kluczowych u dzieci w zakresie rozwijania umiejętności językowych. Z przedszkolakami rojekt realizują nauczycielki wychowania przedszkolnego - Marzena Wiśniewska, Ewa Krakowiak i Martyna Szymańska oraz nauczycielka języka angielskiego - Anna Szczepańska. W październiku, w ramach projektu, odbyły się szkolenia dla nauczycieli w CRE w Skierniewicach. Dzieciom w nauce języka angielskiego towarzyszą maskotki związane z danym poziomem nauki języka. Każda grupa przedszkolna realizuje inny pakiet: 3-4 latki rozpoczęły od najłatwiejszego pakietu, w którym bohaterami są żuczki Baby Beetles, natomiast 5 i 6 latkom towarzyszą Tom i Keri (pakiet trudniejszy).