W dniu 27.04.2018r. odbyła się w naszej szkole uroczystość upamiętniająca 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to Konstytucja pierwsza w Europie, a druga na świecie. Uczennice klasy VI przybliżyły najważniejsze wydarzenia, postacie i daty z tamtego okresu. Uroczystość została przygotowana pod kierunkiem p. Jolanty Dziubińskiej i p. Iwony Godusławskiej.
ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA
DZIEŃ ZIEMI
20 kwietnia 2018r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Dnia Ziemi, przygotowany przez uczennice klasy VII. Dzień Ziemi to nazwa akcji prowadzonych corocznie w kwietniu, których celem jest promowanie w społeczeństwie postaw proekologicznych. Każdy z nas, jako mieszkaniec planety Ziemi, powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan. Apel uświetnił teatrzyk ekologiczny w wykonaniu uczniów klasy II oraz piosenki o ochronie przyrody zaśpiewane przez pierwszaki i uczniów klasy IV.
TEST TRZECIOKLASISTY
12 i 13 kwietnia 2018r. w naszej szkole odbył się sprawdzian kompetencji trzecioklasisty. Uczniowie sprawdzali swoje umiejętności z języka polskiego i matematyki. W skupieniu rozwiązywali poszczególne testy. Na rozwiązanie każdego z nich mieli 90 minut. W testach uczestniczyła cała klasa trzecia.
PROJEKT EDUKACYJNY W KLASIE VII
W dniu 12 kwietnia 2018r. odbylo się podsumowanie Projektu edukacyjnego "Pitagoras - życie i dokonania". Projekt realizowany był w klasie VII na lekcjach matematyki i informatyki pod kierunkiem p. Anny Bańkowskiej i p. Honoraty Pasiewicz.
SPOTKANIE WIELKANOCNE
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające misterium paschalne Jezusa Chrystusa - jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Jak co roku cała społeczność naszej szkoły spotkała się przy wielkanocnym stole. Podzieliliśmy się jajkiem wypowiadając wzajemne życzenia.
WIELKANOCNE WARSZTATY
23 marca 2018r. po raz kolejny odbyły się w naszej szkole warsztaty plastyczne, podczas których uczniowie wykonywali palmy wielkanocne i kolorowe jajka. Z pewnością będą one piękną świąteczną ozdobą. Warsztaty poprowadzili instruktorzy z MGOK-u w Białej Rawskiej - p. Rafał Reszka i p. Krzysztof Mamczarek.
SKĄD SIĘ BIERZE PRĄD
W dniu 22 marca 2018r. uczniowie klas IV-VII uczestniczyli w wycieczce do Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Ścieżka edukacyjna „Przetwarzanie energii” oraz ekspozycja interaktywna „Skąd się bierze prąd?” opisują krok po kroku działanie klasycznej elektrowni. Wszystko zaczyna się na placu węglowym, gdzie przechowywano miesięczną rezerwę głównego źródła energii, skąd konwojerem transportowano czarne złoto do kotłów. W trakcie zwiedzania ekspozycji uczniowie poznali obieg technologiczny pary wodnej i przetwarzanie jej w prąd. Następnie w Rozdzielni zarządzali jego dystrybucją podczas gry kooperacyjnej. Wielką atrakcją w EC1 było kino sferyczne i projekcja filmów w technologii 3D. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie elektrowni wiatrowej na Górze Kamieński. Z Kamieńska wyruszyliśmy do Kleszczowa, gdzie z tarasu widokowego mogliśmy zobaczyć Elektrownię Bełchatów oraz odkrywkę węgla brunatnego. Wycieczka została zorganizowana w ramach realizowanego Programu Edukacji Ekologicznej pn „Wspólnie działamy na rzecz ochrony powietrza” z dotacją WFOŚiGW w Łodzi.
DZIEŃ KOBIET
8 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Kobiet. Chłopcy w eleganckich strojach zaprezentowali wiersze, których tematem przewodnim były oczywiście kobiety. W roli konferansjerów wystąpili Małgosia i Dawid. Jednym z punktów programu był wywiad przeprowadzony przez Julię Melon. Chłopcy odpowiadali na pytanie: "Do czego w życiu są potrzebne kobiety?" Nie zabrakło również serdecznych życzeń, które w imieniu Samorządu Uczniowskiego złożył Dawid Melon. Wszystkie panie zostały obdarowane kwiatami, a koleżanki - słodkościami. Na zakończenie Łucja Byster pięknie zaśpiewała piosenkę „Być kobietą”. Uroczystość została przygotowana przez p. Elżbietę Krawczyk.
WYNIKI KONKURSU "MÓJ LAS"
W XXXI edycji 2017/2018 Ogólnopolskiego Konkursu „Mój Las”, organizowanego przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Zarząd Główny Ligi Ochrony Przyrody zostały wyróżnione:
Aleksandra Biniecka – uczennica klasy III
Natalia Nowak – uczennica klasy IV
Serdecznie gratulujemy dziewczętom i ich opiekunom – p. Karolinie Bielawskiej i p. Honoracie Pasiewicz.
BEZPIECZNIE I KULTURALNIE W INTERNECIE
DBI 2018 był obchodzony 6 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Szacunek to istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, poszanowania i tolerancji. Internet jest narzędziem intensywnie wykorzystywane do komunikacji, zwłaszcza przez młodzież, a dobre i pozytywne relacje powinny być oparte na poszanowaniu drugiej strony. W naszej szkole Dni Bezpiecznego Internetu trwały od 6 do 28 lutego 2018. W tym okresie były przeprowadzone we wszystkich klasach zajęcia i warsztaty edukacyjne na temat bezpieczeństwa i kulturalnego zachowania w sieci, z wykorzystaniem gier dydaktycznych, filmów oraz prezentacji multimedialnych. Na holu głównym szkoły została zamieszczona tematyczna gazetka informacyjna. Uczniowie klasy VII wykonali ulotki na temat bezpiecznego Internetu dla młodszych i starszych kolegów oraz rodziców. Na podsumowaniu DBI, w dniu 27 lutego, najmłodsi internauci z klasy pierwszej wystąpili w inscenizacji pt. „Bezpieczny Internet”. Uczniowie klasy VII przypomnieli zasady bezpieczeństwa oraz netykiety w cyberprzestrzeni. Zaprezentowali również scenki pt. „Sprzeczki braterskie, czyli o wykorzystywaniu starszego rodzeństwa” oraz „Na ratunek ofierze sieci”. Akcja DBI 2018 została zorganizowana przez p. Honoratę Pasiewicz i p. Jolantę Zdulską.
relacja_filmowa
zaswiadczenie_dbi
NAJLEPSI W NAUCE, NAJLEPSI W SPORCIE
W dniu 27 lutego 2018r. odbyło się wręczenie stypendów za wyniki w nauce w I półroczu roku szk. 2017/2018 "Najlepsi w nauce, Najlepsi w sporcie". Na uroczystości goścliśmy zastepcę burmistrza Pana Zbigniewa Szcześniaka oraz rodziców. Stypendia otzymały:
Maja Byster - uczennica klasy VI - śrdenia ocen 5,45
Natalia Szyszkiewicz - uczennica klasy VI - średnia ocen 5,36
Roksana Zając - uczennica klasy VI - średnia ocen 5,36
Weronika Karpow - uczennica klasy IV - średnia ocen 5,27
Serdecznie gratulujemu uczniom i ich rodzicom oraz życzymy dalszych sukcesów!
GRATULACJE DLA "SŁONECZEK"
W styczniu dzieci z grupy „Słoneczek” z oddziału zamiejscowego w Babsku wzięły udział w konkursie pod hasłem „Najbardziej gwiazdkowa grupa przedszkolna”. Zabawę organizował „Głos Rawy Mazowieckiej i Okolicy”. Przez cały miesiąc można było oddawać swoje głosy kupując gazetę i wypełniając kupon lub wysyłając sms. Podsumowanie konkursu miało miejsce 30 stycznia 2018. Nasze maluszki zajęły pierwsze miejsce, tym samym zdobywając główną nagrodę i wyprzedzając pozostałe 44 grupy biorące udział w plebiscycie. Nagrody, którymi były zabawki, gry, książki, darmowe bilety do kina oraz nagroda pieniężna, wręczyła redaktor prowadząca „Głosu”, Pani Joanna Kielak, wywołując wielką radość i uśmiech na twarzach naszych pociech. Nie mogło również zabraknąć wspólnych, pamiątkowych zdjęć. Nasze przedszkolaki bardzo serdecznie dziękują za wszystkie oddane na nich głosy!
DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
23 lutego obchodziliśmy Dzień Języka Ojczystego. Święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 r. Uczniowie pod opieką polonistki p. Iwony Godusławskiej wykonali okolicznościowe plakaty oraz gazetkę ścienną. Przygotowali również montaż poetycko-muzyczny, którego głównym przesłaniem było zwrócenie uwagi na piękno ojczystej mowy, dbałość o kulturę języka, przywiązanie do literatury oraz poszanowanie tradycji. Na zakończenie uczennice klasy VII - Julia Matyszewska i Kamila Śmierzyńska - przedstawiły opracowaną wspólnie tematyczną prezentację multimedialną.
SPOTKANIE Z SENIORAMI W WYCZEŚNIAKU
13 lutego przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z kolegami i koleżankami ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jerzego Popiełuszki w Chodnowie odwiedzili podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Pielęgnacyjnego „Wycześniak”, mieszczącego się w Wycześniaku. Pretekstem wizyty był obchodzony w styczniu Dzień Babci i Dziadka. Uczniowie chcieli w ten sposób umilić czas osobom często samotnym i chorym. W przygotowanym programie artystycznym zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i taneczne, a następnie wręczyli wszystkim pensjonariuszom własnoręcznie wykonane kartki okolicznościowe. Takie spotkania są bardzo ważne. Uczą szacunku i życzliwości do innych oraz niesienia bezinteresownej pomocy.
MegaMisja - KOLEJNE ZADANIE WYKONANE
Wykonaliśmy kolejne zadanie! DIGITALIZACJA to wprowadzanie do pamięci komputera różnych materiałów w postaci danych cyfrowych metodą skanowania, które można zamieścić w Internecie. Po zapoznaniu się z nowym pojęciem i obejrzeniu wirtualnej wycieczki po muzeach dzieci już wiedziały na czym polega digitalizacja. Stworzyły własną galerię dyscyplin sportowych i pojazdów ratunkowych. Wykonaly zdjęcia swoich prac, a następnie z pomocą p. Karoliny Bielawskiej oraz p. Moniki Paczkowskiej zamieściły fotografie w sieci, po czym obejrzały efekty wspólnego działania. Dzieci były zachwycone.
MegaMisja - PREZENTY OD FUNDACJI ORANGE
Kolejne zadania za nami i kolejne prezenty od Fundacji Orange. Tym razem otrzymaliśmy zestaw książek, gry planszowe i tablet.
BEZPIECZNE FERIE
W dniu 26 stycznia 2018r. odbył się w naszej szkole apel na temat bezpieczeństwa uczniów w trakcie nadchodzących ferii zimowych. Pani dyrektor Mariola Karpińska zwróciła uwagę na bezpieczne zachowanie podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Ostrzegała przed wchodzeniem na zamarznięte stawy i rzeki. Pani dyrektor poruszyła również kwestie związane z przestrzeganiem zasad ruchu drogowego. Przypomniała o noszeniu odblasków o zmierzchu oraz unikaniu kontaktów z nieznajomymi, także w sieci. W trakcie apelu został odczytany przez panią Karolinę Bielawską list Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, skierowany do dzieci i młodzieży z okazji ferii zimowych. Na zakończenie dyrektor szkoły życzyła wszystkim uczniom i nauczycielom radosnych i śnieżnych ferii.
LIST RZECZNIKA PRAW DZIECKA
TEATR KURTYNA PRZEDSTAWIA
W czwartek, 25 stycznia 2018r., gościliśmy po raz kolejny aktorów krakowskiego Teatru Kurtyna. Uczniowie klas 0-III obejrzeli barwne, wypełnione muzyką przedstawienie pt. „Tu rządzi kot”. Była to zabawna i pouczająca opowieść o pracowitości, wytrwałości, byciu uczciwym, sprawiedliwym i odpowiedzialnym. Zwracano również uwagę na przywiązanie do wartości, komunikację w różnych sytuacjach społecznych, właściwe relacje z rówieśnikami, empatię i szacunek dla słabszych. Najmłodsi widzowie poznali niebezpieczeństwa użycia latwo dostepnych lekarstw. W przedstawieniu dla uczniów klas IV-VII zatytułowanym „Możesz odkryć siebie” znalazły się elementy profilaktyczne takie jak: zagrożenia związane ze środkami uzależniającymi, zapobieganie przemocy werbalnej, emocjonalnej i fizycznej, umiejętność asertywnego wyrażania własnych potrzeb, rozwijanie wrażliwości na potrzeby i trudności innych ludzi, kontrolowanie emocji, bezpieczne i właściwe korzystanie z Internetu. Na zakończenie każdego ze spoktakli aktorzy podsumowali wspólnie z uczniami przekazane treści.
SUPER BABCIA, SUPER DZIADEK
21 i 22 stycznia swoje święto obchodzą Babcie i Dziadkowie. To dni pełne wzruszeń i radości, jak również okazja, by podziękować naszym babciom i dziadkom za ich miłość i dobroć. W dniu 20 stycznia 2018r. odbyła się szczególna uroczystość. Zaproszeni goście przybyli bardzo licznie. Na wstępie pani dyrektor Mariola Karpińska przywitała wszystkich ciepłymi słowami oraz złożyła babciom i dziadkom serdeczne życzenia. Kolejnym punktem spotkania były występy recytatorskie i wokalne w wykonaniu uczniów z każdej klasy. Na zakończenie wszystkie wnuki odśpiewały „Sto lat” oraz wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane laurki i upominki. W dalszej części uroczystości goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.
ZABAWA CHOINKOWA
20 stycznia odbyła się w naszej szkole wyczekiwana przez wszystkich uczniów zabawa choinkowa. Przystrojony kolorowymi balonami i serpentynami hol zamienił się w salę balową. Zabawę poprowadził profesjonalnie pan Krzysztof Mamczarek. Wszyscy znakomicie się bawili, tańcząc i śpiewając w gronie koleżanek i kolegów. Do wspólnej zabawy dołączyli również nauczyciele. Wielką atrakcją balu były liczne konkursy. Wspaniały klimat podczas zabawy robiły efekty specjalne w postaci kolorowych świateł. Na chwilę odpoczynku i wytchnienia uczniowie udawali się do swoich sal lekcyjnych, gdzie czekały smakołyki i pyszności przygotowane przez rodziców. Kulminacyjnym momentem był wybór królowej i króla balu. W kategorii klas 0-III zwyciężyli Jagódka Wodnicka oraz Dominik Piątkowski, a w kategorii klas IV-VII - Malgosia Melon i Igor Ochlik. Szkoda, że nastepny taki bal dopiero za rok.
Archiwum Aktualności