MIKOŁAJKI 2021
- 45
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
"Wszystko gra - gram i ja" - Zagłosuj na nasz projekt edukacyjny
"Wszystko gra - gram i ja" to projekt edukacyjny zgłoszony do Nowej Ery na konkurs pn. "Projektanci edukacji". Pomysł polega na połączeniu trzech elementów - gry na instrumencie (u nas to ukulele), stworzenia teatrzyku (albo kilku, w różnych formach, np. teatrzyku kamishibai, krótkiej inscenizacji, kabaretu) oraz pracy nad poczuciem własnej wartości oraz umiejętności współdziałania w zespole. Cel - pokazać, że u nas gra (tzn. że potrafimy współpracować i radzimy sobie ze swoimi emocjami), że my gramy (na instrumencie i na naszej małej scenie). Autorką projektu jest mgr Anna Szczepańska.
W każdym dniu do 12 grudnia 2021 r. można oddać jeden głos. Link do projektu poniżej:
ANDRZEJKI 2021
- 15
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W PRZEDSZKOLU
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji o misiach,
nie tylko tych pluszowych:8
SZLACHETNA PACZKA 2021 – DZIĘKI TOBIE zmieniają się historie ludzi w potrzebie
Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele!
SZLACHETNA PACZKA to akcja, która pokazuje, że pięknie jest pomagać, ale wymaga to współpracy i zaangażowania. Oprócz artykułów materialnych, tak potrzebnych rodzinom, potrzebne jest też serce i czas, który poświęcamy innym.
Szkolny Klub Wolontariatu zachęca wszystkich do wsparcia AKCJI.
W tym roku chcielibyśmy pomóc rodzinie pani Beaty i pana Krzysztofa. Oboje są rolnikami, ale zdarzenia losowe i choroby sprawiły, że ich gospodarstwo nie przynosi dochodów. Synowie Dominik i Adam uczą się w szkole podstawowej, Mateusz w szkole sportowej, natomiast córka Sylwia w szkole średniej o profilu hotelarskim.
Piękno Rodziny Zdecydowanie silną stroną rodziny są dzieci i ich talenty. Mimo trudności finansowych, uzdolniony sportowo Mateusz, uczy się w szkole sportowej, w mieście oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów od domu rodzinnego. Tam może rozwijać swój talent. Dominik również pasjonuje się sportem. Sylwia chce rozwijać się w branży hotelarskiej. W wakacje zarabiała na swoje potrzeby pracując w pobliskim hotelu. Pani Beata hoduje kury oraz uprawia przydomowy ogródek, mają więc własne jajka i warzywa i owoce. Najmłodszy syn - Adam, chętnie majsterkuje, uczy się od taty jak naprawiać drobne usterki. Przed chorobą rodziców, cała rodzina często chodziła na spacery.
Trzy kluczowe potrzeby Rodziny
1. Żywność
Otrzymanie żywności pozwoli przeznaczyć zaoszczędzone środki finansowe na inne potrzebne rzeczy.
2. Środki czystości
Rodzina wielodzietna zużywa dużą ilość środków czystości, na które często nie ma pieniędzy.
3. Obuwie
Dzieci szybko rosną, bardzo potrzebują nowego obuwia.
To bardzo ważne, abyś wybierając tę Rodzinę był w stanie spełnić wyróżnione, 3 kluczowe potrzeby. Liczymy, że odpowiesz również na pozostałe potrzeby Rodziny.
Pozostałe potrzeby Rodziny
Żywność trwała: herbata, kawa, mąka, cukier, olej, płatki śniadaniowe czekoladowe i klasyczne
Środki czystości: mydło / żel myjący, szampon, szczoteczka do zębów, pasta do zębów, podpaski/tampony, płyn do płukania, proszek do prania, płyn do mycia naczyń, płyny czyszczące
Odzież
Dominik: Bluza (Całoroczne)
Rozmiar: 164 cm, Uwagi: bluza z kapturem (nierozpinana)
Dominik: Spodnie (Całoroczne)
Rozmiar: 164 cm, Uwagi: spodnie jeansowe zakończone na dole nogawek ściągaczem, szczupła sylwetka
Sylwia: Spodnie (Całoroczne)
Rozmiar: M, Uwagi: jeansowe, wzrost 170 cm, szczupła sylwetka
Sylwia: Koszulka / t-shirt (Całoroczne)
Rozmiar: M, Uwagi: bez napisów, czarny i biały
Obuwie
Dominik: Kozaki/buty zimowe
Rozmiar: 41, Uwagi: "trapery", wiązane
Beata: Kozaki/buty zimowe
Rozmiar: 40, Uwagi: botki, na płaskim obcasie, czarne
Krzysztof: Pantofle (eleganckie)
Rozmiar: 46, Uwagi: czarne
Mateusz: Sportowe
Rozmiar: 43, Uwagi: korki, nie mogą być metalowe
Materiały szkolne
zeszyty A4 w kratkę, w sztywnej okładce
Wyposażenie mieszkania
Ręczniki, garnki (różnej wielkości)
Brakujące sprzęty gospodarstwa domowego
Mop
Sprzęt elektroniczny niezbędny do nauki lub pracy zarobkowej
Uwagi:
Natalia lekcje zdalne musiała odbywać przez telefon, bo laptop który był w posiadaniu rodziny popsuł się. Sprzęt do nauki zdalnej mieli udostępnione tylko dzieci uczęszczające do szkoły podstawowej.
laptop do nauki zdalnej
Szczególne upominki
Beata: gofrownica
Krzysztof: zestaw kluczy nasadowych
Sylwia: prostownica do włosów
Mateusz: białe skarpety do piłki nożnej (długie, przed kolano) (rozm. 43)
Dominik: piłka nożna
Adam: zabawka - traktor (chłopczyk jest miłośnikiem rolnictwa)
Pytania dotyczące akcji Szlachetna Paczka prosimy kierować bezpośrednio do P. Iwony Godusławskiej, P. Agaty Kierasińskiej i P. Karoliny Bielawskiej.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA
Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry,
wyznania czy pochodzenia,
przysługują takie same prawa - prawa dziecka.20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Data ta upamiętnia podpisanie najważniejszego dokumentu gwarantującego prawa wszystkim dzieciom – Konwencji o Prawach Dziecka - uchwalonej w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowanej przez Polskę w 1991 roku.
UNICEF_POLSKA_KONWENCJA_O_PRAWACH_DZIECKA
W naszej szkole w klasach 0-VIII odbyły się zajęcia, w trakcie których wychowawcy przybliżyli uczniom Konwencję o Prawach Dziecka oraz przypomnieli przysługujące dzieciom prawa. Uczniowie w zespołach klasowych wykonali plakaty, na których przedstawili najważniejsze ich zdaniem prawa dzieci. Dziewczęta i chłopcy z klas VII i VIII wykonali tematyczną gazetkę.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.5
WYNIKI KONKURSU LITERACKIEGO NA OPOWIADANIE O ZIEMI RAWSKIEJ
12 listopada 2021 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rawie Mazowieckiej odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu literackiego o Rawie Mazowieckiej i Ziemi Rawskiej. Wśród laureatów konkursu znalazła się uczennica klasy VIII naszej szkoły - Natalia Nowak, która zajęła III miejsce. Opowiadanie Natalki pt. "Przygody ciekawskiego Ethana" zostało opublikowane w wydanym zbiorze "Tajemnicza Ziemia Rawska".
GRATULUJEMY!!!
14 listopada - Dzień Czystego Powietrza
źródło: https://www.wfosigw.lodz.pl/aktualnosci/771-14-listopada-dzien-czystego-powietrza
Dzień Czystego Powietrza obchodzony jest w Polsce od 2005 roku i został ustanowiony przez Fundację “Arka”. W roku 2019 po raz pierwszy obchodziliśmy też po raz pierwszy Europejski Dzień Czystego Powietrza zainicjowany przez Europejskie Stowarzyszenie Nauki Społecznościowej (ECSA) oraz grupę roboczą „Nauka społecznościowa dla czystego powietrza” działającą w Holandii.
Zanieczyszczenie powietrza uznano za jeden z najistotniejszych problemów w Polsce. Jego jakość wywiera istotny wpływ na nasze zdrowie, gdyż z każdym oddechem wciągamy do płuc około pół litra powietrza. Zanieczyszczenia te stanowią wszystkie substancje w postaci gazów, cieczy lub ciał stałych jako pyły, które nie są jego naturalnymi składnikami lub występują w stężeniu wyższym niż naturalne.
Dawniej jedynym źródłem zanieczyszczeń były procesy naturalne tj. wybuchy wulkanów, pożary lasów, wyładowania atmosferyczne oraz rozkład substancji organicznych, dzięki którym do atmosfery przedostawały się: tlenek węgla, tlenki azotu, metan, pyły i gazy wulkaniczne. Jednak później nastąpił rozwój motoryzacji i przemysłu, który spowodował zwiększenie zapotrzebowania na energię wytwarzaną z surowców takich, jak ropa naftowa, gaz ziemny i węgiel kamienny. Niestety podczas ich spalania tworzą się szkodliwe tlenki węgla, siarki i azotu, które przedostają się do atmosfery.
Zanieczyszczenia powietrza wpływają negatywnie na środowisko przyrodnicze. Ich najgroźniejszymi skutkami są: kwaśne opady, nasilenie efektu cieplarnianego, dziura ozonowa, smog, pyły, zanieczyszczenie gleby i wody.
Do naturalnych czynników wpływających na zanieczyszczenie powietrza należą: pory roku, pory dnia, warunki meteorologiczne, opady, temperatura, warunki topograficzne, urbanizacja. Głównymi źródłami zanieczyszczenia powietrza są przemysł oraz transport. Wszelkie szkodliwe gazy przenoszone są na duże odległości i powodują, że skażone mogą zostać obszary znacznie oddalone od źródła ich emisji. Dlatego ochrona powietrza jest sprawą globalną i regulują ją przepisy prawne.
Zanieczyszczenia te są niewątpliwie szkodliwe dla człowieka, jednak ich efekty szczególnie silnie odczuwa się w perspektywie długoterminowej. Najczęściej wpływają one na nasz układ oddechowy – nos, płuca i oskrzela – choć zagrożone jest o wiele więcej organów, włącznie z mózgiem i sercem. Na wiele czynników powodujących wysoką emisję szkodliwych substancji mamy realny wpływ. Możemy bowiem zatroszczyć się o uszczelnianie instalacji grzewczej w domu lub przyłączyć większą liczbę gospodarstw do elektrociepłowni itp.
Działania na rzecz ograniczenia emisji szkodliwych pyłów i gazów do atmosfery
- Zmniejszenie emisji zanieczyszczeń pochodzących z górnictwa, hutnictwa oraz elektrowni.
- Zmniejszenie eksploatowania zasobów naturalnych, ograniczenie zużycia energii elektrycznej oraz stosowania alternatywnych źródeł energii.
- Zmniejszenie emisji szkodliwych spalin przez ograniczenie transportu, lub poprzez zakup samochodów emitujących mniej spalin albo korzystanie z komunikacji miejskiej czy roweru.
- Stosowanie w przemyśle nowoczesnych technologii ograniczających emisję pyłów.
- Sadzenie pasów zieleni w celach ochronnych.
Od naszych codziennych wyborów zależy bowiem jakość powietrza, którym oddychamy
Dlatego przypadający 14 listopada Dzień Czystego Powietrza jest doskonałą okazją do tego, by przypomnieć, że spalanie śmieci w domowych piecach niesie bardzo poważne konsekwencje nie tylko dla zdrowia i życia mieszkańców, ale także, bądź przede wszystkim – dla środowiska.
"WYMODLILI JĄ WRESZCIE" - montaż słowno-muzyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości
- 15
11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji 10 listopada odbyła się w naszej szkole akademia upamiętniająca tych, którzy oddali swoje życie za wolność Ojczyzny. Pamięć minionych wydarzeń została przywołana przez montaż słowno-muzyczny pt. „Wymodlili Ją wreszcie”, przygotowany przez uczniów z klas V i VI pod kierunkiem Pani Iwony Godusławskiej i Pani Jolanty Dziubińskiej.
SZKOŁA DO HYMNU 2021
10 listopada 2021 roku o symbolicznej godzinie 11:11 odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji „Szkoła do hymnu!”. Jest to inicjatywa Ministra Edukacji i Nauki oraz Rady Dzieci i Młodzieży. Jej celem jest włączenie się w obchody Narodowego Święta Niepodległości.
WYNIKI FESTIWALU "BIAŁO-CZERWONE NUTY"
8 listopada 2021 roku odbył się X jubileuszowy powiatowy Festiwal Pieśni Patriotycznej „Biało-Czerwone Nuty”, którego organizatorem był Miejski Dom Kultury w Rawie Mazowieckiej. Wśród laureatów Festiwalu znalazły się uczennice klasy VIII naszej szkoły. W kategorii klas VII-VIII
I miejsce zajęła Łucja Byster,
II miejsce - Amelia Byster.
GRATULUJEMY!!!
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
WYNIKI KONKURSU PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ
W Gminnym Konkursie Pieśni Patriotycznej o nagrodę Burmistrza Białej Rawskiej uczennica klasy VIII Amelia Byster zajęła III miejsce.
GRATULUJEMY!!!
WYNIKI KONKURSU RECYTATORSKIEGO
W XLI edycji powiatowego Małego Konkursu Recytatorsiego, którego organizatorem był Miejski Dom Kultury w Rawie Mazowieckiej zostali nagrodzeni uczniowie naszej szkoły:
wyróżnienie - Jakub Lewandowski z klasy II w kategorii klas I-III;
III miejsce - Łucja Byster z klasy VIII w kategorii klas VII-VIII.
GRATULUJEMY!!!
Szkoła Pamięta 2021
„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
W ramach akcji szkoły, przedszkola i placówki oświatowe mogą realizować różnorodne działania. Oto propozycje działań:
- odwiedzenie lokalnych miejsc pamięci i poznanie związanej z nimi historii;
- uporządkowanie bezimiennych i opuszczonych grobów w okolicy;
- przygotowanie wystawy/gazetki ściennej poświęconej lokalnemu bohaterowi lub postaci ważnej dla historii;
- przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych;
- odszukanie pamiątek rodzinnych (zdjęcia, przedmioty) przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowanie prezentacji na ich temat;
- zorganizowanie wycieczki patriotycznej;
- spotkanie z osobą popularyzującą historię danego regionu;
- opracowanie prezentacji multimedialnej, która będzie mogła być wykorzystana podczas zajęć lekcyjnych, np. prezentacja dotycząca jakiejś postaci lub rocznicy historycznej;
- wsparcie organizacji pomagających Polakom i Polonii za granicą, w tym opiekujących się miejscami pamięci poza granicami naszego kraju.
WARSZTATY MAKRAMY W KLASIE VIII
- 9
21 października 2021 r. uczniowie klasy VIII uczestniczyli w warsztatach wyplatania makramy. Warsztaty przygotowała i poprowadziła Weronika Karpow. Zapoznała swoje koleżanki i kolegów z podstawowymi węzłami i ich różnorodnymi kombinacjami. Wszyscy bardzo zaangażowali się w wykonanie rękodzieła. Makrama podarowana przez Weronikę stanowi piękną ozdobę pracowni.
Wyniki konkursu plastycznego "Jesienny świat"
22 października 2021 r. nastąpiło rozstrzygnięcie powiatowego konkursu plastycznego „Jesienny świat”, którego organizatorem był Miejski Dom Kultury w Rawie Mazowieckiej. Wśród laureatów konkursu znaleźli się uczniowie naszej szkoły:
Anna Piątkowska (klasa II)
Karina Orlicka (klasa V)
Aleksandra Woźniak (klasa V)
Dominik Piątkowski (klasa VII)
GRATULUJEMY!!!
PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE "JAK POKONAĆ SMOKA"
26 października 2021 r. dzieci z klas 0-III obejrzały przedstawienie profilaktyczne pt. „Jak pokonać Smoka” w wykonaniu aktorów Krakowskiego Teatru Kurtyna. Wartości wychowawczo-profilaktyczne spektaklu to przede wszystkim profilaktyka zachowań ryzykownych (zapoznanie z podstawowymi zasadami profilaktyki uzależnień, niebezpieczeństwo użycia łatwo dostępnych używek i lekarstw, szkodliwy wpływ alkoholu i papierosów na zdrowie człowieka) oraz kształtowanie postaw społecznych (czym jest przyjaźń, umiejętność logicznego myślenia, wytrwałość w działaniu i dążeniu do celu, umiejętność właściwego zachowania się w sytuacjach zwycięstwa i porażki, empatia i szacunek dla słabszych, pokora wobec autorytetów).
PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA
- 13
Uroczyste pasowanie na przedszkolaka w oddziale przedszkolnym trzy- i czterolatków odbyło się 20 października 2021 r. Maluszki z wielkim zaangażowaniem pięknie zaprezentowały przygotowane wierszyki, piosenki i tańce. Następnie, po przyjęciu ślubowania, Pani Dyrektor Honorata Pasiewicz dużym ołówkiem dokonała pasowania każdego przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy. Uroczystość została przygotowana przez Panią Marzenę Wiśniewską i Panią Lillę Radlak.
Archiwum Aktualności