W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła zakwalifikowała się do projektu Fundacji Orange - MegaMisja. Jest to ogólnopolski program edukacyjny dla szkół podstawowych oraz świetlic szkolnych. Adresowany jest do nauczycieli oraz dzieci w klasach 1-3. Celem programu jest podniesienie wiedzy i cyfrowych kompetencji uczniów. MegaMisja to program nowoczesnej edukacji, który pomaga dzieciom odkryć dobre i bezpieczne strony technologii. A wszystko w formie przyjaznej zabawy w cyfrowe laboratorium, w którym pomagają animowanym bohaterom złapać niesfornego psotnika, ucząc się przy tym ważnych zasad młodego internauty. To jest ich MegaMisja.
MegaMisja
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
16 października 2017r. świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej, powszechnie zwany Dniem Nauczyciela. Na uroczystość przybyli emerytowani nauczyciele, ks. proboszcz Andrzej Kamiński oraz rodzice. Pani dyrektor Mariola Karpińska złożyła serdeczne życzenia pracownikom szkoły oraz wręczyła Nagrody Dyrektora. Cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystej akademii, przygotowanej pod kierunkiem p. Elżbiety Krawczyk i p. Karoliny Bielawskiej. Następnie głos zabrał przewodniczący Rady Rodziców - p. Grzegorz Biniecki, który podziękował nauczycielom za trud wkładany w kształcenie i wychowanie dzieci i młodzieży. Na zakończenie uroczystości przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczyli nauczycielom piękne wrzosy, dziękując za ich pracę.
W ŻELAZOWEJ WOLI
28 września 2017r. uczniowie klas I-IV uczestniczyli w wycieczce do Żelazowej Woli, miejsca narodzin patrona naszej szkoły - Fryderyka Chopina. Z wielkim zainteresowaniem zwiedzili dworek, w którym mieszkali Chopinowie. Mogli tu obejrzeć wystrój pomieszczeń, rodzinne fotografie, a także fortepian Frycka. Wysłuchali również pięknych utworów skomponowanych przez artystę, siedząc na ławeczkach przed dworkiem. Kolejnym punktem był spacer alejkami malowniczego parku wokół domu Chopina.
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
18 września 2017r. odbyły się w naszej szkole
wybory do Samorządu Uczniowskiego.
Wybraliśmy zarząd Samorządu w składzie:
Maja Byster - przewodnicząca
Natalia Szyszkiewicz - zastępca przewodniczącej
Kamila Śmierzyńska - skarbnik
Patrycja Wojciechowska - sekretarz
Weronika Wójcik - członek zarządu
Julia Matyszewska - członek zarządu
GRATULUJEMY!
NOWY ROK SZKOLNY 2017/2018
W poniedziałek, 4 września, odbyła się inauguracja roku szkolnego 2017/2018, poprzedzona mszą św. w kościele parafialnym w Babsku. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz odśpiewania hymnu państwowego. Dyrektor szkoły Mariola Karpińska powitała wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli oraz proboszcza ks. Andrzeja Kamińskiego, a następnie omówiła organizację pracy szkoły w nowym roku, zwracając uwagę na zmiany w związku z reformą oświaty. Pani dyrektor życzyła wszystkim, aby ten rok okazał się atrakcyjny i pełen sukcesów dla całej społeczności szkolnej.
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017 w naszej szkole tradycyjnie rozpoczęło się mszą św. w kościele parafialnym w Babsku. Następnie wszyscy zgromadzili się w świetlicy szkolnej. Na uroczystości gościliśmy Księdza Proboszcza Andrzeja Kamińskiego oraz licznie przybyłych rodziców. Pani Dyrektor Mariola Karpińska podziękowała wszystkim za pracę w tym roku szkolnym oraz podsumowała ważniejsze wydarzenia i konkursy, które odbyły sie w naszej szkole. W trakcie uroczystości zostały wręczone stypendia Burmistrza Białej Rawskiej „Najlepsi w nauce, najlepsi w sporcie”. Otrzymali je uczniowie:
Zofia Witecka - średnia ocen - 5,55
Weronika Wojcik - średnia ocen - 5,55
Kacper Ciszewski - średnia ocen - 5,27
Nagrody książkowe za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie z rąk Pani Dyrektor odebrali:
- z klasy IV
Małgorzata Melon - średnia ocen - 5,36
Kacper Ciszewski - średnia ocen - 5,27
Julia Melon - średnia ocen - 4,90
Bartosz Orlicki - średnia ocen - 4,81
- z klasy V
Maja Byster – średnia ocen - 5,45
Roksana Zając - średnia ocen - 5,45
Wiktoria Niewiadomska - średnia ocen - 5,27
Natalia Szyszkiewicz - średnia ocen - 5,27
Anna Biniecka - średnia ocen - 5,18
Dawid Wąsiewicz - średnia ocen - 5,09
Patrycja Kubaszewska - śrdnia ocen - 5,00
Aleksandra Wodnicka - średmia ocen - 4,91
- z klasy VI
Zofia Witecka – średnia ocen - 5,55
Weronika Wójcik - średnia ocen - 5,55
Julia Matyszewska - średnia ocen - 5,45
Kamila Śmierzyńska - średnia ocen - 5,36
Patrycja Wojciechowska - średnia ocen - 5,27
Julia Michalak - średnia ocen - 4,91
Marta Melon - średnia ocen - 4,82
Rodzice uczniów wyróżniających się w nauce otrzymali listy gratulacyjne.
Za stuprocentową frekwencję zostali nagrodzeni: Wiktoria Niewiadomska i Natalia Szyszkiewicz – uczennice klasy V oraz Bartosz Szymczak z klasy VI.
Po ceremonii zakończenia roku szkolnego uczniowie udali się do swoich sal na ostatnie przedwakacyjne spotkania. Na forum klasy otrzymali z rąk wychowawców świadectwa.
Tak więc kolejny rok szkolny za nami. Czas na zasłużony wypoczynek.
Życzymy wszystkim słonecznych wakacji!!!
NIEDZIELA W BIAŁEJ
Pięknie zaprezentowały się uczennice naszej szkoły podczas występu w Białej Rawskiej w dniu 18 czerwca 2017r. Łucja Byster zaśpiewała piosenkę Fly Project "Toca Toca". Kolejnym punktem była prezentacja układów w wykonaniu dziewcząt, które trenują gimnastykę artystyczną. Roksana Zając i Zosia Bugzel wystąpiły w tańcu ze wstążką, natomiast dziewczynki z grupy młodszej pokazały układ ze skakankami.
W BOLIMOWSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM
Wycieczka do Bolimowskiego Parku Krajobrazowego i Eserki była kolejnym wyjazdem w ramach Programu Edukacji Ekologicznej „Poznaję i chronię przyrodę Ziemi Łodzkiej”, dofinansowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. W Bolimowskim Parku Krajobrazowym uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w bardzo ciekawych warsztatach przyrodniczo-ekologicznych, które prowadziła p. Kinga Nowak - pracownik BPK. Zajęcia zostały przeprowadzone na ścieżkach edukacyjnych „Rokita ostoja bobrów” i „Ścieżka entomologiczna w dolinie Rawki – owady lądowe”. Uczniowie poznali najważniejsze walory Parku, przedstawicieli flory i fauny, główne procesy i zależności zachodzące w lesie, funkcje lasu oraz zagrożenia wynikające z rozprzestrzeniania się gatunków obcych i inwazyjnych, wymierania gatunków, stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Wędrując wzdłuż doliny rzeki Rawki i Korabiewki obserwowali środowisko stale zasiedlone przez bobry, wraz z tamą oraz licznymi śladami ich żerowania (zgryzami). Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty etnobotaniczne w Gospodarstwie Agroturystycznym „Esterka”. Uczniowie obserwowali i oznaczali rośliny przywabiające do ogrodu owady pożyteczne. Dowiedzieli się również, jak budować domki dla owadów, aby umożliwić im przetrwanie w zimie i jednocześnie je chronić. Warsztaty przeprowadziła p. Margarita Kahan. Bliskość natury to okazja do odczuwania świata przyrody wszystkimi posiadanymi zmysłami. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
LETNIE SPOTKANIA Z MUZYKĄ CHOPINA I ŚWIĘTO RODZINY
„Letnie spotkania z muzyką Chopina” to kolejny cykliczny koncert organizowany we współpracy z Towarzystwem im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Tym razem utwory Fryderyka Chopina wykonała młoda pianistka - Weronika Chodakowska. Koncert poprzedził występ uczniów naszej szkoły pt. „Fryckowe igraszki”. Na uroczystości gościliśmy Pana Jerzego Ossowskiego z Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Burmistrza Białej Rawskiej - Pana Wacława Jacka Adamczyka, zastępcę burmistrza - Pana Zbigniewa Szcześniaka, Panią Ewę Kaczmarek - Naczelnika Oświaty, Kultury i Polityki Społecznej, Panią Ewę Adamczyk - Inspektora Oświaty, Kultury i Polityki Społecznej, Ks. Proboszcza Bogdana Zatorskiego, dyrektorów szkół i instytucji kultury, radnych Rady Miejskiej w Białej Rawskiej, emerytowanych nauczycieli, sołtysów, przedstawicieli policji, straży pożarnej, rodziców, dziadków, mieszkańców wsi. Po koncercie odbył się piknik rodzinny. Przygotowano wiele atrakcji dla młodszych i starszych dzieci, m.in. pokaz radiowozu, samochodu strażackiego, rozgrywki sportowe, występ dziewcząt, które trenują gimnastykę artystyczną. Dużym zainteresowaniem cieszyło się malowanie twarzy. Rada Rodziców przygotowała dla wszystkich poczęstunek. Zabawa była bardzo udana. Dzięki współpracy Dyrekcji z rodzicami, nauczycielami i Samorządem Uczniowskim udało się stworzyć tak rodzinne święto integrujące szkołę i środowisko lokalne. Pani dyrektor Mariola Karpińska żegnając wszystkich, podziękowała za mile spędzony wspólnie czas i wyraziła nadzieję, że w tak licznym gronie spotkamy się również w przyszłym roku. Składamy serdeczne podziękowania organizatorom i sponsorom!
ZAWODY SPORTOWE
W maju uczniowie naszej szkoły wzięli udział w czwórboju lekkoatletycznym oraz w Piłkarskich Piątkach. W czwórboju drużyna chłopców wywalczyła II miejsce, a drużyna dziewcząt - III miejsce, natomiast w Piłkarskich Piątkach dziewczęta zajęły V miejsce, a chłopcy IV miejsce. GRATULUJEMY!
W LESIE ŁAGIEWNICKIM
Wycieczka do Arturówka w Lesie Łagiewnickim w Łodzi została zorganizowana w ramach Programu edukacji ekologicznej "Poznaję i chronię przyrodę Ziemi Łódzkiej", dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Uczniowie klas 0-III uczestniczyli w warsztatach przyrodniczo-ekologicznych"Różnorodność biologiczna i ochrona ekosystemów". Rozpoznawali gatunki roślin i zwierząt ekosystemu leśnego. Poznawali zagrożenia i formy ochrony przyrody. Na zakończenie dzieci miały zorganizowane zajęcia plastyczne. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
PREZENTACJA WYDAWNICTWA AKAPIT PRESS
Po raz kolejny w naszej szkole odbyło się spotkanie z łódzkim wydawnictwem "Akapit Press”. Przedstawiciele wydawnictwa prezentowali książki dla dzieci i młodzieży. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali fragmentów książek. Na koniec spotkania odbył się mini kiermasz. Chętni mogli zakupić wybrane przez siebie książki.
KONKURS PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ
W dniu 17 maja 2017 roku dwie uczennice naszej szkoły wzięły udział w Międzyszkolnym Przeglądzie Piosenki Obcojęzycznej Biała Rawska 2017. Zofia Witecka z klasy VI zajęła I miejsce, a Łucja Byster z klasy III zdobyła II nagrodę. Zosia zaśpiewała piosenkę Adele „Make you feel my love”, a Łucja - piosenkę Fly Project „Toca Toca”. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Pierwsze spotkanie w bibliotece szkolnej dla uczniów to wyjątkowa uroczystość. Pierwsza wypożyczona książka na długo pozostaje w pamięci ucznia. Uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią p. Wiesławą Marciniak w dniu 12 maja 2017 roku byli na uroczystym spotkaniu w bibliotece szkolnej. Po raz pierwszy książki wypożyczyli: Marika, Joasia, Zuzia, Anita, Ewa, Kacper, Krzyś, Damian i Adaś. Pierwszoklasiści zapoznali się z zasadami wypożyczania książek, uroczyście przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Na koniec uroczystości podpisali się pod przyrzeczeniem, otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek. Spotkanie w bibliotece przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani. Spotkanie przygotowała p. Elżbieta Krawczyk.
SPOTKANIE Z PISARKĄ KALINĄ JERZYKOWSKĄ
12 maja 2017 roku w ramach akcji „Z książką na walizkach” gościliśmy pisarkę Kalinę Jerzykowską. Autorka ma wiele profesji: teatrolog, pisarka, dziennikarka, autorka musicali oraz kilkudziesięciu piosenek dla zespołów dziecięcych, jurorka dziecięcych festiwali teatralnych. Na spotkanie przybyła pani Barbara Szkopińska - kierownik książnicy w Białej Rawskiej oraz przedstawicielki Wydawnictwa „Literatura”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i rodzice. Pani Kalina w iście magiczny sposób zapanowała nad swoimi słuchaczami, zwracając się do dzieci po imieniu. Opowiadała nie tylko o swojej bogatej twórczości, ale i wyczerpująco odpowiadała na zadawane przez dzieci pytania. Podczas spotkania pisarka pokazała, w jaki sposób książka może inspirować do różnych zabaw językowych, ortograficznych i teatralnych. Autorka zachęcała uczniów do zapoznania się z książką pt. ,,Kantor wymiany liter”, w której za pomocą dowcipnych wierszy, wyjaśnień i utrwaleń pomaga zrozumieć zasady pisowni polskiej. Pani Kalina Jerzykowska wprowadziła nas także w świat Koszmariusza i Horroraty - bohaterów kryminalnych zagadek dla dzieci. Następnie autorka wybrała trzy prace, które zostały wykonane na konkurs plastyczny. Laureatkami zostały: Wiktoria Niewiadomska, Maja Byster i Natalia Szyszkiewicz. W trakcie spotkania można było zakupić książkę oraz otrzymać autograf z okolicznościowym wierszykiem od autorki.
OGRÓD BOTANICZNY I PALMIARNIA W ŁODZI
Wycieczka do Ogrodu Botanicznego i Palmiarni w Łodzi to kolejny wyjazd w ramach Programu edukacji ekologicznej "Poznaję i chronię przyrodę Ziemi Łodzkiej", dotowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Ogród Botaniczny w Łodzi zajmuje powierzchnię 67 ha. Pierwsza jego część, o powierzchni 20 ha, została udostępniona zwiedzającym w lipcu 1973 roku. W Ogrodzie prezentowane są gatunki flory rodzimej oraz liczne rośliny obcego pochodzenia w dziewięciu działach tematycznych: arboretum, florze polskiej, dziale roślin leczniczych i przemysłowych, zieleni parkowej, ogrodzie japońskim, alpinarium, systematyce roślin zielnych, biologii roślin i dziale kolekcji roślin ozdobnych. Palmiarnia Ogrodu Botanicznego, ukryta pośród starych drzew zabytkowego Parku Źródliska, to wyjątkowo malownicze miejsce, pełne tajemniczości i niezwykłej egzotyki. Wyprawa do Palmiarni przenosi nas w barwny świat osobliwych roślin, pochodzących z ciepłych stref klimatycznych. Wiele spośród nich to egzotyczne rośliny jadalne i użytkowe, takie jak np.: kawa, kakaowiec, bananowiec, palma daktylowa, pieprz czarny, czy bawełna. Liczne, barwne tablice informacyjne dostarczają nam oryginalnych wiadomości na ich temat. Dodatkową atrakcję stanowią zwierzęta zamieszkujące akwaria i oczka wodne w Palmiarni. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się żółwie, karasie i karpie koi, które można karmić specjalnie do tego celu udostępnioną karmą. Ogród Botaniczny i Palmiarnia to wymarzone miejsca wypoczynku oraz aktywnej nauki zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
WYCIECZKA DO SPAŁY, TOMASZOWA I SMARDZEWIC
8 maja 2017r. uczniowie klas III-VI uczestniczyli w wycieczce na trasie Spała - Tomaszów Mazowiecki - Smardzewice w ramach realizowanego w naszej szkole Programu edukacji ekologicznej "Poznaję i chronię przyrodę Ziemi Łódzkiej", dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
GÓRA GROSZA
.Akcja „Góra Grosza” 2017
W tegorocznej akcji „Góra Grosza”, której celem jest pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym, wzięli udział wszyscy uczniowie klas 0-VI naszej szkoły. Dzieci pod opieką swoich wychowawców przynosiły grosze i inne drobne monety, które zbierały do założonych w klasach skarbonek. Następnie uczniowie klasy VI posegregowali zebrane monety według nominałów, które później zostały przewiezione do Banku Spółdzielczego w Rawie Mazowieckiej. Tam odbyło się liczenie zebranych monet przez Panią Renatę Fiuczek (prywatnie mamę naszych uczniów), której bardzo serdecznie dziękujemy za dodatkową pracę.
W sumie razem zebraliśmy 290,57 zł – 8349 monet o wadze 17,21 kg
- 3786 o nominale 1 gr
- 2178 o nominale 2 gr
- 1571 o nominale 5 gr
- 494 o nominale 10 gr
- 296 o nominale 20 gr
- 4 o nominale 50 gr
- 20 o nominale 1 zł
Poszczególne klasy zebrały:
- Oddział przedszkolny – 95,89 zł
- Klasa I – 20, 06 zł
- Klasa II – 66, 58 zł
- Klasa III – 44, 09 zł
- Klasy IV-VI – 63,95 zł
Brawo! Gratulujemy!
Zebrane pieniądze Samorząd Uczniowski zapakował w dwie paczki i przekazane zostały na Pocztę, która dostarczy je do organizatorów akcji – Towarzystwa Nasz Dom w Warszawie.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji i chęć niesienia pomocy.
Była to prawdziwa lekcja empatii, która pokazała, że jednocząc się możemy wiele zdziałać.
ROCZNICA KONSTYTUCJI 3 MAJA - UROCZYSTOŚCI GMINNE
Uczniowie klasy VI - Weronika Wójcik, Bartosz Szymczak i Kamil Walczak - reprezentowali naszą szkołę w poczcie sztandarowym podczas uroczystości gminnych z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA
Święto Konstytucji 3 Maja na trwale wpisało się w kalendarium uroczystości naszej szkoły. Program poetycko-muzyczny upamiętniający rocznicę uchwalenia tego ważnego dokumentu przygotowali uczniowie klasy V pod opieką p. Iwony Godusławskiej oraz chór szkolny pod kierunkiem p. Honoraty Pasiewicz. Patriotyczne wiersze oraz pieśni ukazywały historię uchwalenia przez Sejm Wielki w 1791r. pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji. Młodzi artyści przybliżyli najważniejsze postacie, daty i wydarzenia z tamtego okresu.
Archiwum Aktualności