3 października uczniowie klas 0-IV obejrzeli spektakl pt. „Trudna droga do zwycięstwa, czyli kilogramy szczęścia”, w wykonaniu aktorów ze studia artystycznego AKADA ze Słupska. Była to zabawna i pouczająca opowieść o chłopcu, który trafia na szczęśliwy kupon w paczce chipsów. Główna nagroda to spełnienie marzeń naszego bohatera. Chłopiec musi jednak wziąć udział w obozie sportowym, co okazuje się nie lada wyzwaniem. Kolejne losy spowodują zmianę postawy chłopca względem żywienia oraz zdrowia. Nauczą go również dostrzegać konsekwencje złych nawyków żywieniowych.
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
27 września odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego.
Pracą Samorządu pokieruje zarząd w składzie:
Maja Byster - przewodnicząca
Małgorzata Melon - zastępca przewodniczącej
Aleksandra Wodnicka - skarbnik
Anna Biniecka - sekretarz
Opiekunem Samorządu Uczniowskiego została Pani Karolina Bielawska. GRATULUJEMY!!!
WYNIKI KONKURSU "SZKOŁA Z SERCEM"
We wrześniu został rozstrzygnięty powiatowy kokurs pn. "Szkoła z Sercem" - Ekologiczne pomaganie. Miło nam jest poiformować, że I miejsce w tym konkursie zdobyła uczennica klasy III - Zuzanna Łomińska. Serdecznie gratulujemy Zuzi oraz opiekunowi konkursu - Pani Iwonie Goduslawskiej.
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW
26 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, a głównym jego celem jest pokazania i promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej naszego kontynentu oraz zachęcanie do nauki języków obcych. Wszystkie zespoły klasowe starały się pokazać najważniejsze informacje o wylosowanym kraju, jego symbole, przybliżyć tradycję, kulturę, zwyczaje oraz słynne postacie. Nie zabrakło też tradycyjnych przysmaków. Językowa podróż przebiegała przez Hiszpanię, Francję, Włochy, Rosję, Wielką Brytanię, Czechy, Niemcy. Ta nietypowa lekcja przysporzyła nam wiele uśmiechów i radości, a co najważniejsze pokazała, jak skuteczna jest nauka poprzez wspólne działanie i zabawę.
WYCIECZKA DO REZERWATU PRZYRODY BABSK - SPOTKANIE Z LEŚNICZYM
23 września 2019 roku uczniowie klas VI-VIII uczestniczyli w wycieczce do rezerwatu przyrody Babsk. W kompleksie leśnym, w którym znajduje się rezerwat, ale już poza jego granicami przepływa rzeka Białka (dopływ Rawki). Przedmiotem ochrony jest fragment lasu liściastego z domieszką lipy, przechodzącego w części północnej w las grabowo-lipowy z kępami olch. To jeden z niewielu tego typu drzewostanów w centralnej Polsce. Spotkać tu można wielu przedstawicieli świata zwierząt m.in. zające, sarny, dziki, lisy, bociany, dzikie kaczki, dzięcioły, kukułki, jaszczurki, zaskrońce, żaby, traszki i ropuchy. Na miejscu powitał nas leśniczy - Pan Paweł Sekrecki z Leśnictwa Babsk, z którym wyruszyliśmy na wycieczkę po rezerwacie. W trakcie wędrówki poznawaliśmy naturalny ekosystem lasu. Pan leśniczy opowiadał o swojej pracy, pokazał jak można określić wiek drzewa oraz jak zmierzyć jego wysokość. Spacer był również okazją do zebrania śmieci, które pozostawiono w rezerwacie. Zielona lekcja przyczyniła się do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych. Ogromną atrakcją było pieczenie kiełbasek i wspólne biesiadowanie na terenie leśniczówki. Wycieczkę zorganizowały Panie: Janina Pietrzak i Honorata Pasiewicz.
SPRZĄTANIE ŚWIATA 2019
W piątek 20 września uczniowie naszej szkoły kolejny raz aktywnie włączyli się do akcji „Sprzątanie Świata", która była organizowana już po raz 26 przez Fundację Nasza Ziemia. W tym roku akcja przebiegała pod hasłem „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy”. Nazbieraliśmy wiele worków odpadów. Porzucone przy drodze lub w lesie szklane i plastikowe butelki, foliowe torby i opakowania po produktach spożywczych stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska. Z pewnością takie akcje zaowocują chęcią codziennego dbania o przyrodę.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Dzień ten został zapoczątkowany przez książkę Petera H. Reynoldsa. Główną bohaterką historii jest mała dziewczynka o imieniu Vashti, która dzięki jednej małej kropce uwierzyła w siebie. Dzień Kropki jest zatem świętem kreatywności, odkrywania talentów oraz pokonywania trudności. Uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią, panią Anną Szczepańską zaprosili do wspólnej zabawy swoich młodszych kolegów i koleżanki. Najpierw zaproponowali wysłuchanie czytanej przez siebie historii Vashti. Następnie wykonano "kropkowe" zadania - kolorowanki, wyklejanki, łączenia kropek itp. Wszyscy uczestnicy zabawy mogli wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie w „kropkowej” fotobudce. Uczniowie klasy III grali w gry, w których głównych motywem była kropka (Paluszek, Nawlekaj nie czekaj, domino), malowali i wyklejali kropki, układali koraliki, wyszukiwali guziki, a nawet zjadali kropkowe smakołyki (śliwki, pomidorki, figi i wafelki). Okazało się, że nawet wiedzę dotyczącą części mowy można sprawdzić bawiąc się kropkami różnej wielkości.
WRZESIEŃ 1939 - WRZESIEŃ 2019
Pierwsze dni września kojarzą się nam ze szkołą, radością zaczynania czegoś nowego, spotkaniem z przyjaciółmi, nauką. Nie zawsze tak było. 80 lat temu, 1 września 1939 roku, wybuchła II wojna światowa. Hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę. Sześcioletnia wojna pochłonęła miliony ludzkich istnień. Największe straty poniosła Polska. Pamiętajmy, że dzięki bohaterskiej postawie naszych przodków – pradziadków, dziadków oraz ojców - żyjemy w wolnej i niepodległej Ojczyźnie. Aby nie zapomnieć o naszej historii i uczcić pamięć poległych, uczennice klas starszych przygotowały pod kierunkiem nauczycielki historii P. Jolanty Dziubińskiej uroczysty apel połączony z pokazem prezentacji multimedialnej.
NOWY ROK SZKOLNY 2019/2020
2 września 2019r. odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020, poprzedzona mszą św. w kościele parafialnym w Babsku. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu państwowego. Dyrektor szkoły Honorata Pasiewicz powitała przybyłych gości - zastępcę burmistrza Biała Rawska - Pana Zbigniewa Szcześniaka, proboszcza ks. Andrzeja Kamińskiego oraz wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły. Następnie omówiła organizację pracy szkoły w nowym roku. Na zakończenie życzyła całej społeczności szkolnej uśmiechów, radości oraz wytrwałości w dążeniu do celu. Po uroczystości odbyły się pierwsze powakacyjne spotkania z wychowawcami w klasach.
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019
Uroczyste zakończenie roku szk. 2018/2019, poprzedzone mszą św. w kościele parafialnym, odbyło się 19 czerwca. Na uroczystości gościliśmy Pana Marka Pałasza - Sekretarza Gminy Biała Rawska, Księdza Proboszcza Andrzeja Kamińskiego oraz licznie przybyłych rodziców. Pani Dyrektor Mariola Karpińska wraz z wychowawcami wręczyła świadectwa oraz nagrody uczniom, którzy otrzymali promocję z wyróżnieniem. W trakcie uroczystości zostały również wręczone stypendia Burmistrza Białej Rawskiej „Najlepsi w nauce, najlepsi w sporcie”. Otrzymały je uczennice: z klasy V - Natalia Nowak i Weronika Karpow, z klasy VII Maja Byster i z klasy VIII Weronika Wójcik. Ważnym momentem uroczystości było pożegnanie Pani Wiesławy Marciniak, która po wielu latach pracy odchodzi na emeryturę. Życzymy wszystkim miłego wypoczynku i do zobaczenia po wakacjach!
DO ZOBACZENIA W DOROSŁYM ŻYCIU
18 czerwca 2019 r. tegoroczni absolwenci wystąpili w programie artystycznym, przygotowanym pod kierunkiem wychowawczyni p. Honoraty Pasiewicz z okazji pożegnania szkoły. Nie zabraklo podziękowań, wierszy, piosenek oraz pelnych humoru scenek. Uczniowie klasy siódmej obdarowali swoich starszych kolegów upominkami, życząc im powodzenia i sukcesów. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
WYCIECZKA W PIENINY
W dniach 12-14 czerwca 2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Pienińskiego Parku Narodowego, zorganizowanej w związku z realizowanym w naszej szkole Programem Edukacji Ekologicznej „Chrońmy wodę – źródło życia”, współfinansowanym ze środków WFOŚiGW w Łodzi. Główne punkty programu wycieczki to wejście na koronę najwyższej w Polsce zapory wodnej w Niedzicy, zwiedzanie elektrowni wodnej usytuowanej poniżej zapory, rejs po Jeziorze Czorsztyńskim, spływ przełomem Dunajca, obserwacja flory i fauny w Rezerwacie Biała Woda, wędrówka Wąwozem Homole, wjazd koleją linową na Palenicę, degustacja wód mineralnych w uzdrowisku Szczawnica. Wycieczka w góry była bardzo udana. Poznaliśmy niezwykłe uroki Pienin. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś odwiedzimy te piękne okolice.
JESTEŚMY SZKOŁĄ PROMUJĄCĄ ZDROWIE
10 maja 2019 r. odbylo się uroczyste podsumowanie prgramu "O zdrowie dbamy, bo jedno mamy". Zapraszamy do galerii zdjęć.
ROWEREM PO OKOLICY
23 maja i 6 czerwca uczniowie z klas V-VII uczestniczyli w wycieczkach rowerowych w ramach realizowanego programu „Powerem po okolicy”. Trasa wycieczek przebiegała przez Babsk, Wólkę Babską, Ossę, Chrząszczew i Franopol. Główne cele wycieczek to poznanie najbliższej okolicy, dostrzeżenie walorów turystycznych i przyrodniczych, wyrobienie postawy współpracy w grupie, zachęcenie do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz wdrażanie do dbania o bezpieczeństwo swoje i innych podczas jazdy rowerem. Było super. Zachęcamy wszystkich do wyjścia z domu i jazdy na rowerze. Organizatorem wycieczek była p. Elżbieta Krawczyk.
ŚCIEŻKA EDUKACYJNA "EKO-FILTREM DO RAWKI"
5 czerwca 2019 r. zostal zorganizowany wyjazd do Żydomic w ramach Programu Edukacji Ekologicznej "Chrońmy wodę - źródło życia!", który jest współfinansowany ze środków z WFOŚiGW w Łodzi. Uczniowie z klas V-VIII uczestniczyli w ścieżce edukacyjnej na terenie oczyszczalni ścieków. Ścieżka przedstawia drogę wody pitnej od ujęcia do odprowadzenia, a także skład ścieków komunalnych i sposoby oczyszczania wody.
XV TURNIEJ WIEDZY PRZYRODNICZEJ
XV Turniej Wiedzy Przyrodniczej uczniów Szkół Podstawowych - członków Szkolnych Kół Ligi Ochrony Przyrody już za nami. Konkurs składał się z trzech etapów - szkolnego, miejsko-gminnego i okręgowego. Ostatni etap, na szczeblu okręgu, odbył się 4 czerwca 2019 r. w Nadleśnictwie Skierniewice. Uczestnicy rozwiązywali zadania teoretyczne i praktyczne. Uczniowie naszej szkoły wypadli znakomicie. Laureatami turnieju zostały dwie uczennice z klasy V - Łucja Byster i Weronika Karpow, a finalistami - Natalia Nowak z klasy V i Kamila Śmierzyńska z klasy VIII. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
DZIEŃ DZIECKA
WYCIECZKA DO UNIEJOWA
15 maja 2019 r. uczniowie z klas V-VIII uczestniczyli w wycieczce do Uniejowa. W trakcie warsztatów w Geotermii Uniejów zapoznali się z wykorzystaniem wód termalnych, obszarem ich występowania, konstrukcją otworów geotermalnych i ich lokalizacją oraz korzyściami ekologicznymi wynikającymi z faktu zastąpienia tradycyjnego systemu grzewczego alternatywnym ciepłem wód termalnych. Kolejnym punktem wycieczki była ścieżka edukacyjno-turystyczna w parku zamkowym, opisująca m.in. cenne zbiorowiska roślinne nad kanałem rzeki Ulgi, starorzecze i drzewa pomnikowe. Wycieczka została zorganizowana w ramach Programu Edukacji Ekologicznej "Chrońmy wodę - źródło życia", współfinansowanego przez WFOŚiGW w Łodzi.
SPOTKANIE Z PAWŁEM WAKUŁĄ
9 maja 2019 r. gościliśmy w naszej szkole Pawła Wakułę, znanego autora książek dla dzieci, a także ilustratora i rysownika prasowego. Paweł Wakuła jest absolwentem malarstwa i pedagogiki artystycznej. W swoim dorobku pisarskim ma kilkanaście pozycji książkowych, m. in. „O czym szumi las”, „Kajtek i Yetik”, „Od morza do morza – 10 opowiadań z czasów Jagiellonów”, „Husarskie skrzydła – 10 opowiadań z czasów Rzeczpospolitej Szlacheckiej”, „Wierusz i Nikt”. Paweł Wakuła w 2007 r. za swoją debiutancką publikację „Co w trawie piszczy” został wyróżniony w konkursie literackim im. Astrid Lindgren, organizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. W 2011 r. za książkę „Kajtek i Yetik” został nominowany do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Podczas spotkania autor w bardzo ciekawy i humorystyczny sposób opowiadał o historii powstania swoich książek i o ich bohaterach. Opowieści o książkach na bieżąco ilustrował rysunkami. Spotkanie zakończyło się rozdawaniem autografów, po które ustawiła się długa kolejka.
NAUCZMY SIĘ NA PAMIĘĆ TEGO KRAJU
Uroczystości upamiętniające kolejne rocznice uchwalenia przez Sejm Czteroletni pierwszej w Europie, a drugiej w świecie konstytucji na trwałe wpisały się w kalendarium imprez w naszej szkole. Dziewczęta z klas starszych przygotowały montaż poetycko-muzyczny, w którym przybliżyły nam historię Ustawy Rządowej z 1791 roku.
Archiwum Aktualności