25 listopada odwiedzili nas fantastyczni goście! !! Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rawie Mazowieckiej, pan Zbyszek Pacho oraz pani Anna Kraćkowska (oczywiście z tej samej biblioteki) przyjechali do nas w towarzystwie pani Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej. Pani Nika jest ilustratorką książek dla dzieci, w tym m.in. serii o przezabawnych i szalonych kurach. Autorką książek jest znana wszystkim dzieciom pisarka - Justyna Bednarek ("Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek"). Uczniowie klasy 2 i klasy 5 przekonali się, że rysowanie kur wcale nie jest takie proste. Jak pokazać, że kura jest wystraszona, znudzona lub śpiąca? Układ dzioba, wyraz oczu, wypieki-korzystając ze wskazówek uczniowie stworzyli portrety kur, narysowali krótki komiks, a na koniec wykonali kury z tektury, które przytwierdzone do patyków powędrowały do ich domów. Dziękujemy za spotkanie, opowieści i rysunkowe zabawy.
Warsztaty ilustratorskie
- 29
Wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rawie Mazowieckiej
- 30
Z okazji Dnia Misia dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w spotkaniu pt.: ,,Misiowe wiadomości" organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną Oddział dla Dzieci w Rawie Mazowieckiej w ramach cyklu ,,Jesienne czytanie na bibliotecznym dywanie". Przedszkolaki miały okazję zobaczyć jak wygląda biblioteka i jej bogaty skład książek. Chętnie wysłuchały ,,Misiowych wiadomości" zaprezentowanych w formie teatrzyku kamishibai, utrwaliły najważniejsze informacje na temat niedźwiedzi, a także poznały misie występujące w literaturze dziecięcej. Jako podsumowanie spotkania każdy przedszkolak wykonał pracę plastyczną - MIŚ.
Dziękujemy
Światowy Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole
- 3
25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka - PLUSZOWY MIŚ. Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony w 2002 roku, aby upamiętnić setną rocznicę powstania tej maskotki. Miś jest symbolem empatii, serdeczności, życzliwości i dobrych uczuć. Zarówno przedszkolaki jak i uczniowie przynieśli do szkoły swoich ulubionych pluszowych przyjaciół, którzy niewątpliwie umilili im czas spędzony w szkole. Dzień Pluszowego Misia był pełen radości, uśmiechów i życzliwości. Co prawda kolejne święto misia dopiero za rok, jednak z całą pewnością nasze misie nie będą czuły się samotne. Z miłości do misiów nigdy się nie wyrasta...
Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu
Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony na świecie 25 listopada świętowały również dzieci z oddziału przedszkolnego 5-6 latkow. W tym dniu dzieci razem ze swoimi ulubionymi pluszakami poznały historię tego święta oraz uczestniczyły w wielu zabawach w których głównym bohaterem był Miś były uśmiechy, zabawy, mnóstwo radości i życzliwości.
34
Tydzień Edukacji Globalnej
W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej z PAH w dniach 17-19 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji „Globalne współzależności w naszej szkole". Uczniowie klasy IV wzięli udział w webinarze o tematyce pogłebiajacej rozumienie globalnych zjawisk „Dobre relacje i konflikty – co je łączy?”
9
Dzień Życzliwości i Pozdrowień
- 17
Już po raz kolejny, 21 listopada, obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Dzień ten służy promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie przyjaznych emocji. To wspaniały moment do przypomnienia, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia. Z okazji tego dnia na szkolnym korytarzu pojawił się WOREK DOBRYCH ŻYCZEŃ I POZDROWIEŃ. Uczniowie mogli do niego wrzucać życzliwe liściki, laurki, pozdrowienia, które później mogli losować i wzajemnie sobie przekazywać. Dzień Życzliwości utwierdził nas w przekonaniu, że warto być życzliwym na co dzień. Pamiętajmy, że bycie życzliwym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie.
Światowy Dzień Praw Dziecka
W ramach obchodów Światowego Dnia Praw Dziecka gościliśmy w naszej szkole panią adwokat Agnieszkę Bienias. Było nam tym bardziej miło, bo pani Agnieszka jest absolwentką naszej szkoły. Pani mecenas przeprowadziła dla uczniów klas I-VIII prelekcję poświęconą prawom, ale również obowiązkom dzieci na gruncie szkolnym. Podkreśliła, że prawa i obowiązki powinny być wypełniane we wzajemnej korelacji. Warto przypomnieć, że najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest „Konwencja o prawach dziecka” uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku. Pani adwokat przybliżyła również uczniom ich prawa i obowiązki wynikające z kodeksu karnego. Omówiła zachowania określane mianem cyberprzemocy, agresji w szkole lub poza nią. Udzieliła odpowiedzi na wszystkie pytania uczniów dotyczące zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych. Spotkanie było również okazją do poszerzenia wiedzy na temat zawodu prawnika.
Serdecznie dziękujemy za wizytę w naszej szkole.43
Międzynarodowy Dzień Tolerancji
16 listopada 2024 r. obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Dzień ten stał się okazją do refleksji nad własną postawą w odniesieniu do innych osób. Celem inicjatywy było kształtowanie postaw tolerancji, szacunku i empatii. Uczniowie stworzyli DRZEWO TOLERANCJI, wpisując na listki hasła kojarzące się z tolerancją, które pięknie ozdobiły drzewo.
Pamiętajmy, jesteśmy różni, lecz równie ważni. Bycie tolerancyjnymi odnoszenie się do drugiego człowieka z szacunkiem nic nas nie kosztuje. Sprawia radość nie tylko nam, ale również osobom, które przebywają w naszym towarzystwie.34
ZEBRANIE Z RODZICAMI
ANDRZEJKI 2024
Warsztaty kulinarne
W naszej szkole uczniowie chętnie uczestniczą w warsztatach kulinarnych, których celem jest czerpania radości ze wspólnego przygotowywania potraw oraz zachęcanie do zdrowego odżywiania. Podczas takich działań dzieci mogą samodzielnie wykonywać różne czynności kuchenne: kroić, smarować, rozdrabniać, ubijać, mieszać, itp. Daje im to wiele radości i satysfakcji z posiadanych umiejętności.Gotowanie to dla uczniów wielka przyjemność. Angażuje intelekt (ćwiczy i relaksuje mózg), zapewnia ruch – przede wszystkim dłoni i palców, stymuluje zmysły. Gotowanie ma moc zmniejszania stresu i lęku. Ponadto uczniowie nabywają prawidłowych nawyków żywieniowychi higienicznych.A wszystko to poprzez świetną zabawę. Podsumowaniem wysiłków kulinarnych jest wspólna degustacja pyszności stworzonych przez dzieci oraz zachwyt nad smakami i aromatami.
34
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Kolejny raz w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. To jednodniowe święto matematyki jest dniem symbolicznym, który obchodzony jest w kraju po raz czternasty. W tym roku przypadał on 15 listopada. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. W klasach zostały przeprowadzone konkursy na liderów tabliczki mnożenia. Następnie uczniowie rozwiązywali różnorodne łamigłówki matematyczne, których motywem przewodnim była tabliczka mnożenia.
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, zachęciły do zdrowej rywalizacji.19
KIERMASZ ANDRZEJKOWY
Spotkanie z muzyką
- 19
9 listopada odwiedził naszą szkołę pan Hanusz Kowalczyk z koncertem muzycznym pt. „Muzyka filmowa”. Pan Hanusz opowiedział historię starego kina oraz wyjaśnił kim jest „pianista” oraz „taper”. Zaproszeni goście zaprezentowali swoje talenty wokalne wykonując piosenki z filmów „Deszczowa piosenka”, „Ja się boję sama spać”, „Good morning” oraz „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”. Uczniowie w wielkim skupieniu słuchali piosenek ze starego kina. Nie zabrakło również zabaw muzyczno-ruchowych oraz konkursów z nagrodami. Chętni uczniowie mieli okazję popisać się swoimi zdolnościami tanecznymi oraz uczestniczyć w treningu wokalnym. Dziękujemy za niezwykłą lekcję muzyki i czekamy na kolejne spotkanie!
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to jedno z najsympatyczniejszych świąt, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disneya. Święto niesie za sobą nie tylko chęć docenienia bajek i ich twórców, ale i wartości edukacyjne. Już od rana szkolne korytarze wypełniły się barwnymi postaciami z ulubionych bajek czy filmów. To był doskonały moment na przybliżenie dzieciom bajek, które były czytane i oglądane w dawnych czasach oraz okazja do rozmowy na temat ich ulubionych bajek obecnie. Bajki, baśnie oraz fantastyczne opowieści pełne są przygód wymyślonych bohaterów, którzy walczą ze złem i pokonują wszelkie trudności. Postacie z bajek nieraz stają się bliskimi przyjaciółmi dzieci i przez wiele lat towarzyszą kolejnym pokoleniom.
7
Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości
Delegacja naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Białej Rawskiej.
Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto – święto każdego Polaka. Z tej okazji odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia upamiętniająca tych, którzy oddali swoje życie za wolność Ojczyzny. Pamięć minionych wydarzeń została przywołana w montażu słowno-muzycznym pt. „Jeszcze Polska nie zginęła”. Piękne recytacje były przeplatane pieśniami żołnierskimi i patriotycznymi. W swoim występie uczniowie przypomnieli historię niewoli naszej Ojczyzny począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości.
28
Festiwal Piosenki Patriotycznej "Tobie Polsko..."
W XV Powiatowym Festiwalu Piosenki Patriotycznej i Niepodległościowej "Tobie Polsko..." w Sierzchowach naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy III Nadia Mateja, która zdobyła specjalną Nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sierzchowskiej.
Gratulujemy Nadii serdecznie i życzymy kolejnych sukcesów!
Zawody piłki ręcznej
4 listopada 2024 r. drużyny chłopców z klasy VI oraz chłopców z klas VII i VIII wywalczyły III miejsca w Zawodach Piłki Ręcznej Chłopców. Drużyna dziewcząt z klas VI-VIII zajęła IV miejsce w Zawodach Piłki Ręcznej Dziewcząt rozgrywanych w ramach Gminnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Naszym uczniom serdecznie gratulujemy sukcesów!
26
Pamiętamy...
- 29
Co roku podejmujemy różne działania mające na celu pielęgnowanie pamięci o naszej historii. Porządkujemy i zwiedzamy groby poległych oraz grób Konstancji Gładkowskiej na miejscowym cmentarzu parafialnym. Zapalamy znicze przy tablicach pamiątkowych zamieszczonych na murach kościoła w Babsku – „KATYŃ 1940”, „Pamięci żołnierzy Armii Krajowej oddziału leśnego DZIK poległym 11 stycznia 1945 r. w Studzianku”, „Pamięci dowódcy oddziału partyzanckiego Armii Krajowej SOKÓŁ – ŁÓKOŚ” oraz tablicy pamiątkowej ku czci powstańców Powstania Styczniowego 1863. Akcja prowadzona przez Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Wolontariatu ma również na celu uczczenie pamięci zmarłych nauczycieli, pracowników i uczniów naszej szkoły oraz uhonorowanie pamiątkowym zniczem miejsc ważnych w gminie i regionie.
Archiwum Aktualności